Już dzisiaj wieczorem wielki deszcz meteorów, Drakonidy

Kategorie: 

Oto ma się zacząć największy deszcz meteorytów od wielu lat. Pogoda w Polsce może umożliwić obserwacje Drakonidów. Szacuje się, że ma być do 1000 zjawisk na godzinę. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż w uważany za spektakularny rokroczny pokaz serwowany nam przez Perseidy. I przy takiej ilości zdarzeń nazywamy to burzą meteorytów.

 

Drakonidy ostatnio były obserwowane w 2005 roku. Pecha mają mieszkańcy USA bo tam szczyt roju przypadnie za dnia więc za wiele nie zobaczą. Za to w Europie szczyt będzie miał miejsce w środku nocy. Zachęcamy do obserwacji i prób uwieczniania spadających drakonidów na filmach i zdjęciach.

 

Najlepsze warunki do obserwacji są w krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i niektórych częściach Europy, Anglii, Turcji, Izraela oraz greckich wysp gdzie powinno być bezchmurne niebo.

 

Dla odwiedzających portal zmianynaziemi.pl mam krótką instrukcje jak przygotować obserwacje.

1. Sprawdzić prognozę pogody i potwierdzić ją wieczorem sprawdzając stan zachmurzenia.

2. Najlepiej udać się gdzieś za miasto bo światłą miasta mogą osłabić spektakl

3. Znaleźć konstelację Draco. Wygląda jak wąż. Jeśli wiesz jak znaleźć Gwiazdę Polarną, Draco będzie w podobnej okolicy.

 

Według informacji historycznych  w 1933 roku podczas przejścia przez te same szczątki komety 21P/Giacobini-Zinner dochodziło do 350 obserwacji na minutę a godzinowo liczby obserwacji w szczycie dochodziły 10 000. Realnie zatem możemy spodziewać się do kilkudziesięciu zdarzeń na minutę. To bardzo dużo więc noc zapowiada się interesująco. Jeśli udajesz się do klubu albo na imprezę, pamiętaj aby spojrzeć w niebo bo będzie warto

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika G

Wczoraj (maksimum) ponoć 1000

Wczoraj (maksimum) ponoć 1000 na godzinę, lecz pogoda nie dopisała. A dziś jak to będzie wyglądać? Można liczyć chociaż na kilkadziesiąt na godzinę?

Głosuj przeciw
-2
Portret użytkownika JPshemek

  http://wolnemedia.net/ekolo

 http://wolnemedia.net/ekologia/zabawy-z-klimatem/ Coś ciekawego dla zainteresowanych.Dwaj profesorowie z Izraela, Ehud Nakar i Tsvi Piran, opisują z najnowszym numerze „Nature” wyniki swoich symulacji dotyczących kolizji gwiazd neutronowych. Zdaniem uczonych, zderzenie takich gwiazd powoduje pojawienie się cząsteczek poruszających się z prędkością od 0,1 do 0,5 prędkości światła. Ponadto, co bardziej interesujące, podczas kolizji powinny powstać mierzalne fale grawitacyjne.Istnienie fal grawitacyjnych przewidział Einstein w swojej ogólnej teorii względności. Fale takie mają być wynikiem zaginania czasoprzestrzeni. Jednak dotychczas nie udało się potwierdzić ich istnienia. Problem w tym, że, podobnie jak fale na wodzie, zanikają one w miarę oddalania się od miejsca narodzin. Zanim więc dotrą do Ziemi mogą być na tyle słabe, że nasze instrumenty ich nie rejestrują. Ponadto mogą one istnieć przez krótki czas.Nakar i Piran dowodzą jednak, że fale grawitacyjne mogą wędrować w przestrzeni kosmicznej całymi miesiącami.Obecnie w USA i Holandii powstają, niezależnie, dwa teleskopy, których celem będzie poszukiwanie fal grawitacyjnych.Izraelscy uczeni mówią jednak, że już dysponują dowodem na potwierdzenie swojej teorii. Twierdzą, że odkryte przez Jeffreya Bowera nieregularne radioźródło RT 19870422 ma wszystkie właściwości źródła fal grawitacyjnych, na jakie wskazuje przeprowadzona symulacja. Niestety, znajduje się ono zbyt daleko, by zarejestrować same fale.Dlatego też, zdaniem Izraelczyków, poszukując w przyszłości fal grawitacyjnych, będziemy musieli szukać nieodległych systemów gwiazd neutronowych.Opracowanie: Mariusz BłońskiNa podstawie: PhysOrgŹródło: Kopalnia Wiedzy

„Nikt nie jest bardziej zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni."

Portret użytkownika Brat

a ja widziałem jakieś ciało

a ja widziałem jakieś ciało bardzo jasne. teraz się zachmurzyło ale to ciało kieruje się w stronę księżyca mniejwiecej na lini od miejsca wschodu słońca do księżyca inaczej nie potrafie wytłumaczyć. pd-wsch Troszke to za duże na meteoryt Biggrin pozdr

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem