Wielki Zderzacz Hadronów rozpoczął pracę na rekordowo wysokim poziomie energii

Kategorie: 

Źródło: phys.sfu.ca

Po raz pierwszy od przerobienia znajdującego się niedaleko Genewy, Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) udało się przyspieszyć protony osiągając energię 6,5 TeV. Oznacza to, że największy na świecie akcelerator cząstek działa zgodnie założeniami. Rekordowy poziom wiązki protonowej krążącej w tym samym kierunku, 6,5 TeV, został osiągnięty 10 kwietnia, a następnego dnia taka sama energia została osiągnięta dla wiązki krążącej w przeciwnym kierunku. Wcześniej nigdy LHC nie osiągnęło takiej energii na wiązkę.

 

Akcelerator LHC, to 27 km pierścień z nadprzewodników, wybudowany w podziemnym tunelu w Szwajcarii. Zderzacz, został uruchomiony 5 kwietnia po trwającej dwa lata modernizacji, którego celem było podniesienie energii zderzenia z wcześniej osiąganych 8 TeV (4 TeV na wiązkę), do osiąganych teraz 13 TeV (6,5 TeV na wiązkę). Według naukowców, stworzy to nowe możliwości dla fizyków.

 

Mimo tego, że restart zakończył się sukcesem, na początek prawdziwych eksperymentów w LHC trzeba jeszcze poczekać. Eksperci sugerują, że trzeba iść krok po kroku, biorąc pod uwagę fakt, że po raz pierwszy w historii pracujemy na tak wysokich energiach. Naukowcy z CERN mają teraz zamiar przeprowadzić dokładną kontrolę układów i przetestować różne elementy akceleratora, tak aby przygotować go do zderzenia wiązek protonów, które zaplanowano na czerwiec.

 

Do obecnych zadań zaplanowanych na ten sezon pracy LHC , który potrwa do 2018 roku, zalicza się wgląd w tajemnice ciemnej materii, antymaterii i plazmy kwarkowo-gluonowej. Podstawowym osiągnięciem poprzedniego etapu badań było potwierdzenie istnienia bozonu cechującego Higgsa, ostatniego brakującego elementu teorii fizycznej zwanej modelem standardowym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika FOL

keri napisał: "W ten sposób

keri wrote:

"W ten sposób ludzie nie mogą sie rozwijać, korzystać z wrodzonej mądrości i kreatywności tylko z miesiąca na miesiąc myslą jak przetrwać!!"
Otóż to, cała energia i czas są marnowane na obsługę przetrwania.
 
"uwiązani jesteśmy na krótkiej smyczy kapitalizmu."
Raczej państwa policyjnego, dyktatury, niewolnictwa i wypaczeń kapitalizmu.
Cały ten proces zaczyna się od momentu pójścia do szkoły gdzie dziecko zaczyna być demolowane intelektualnie gdzie wyplenia się zdolności wydawanai sądów, obiektywizmu, analizy , logicznego myślenia i co najważniejsze strukturalnego podchodzenia do przedmiotu poznania. Do tego zabija sie ciekawość swiata i przyjemność z nauki ( najbardziej naturalnej cesze jaką ma każde stworzenie). W zamian wrzyna się zdolności pewrfekcyjne co do wykonywania procedur , wykonywania poleceń, powtarzania sekwencji ( wiedzy). Obrzydza się podejście do naukowego poznania świata. No cóż gdy bym by na ich miejscu to robił bym to samo.
 
 
 

Portret użytkownika FOL

Beata_ napisał: Słonko ...

Beata_ wrote:

Słonko ... mylisz się na maxa. Tak jak w mślach Pisarza powiesci żyją stworzone osoby, które nie widza Autora TAK my ja i TY zyjemy w mysli BOGA stwórcy WSZECHŚWIATA!   
Dokładnie!!! Jesteśmy aktualną myślą Boga jak i on sam samego siebie. On jest czystą myślą bytem i to co stworzył istnieje w nim samym w jego myśli a my jesteśmy aktem jego woli i to co robimy dzieje się tylko i wyłącznie z jego woli i w jego świadomości.
 
 
 

Portret użytkownika FOL

madgon napisał: z nazistami

madgon wrote:

z nazistami nie gadam
Boga nie ma i nigdy nie było.(dałeś sobie wyprać mózg) jak by ci coś wciskali od małego (komunia 9 lat w c..uj prezentów) i inne bzdury.
Jeden dowód na istnienie świata materialnego tylko nie pisz " jest bo jest nie?"
 
 
 

Strony

Skomentuj