Fale grawitacyjne wpływają na zachowanie atmosfery ziemskiej

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Naukowcy odkryli, że niewidzialne fale grawitacyjne występują na całym świecie. Są jak fale na wodzie po wrzuceniu kamienia. Oddziałując na przestrzeń powodują zakłócenia w niższych warstwach atmosfery ziemskiej. Ekspertom udało się zasymulować ten wpływ i uzyskali widoczny efekt pokazujący propagację fal grawitacyjnych.

 

Zespół naukowców kierowany przez Hanli Liu z instytutu NCAR, dokonał symulacji fal grawitacyjnych propagujących się w przestrzeni.

"Nigdy nie widziano symulacji wpływu globalnych fal grawitacyjnych w górnych warstwach atmosfery, choć podejrzewam, że ich wpływ jest znaczący. Po raz pierwszy udało nam się uchwycić te fale i stworzyliśmy model komputerowy całej atmosfery "- mówi Hanley.

Fale grawitacyjne rodzą się, gdy masy powietrza są wypychane w górę lub w dół po burzy. Może je też wywoływać wiatr uderzający o góry, ale wtedy występują w niższych warstwach atmosfery, a ich wpływ na ogół pozostaje regionalny. Do czasu osiągnięcia górnych warstw atmosfery fale grawitacyjne zachowują się typowo, czyli mają określoną siłę i propagując się mają swoje amplitudy. Okazuje się, że mogą one też wpływać na procesy atmosferyczne i to na znacznie większą skalę niż sądziliśmy.  Czasami zjawiska te mogą stać się groźne dla systemów satelitaarnych stosowanych na Ziemi.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Geophysical Research Letters, Liu i jego współpracownicy wykazali zdolność do modelowania procesów fizycznych do najdrobniejszej skali, pokazując jak fale grawitacyjne takie jak te utworzone podczas tropikalnego cyklonu na wschodzie Australii wzrastały podróżując w górę atmosfery.

 

Zaburzenia w górnych warstwach atmosfery mogą zagrozić satelitom na niskich orbitach, wpływają na odczyty GPS, i wywołują blackouty transmisji radiowych, zaburzając jonosferę. Zwykle tego typu zakłócenia są tłumaczone jako aktywność słoneczna, ale okazuje się, że gdy słońce jest spokojne jonosfera może być burzliwa, właśnie na skutek interakcji z falami grawitacyjnymi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kaliszak.pl

Ciekawe, jak dużo czasu

Ciekawe, jak dużo czasu minęło od opublikowania artykułu, ale jednocześnie niewiele się zmieniło.

Nadal nie wiadomo jak mierzyć, ważyć i obserwować fale grawitacyjne. Modele matematyczne to najlepsze co mamy, a te tłumaczą dużo, ale nie wszytko i na dodatek wraz ze zmianą teorii i one się zmieniają, co na przestrzeni lat może dawać zupełnie różne, a nawet odwrotne rezultaty w stosunku do tego co na początku zakładano.

Ale mimo wszytko warto czekać na nowe odkrycia

~kaliszak.pl

Portret użytkownika misiek

To NIE są fale

To NIE są fale grawitacyjne!
Słuchałem kiedyś wykładu pewnego meteorologa z Niemiec, który zaczął mówić o "falach grawitacyjnych". Spowodowało to oczywiście wielkie poruszenie wśród słuchających. W końcu wyjasniło się, że nieszczęsnym trafem część badaczy atmosfery uzywa określenia "fale grawitacyjne" na poprzeczne fale dźwiękowe bardzo niskiej częstotliwości. Bardzo niefortunna nazwa, mogli je nazwać po prostu "dźwiękowe fale poprzeczne" albo "poprzeczne fale ciśnienia", a tak tworzy się tylko niepotrzebne zamieszanie.

Portret użytkownika xx

Znowu "nałkoffcy" coś

Znowu "nałkoffcy" coś wymyślili, ale do końca nie wiedzą co. Ważne są granty na nowe badania.

Dopuki nie nauczą się mierzyć "fal grawitacyjnych" i ich wytwarzać, to wszelkie dywagacje na ten temat pozbawione są sensu.

Skomentuj