Wielki Zderzacz Hadronów rozpoczął pracę na rekordowo wysokim poziomie energii

Kategorie: 

Źródło: phys.sfu.ca

Po raz pierwszy od przerobienia znajdującego się niedaleko Genewy, Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) udało się przyspieszyć protony osiągając energię 6,5 TeV. Oznacza to, że największy na świecie akcelerator cząstek działa zgodnie założeniami. Rekordowy poziom wiązki protonowej krążącej w tym samym kierunku, 6,5 TeV, został osiągnięty 10 kwietnia, a następnego dnia taka sama energia została osiągnięta dla wiązki krążącej w przeciwnym kierunku. Wcześniej nigdy LHC nie osiągnęło takiej energii na wiązkę.

 

Akcelerator LHC, to 27 km pierścień z nadprzewodników, wybudowany w podziemnym tunelu w Szwajcarii. Zderzacz, został uruchomiony 5 kwietnia po trwającej dwa lata modernizacji, którego celem było podniesienie energii zderzenia z wcześniej osiąganych 8 TeV (4 TeV na wiązkę), do osiąganych teraz 13 TeV (6,5 TeV na wiązkę). Według naukowców, stworzy to nowe możliwości dla fizyków.

 

Mimo tego, że restart zakończył się sukcesem, na początek prawdziwych eksperymentów w LHC trzeba jeszcze poczekać. Eksperci sugerują, że trzeba iść krok po kroku, biorąc pod uwagę fakt, że po raz pierwszy w historii pracujemy na tak wysokich energiach. Naukowcy z CERN mają teraz zamiar przeprowadzić dokładną kontrolę układów i przetestować różne elementy akceleratora, tak aby przygotować go do zderzenia wiązek protonów, które zaplanowano na czerwiec.

 

Do obecnych zadań zaplanowanych na ten sezon pracy LHC , który potrwa do 2018 roku, zalicza się wgląd w tajemnice ciemnej materii, antymaterii i plazmy kwarkowo-gluonowej. Podstawowym osiągnięciem poprzedniego etapu badań było potwierdzenie istnienia bozonu cechującego Higgsa, ostatniego brakującego elementu teorii fizycznej zwanej modelem standardowym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

taght napisał: sami naukowcy

taght wrote:

sami naukowcy przyznają, że to co tam robią wykracza poza najśmielsze fantazje pisarzy sf.

Zderzenia cząstek to nie są fantazje pisarzy fs, a tym bardziej najśmielsze fantazje, tym samym nie mogą wykraczać poza te najśmielsze fantazje.
Tym samym pracownicy CERNu przyznają, że to co robią w LHC nie ma nic wspólnego z tym, co mówią, że robią!
 
I to co robią, nie ma nic wspólnego z dobrem człowieka!
CERN to będzie wielka ucieczka a nie żadne badania naukowe.

Portret użytkownika kongobongo

Ej,a tam w tej rurze to

Ej,a tam w tej rurze to zapierdyla taki gaz nie? no bo w terminatorze 3 tak było,że to przecieli i zaczął lecieć gaz. Ciekawe czy jakby tak wciągnąć go troche to czy by się człowiek naćpał??? ciekawa jaka potem bomba by była,może i by w końcu Boga zobaczył.

Portret użytkownika eva11

ile to energi?ile kasy na to

ile to energi?ile kasy na to idzie?
a nam każą używać żarówki z rtecią i nasyłają komisje,która może sprawdzac jaką ilość żarówek energooszczędnych mamy w domu,
nie wspominając juz,ze te żaróki idą do śmieci,pekają zanieszczyszają wszystko wkoło,
jeden mądry facio powiedział -,to nie super odważni odkrywają prawdę przed wami,to ,,oni,, sami was informują ,aby sie przekonać jaka będzie reakcją ...poniewąz nowosć bez sprzeciwu jest uważana jako przyżwolenie,,
wszystko o czym usłyszymy przyjmujemy z podwiniętym ogonem,troche pomarudzimy do sąsiada na schodach,przed domem czy w sklepie,
wieć co chcemy od tych wszystkich ,panów swiata,
 

Portret użytkownika Dżolka

Kasa w tym przypadku nie gra

Kasa w tym przypadku nie gra żadnej roli, jest jej pod dostatkiem bo prawdziwi właściciele tego ustrojstwa mogą dodrukować kasiory ile zechcą. Konieczność oszczędzania prądu to kolejna ściema dla niewolników. Władcy tego świata posiadają dostęp do nieograniczonej ilości energii, bezpłatnej. Tylko niewolnicy muszą płacić, żeby mieli na co pracować całymi dniami a nie rozmyślać o głupotach...bo może dojdą do wniosku, że są niewolnikami i co wtedy będzie?

Portret użytkownika klrmf

Dokładnie! Mendy nam panujące

Dokładnie! Mendy nam panujące sprytnie wymysliły, że jeżeli będa nas ograniczać, zniewalać systemami typu zarobisz 100zł opłacisz czynsz, bo jak nie to na bruk, potem opłacisz leki, bo musisz, potem zatankujesz auto i czasem naprawisz, bo musisz, potem opłacisz podatki, bo jak nie to do ciupy, no i kupisz sobie cos do zarcia, żeby fizyczne ciało mogło jakoś przetrwać...W ten sposób ludzie nie mogą sie rozwijać, korzystać z wrodzonej mądrości i kreatywności tylko z miesiąca na miesiąc myslą jak przetrwać!!Oczywiście znajda sie tacy, którzy mają 15tys. na miesiąć i pomyślą ale brednie. Ale takich jest mały pęczek, zdecydowana większośc Polaków żyje na skraju ubostwa w systemie, który niby daje nam wolność tyle, że nikt tej wolności nie widzi, bo uwiązani jesteśmy na krótkiej smyczy kapitalizmu.

Portret użytkownika keri

"W ten sposób ludzie nie mogą

"W ten sposób ludzie nie mogą sie rozwijać, korzystać z wrodzonej mądrości i kreatywności tylko z miesiąca na miesiąc myslą jak przetrwać!!"
Otóż to, cała energia i czas są marnowane na obsługę przetrwania.
 
"uwiązani jesteśmy na krótkiej smyczy kapitalizmu."
Raczej państwa policyjnego, dyktatury, niewolnictwa i wypaczeń kapitalizmu.

Strony

Skomentuj