U wybrzeży Krety doszło do silnego trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wczoraj po południu czasu lokalnego, pod dnem Morza Śródziemnego u wybrzeży greckiej wyspy Kreta doszło do silnego trzęsienia ziemi. Sejsmolodzy szacują, że magnituda wstrząsu wyniosła 6,1 stopni w skali Richtera.

 

Epicentrum znajdowało się 47 km od miejscowości Karpathos oraz 104 kilometry od miasta Jerapetra, które znajdują się na południowym wybrzeżu Krety. Trzęsienia bynajmniej nie ustępują i do dzisiaj doszło już do 14 wstrząsów wtórnych o magnitudach wahających się między 4,3 a 5,4 stopni.

Wczorajsze trzęsienie ziemi miało hipocentrum na głębokości tylko 20 kilometrów. Według relacji naocznych świadków, drgania skorupy były odczuwalne w wielu miejscowościach zlokalizowanych w okolicy zjawiska. Niektórzy poczuli się na tyle zaniepokojeni, że w chwilę po trzęsieniu wiele osób wyszła na zewnątrz i ulice zapełniły się ludźmi. Według służb ratunkowych nie ma obecnie doniesień o uszkodzeniach infrastruktury lub jakichkolwiek rannych.

Wzrost aktywności sejsmicznej budzi niepokój mieszkańców Grecji. Wszyscy tam jeszcze pamiętają tragiczne trzęsienie ziemi z 7 września 1999 roku, które było porównywalnej skali co wczorajsze, ale nieco płytsze, bo na głębokości 17 km. To zdarzenie skutkowało poważnymi konsekwencjami. Doszło do uszkodzeń wielu budynków, a w jego wyniku śmierć poniosły aż 143 osoby.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rodz

Z Krety na Santorini jest

Z Krety na Santorini jest niedaleko. Juz od kilku lat obserwuje się pęcznienie olbżymiego  babla  magmy pod Santorini . W końcu magma gdzieś znajdzie ujście .Informacje podane w roku 2013 mówiły o tym ,że(...)  z  obliczeń wynikało, że ilość magmy pod wyspą zwiększyła się w  roku 2012/2013 aż o 10-20 milionów metrów sześciennych (to 15 razy więcej, niż ma londyński stadion olimpijski). Według naukowców, to powiększenie się wulkanu jest wyjątkowo gwałtowne. W normalnych okolicznościach taka ilość magmy przyrasta przez 10-20 lat, a nie przez rok.(...)
Datowanie sekwencji pierścienia drzewa z gałązki oliwnej znalezionej w ruinach starożytnego miasta Akrotiri dowodzą,że ostatni wybuch wulkanu miał miejsce pomiędzy 13 października 1628 p.n.e a 1 maja 1627 przed naszą erą.Gdyby doszło do wybuchu wulkanu skala  zniszczeń byłaby katastrofalna...

Portret użytkownika Natenczas Wojski

Na kopcu KRETA wstrząsy są

Na kopcu KRETA wstrząsy są czymś normalnym, o ile kret przemieszcza się pod ziemią. W ogrodzie wyrządza duże szkody i aż dziwne, że jest pod ochroną. Na szczęście przylatujące na wiosnę bociany bardzo lubią zjadać krety. Pewnie zmniejszą nieco ich populację i zakończą się wstrząsy.

Skomentuj