Naukowcy zdołali umieścić w mózgu myszy sztuczne wspomnienia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Podczas eksperymentu w paryskim Physics and Chemistry Higher Educational Institution, naukowcy zdołali zaimplementować myszom sztuczne wspomnienia, które następnie miały wpływ na ich zachowanie. Specjaliści twierdzą, że podobna technika może pomóc człowiekowi zapomnieć o traumatycznych przeżyciach z przeszłości.

 

Podczas badania, naukowcy skupili się na dwóch konkretnych regionach w mózgu gryzoni - na tzw. komórkach miejsca i na ośrodku nagrody. W trakcie snu, mózg odtwarza wszystko co miało miejsce w ciągu minionego dnia, dzięki czemu potrafimy między innymi lepiej przyswajać wiedzę i łatwiej zapamiętujemy wydarzenia. Implementacja nowych wspomnień była możliwa poprzez celowe zakłócenie powyższego procesu.

 

Podczas gdy mysz poruszała się i badała zamknięte pomieszczenie, za pomocą elektrod specjaliści monitorowali wspomniane komórki miejsca, które znajdują się w hipokampie. Neurony te wypalają się podczas gdy przebywamy w specyficznym miejscu. Uczeni w trakcie eksperymentu zidentyfikowali neuron, który wypalał się u każdej myszy tylko gdy ta znajdowała się w konkretnym miejscu.

 

Później, badacze monitorowali aktywność mózgową gryzoni podczas ich snu i za każdym razem, gdy wypalała się ta konkretna komórka, naukowcy za pomocą drugiej elektrody stymulowali ośrodek nagrody. Gdy myszy objęte badaniami obudziły się i ponownie zostały umieszczone w tym samym pomieszczeniu co wcześniej, zamiast eksplorować otoczenie natychmiast udały się w miejsce, które zostało powiązane z uczuciem wynagrodzenia. 

 

Eksperyment dowiódł, że implementacja sztucznych wspomnień jest możliwa. Co więcej, w przyszłości ta sama technika może pomóc człowiekowi zapomnieć o traumatycznych przeżyciach z przeszłości. Naukowcy mają nadzieję, że w podobny sposób będzie można leczyć niektóre choroby psychiczne oraz zaburzenia pamięci.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/dn27115-new-memories-implanted-in-mice-while-they-sleep.html#.VQAJ9dKG_fL

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Na kanale PLANETE, puszczane

Na kanale PLANETE, puszczane są obecnie odcinki o najbardziej szalonych eksperymentach naukowych na całym świecie i ten eksperyment wedle mej oceny do tego cyklu za jakiś czas zostanie zaliczony. Bo każde doświadczenie życiowe, jakie nabywamy w cyklu swego życia, ma swój cel, a jest nim uczenie nas i wyciąganie wniosków z tego co robimy sami, lub co zostało źle uczynione, przez naszych przodków najbliższych z dawnych pokoleń i chcąc je przyjąć na klatę i mieć je odpuszczone, powinniśmy je przyjąć zgodnie z przeznaczeniem, o ile życie nam nie jest zabierane i pamiętać o tym, mimo, że mogą mieć charakter, bardzo czarnych pokładów pamięci mózgu naszego, tak by więcej świadomie błędów mocnych życiowych się wystrzegać i ich nie powielać w dalszym naszym życiu.

Portret użytkownika Zaciekawiony

Zasadniczo się z tobą

Zasadniczo się z tobą zgadzam, ale jak tak słucham czasami niektórych ludzi, to mi się wydaję, że to nic nowego. Telewizja przesłania rzeczywistość i blokuje umysły. Już nie mówiąc nawet o tym że kłamie. Poprzednim szczeblem tej drabiny był kościół, jak już pierwszy człowiek "stanie" na tym następnym szczeblu zamiast szczura, to będzie już za późno żeby coś zrobić. But, So what??
Przecież to dobrze, że jak najpierw kościół, tak teraz telewizja,
oduczają człowieka pewnej bardzo prostej rzeczy. Czlowiek nie pyta, bo bóg jest odpowiedzią na wszystkie pytania, albo w telewizji mówią to wiem. Według mnie w każdym człowieku jest prawda ukryta, a droga do niej prowadząca to zadawanie pytań. "Nie ma głupich pytań"
"Kto pyta nie błądzi", każdy zna, ale mało kto zadaję sobie pytania.
 

Portret użytkownika lolo

Polecałbym oglądając ten

Polecałbym oglądając ten filmik zwrócić uwagę na to co prelegent mówi o religiach a zwłaszcza o katolicyzmie. Niech się nikomu nie wydaje, że jak KK zostanie rozwalony to będzie powszechna wolność i pokój. A to, że masoneria dobiera się do KK to widać coraz bardziej. Rozwalenie KK jest stanem bardzo pożądanym przez masonerię, zatem te osoby, które działają w tym kierunku świadomie czy nie, działają na korzyść masonerii i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni. I od razu zaznaczę: nikt na siłę do KK prowadzić nie będzie ale niech te osoby nie mówią później jak im masoneria zawita do drzwi, że nie nie były ostrzeżone. Tyle i aż tyle.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Skomentuj