Do oceanów co roku dostaje się 8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych

Kategorie: 

Źródło: plasticoeans.net

Grupa amerykańskich naukowców z zakresu oceanografii, opublikowała w czasopiśmie Science, wyniki swoich badań. Wynika z nich, że co roku do ekosystemu oceanów dostaje się ponad 8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych produkowanych przez człowieka. Plastik pozostaje w oceanach, ewentualnie ulegając granulacji i w konsekwencji zabija zarówno florę i faunę dodatkowo zanieczyszczając śmieciami plaże i wybrzeża.

 

Po przeanalizowaniu różnych statystyk, eksperci stwierdzili, że co roku w 192 krajach na całym świecie pojawia się w sumie 275 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych, z których około 3% kończy w morzach i oceanach. To ogromna ilość plastikowych toreb, butelek, opakowań, zabawek i innych drobnych przedmiotów.

 

Żeby tego uniknąć, eksperci sugerują, aby rozwinąć przemysł zbioru i przetwarzania odpadów, i dla zachęty stworzyć jakąś formę wsparcia finansowego ze strony rządów i organizacji międzynarodowych, dla firm, które chciałyby się zająć odławianiem plastikowych śmieci. Zdaniem ekspertów, konieczne jest zainwestować dodatkowych środków zwłaszcza w krajach tak zwanych gospodarek wschodzących (emerging markets).

 

Według amerykańskich naukowców, najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych - 2,4 mln ton, lub 30% wszystkich plastików dostających się do oceanu to wina Chin. Za nim na liście głównych zanieczyszczających są Indonezja, Filipiny, Wietnam, Sri Lanka, Tajlandia, Egipt, Malezja, Nigeria i Bangladesz.

 

Z krajów uprzemysłowionych w pierwszej dwudziestce zanieczyszczenia środowiska morskiego były też państwa wchodzące w skład UE i USA. Europejczycy zostali sklasyfikowani na 18 miejscu, Stany Zjednoczone na 20 .

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nowoczesny

Trzeba budować ogromne statki

Trzeba budować ogromne statki kosmiczne i odlecieć od ziemi która jest całkowicie zanieczyszczona. Jak ludzie nie będą nic robić zeby zmienic swoje życie to doprowadzą do zniszcvzenia, jedynym wyjściem jest sie ewakuować i żyć w statkach kosmicznych.  Jedynym wyjsciem ejst budowa gigantycznych statków kosmicznych.

Portret użytkownika lolo

I produkując te statki

I produkując te statki wyprodukujemy następne śmieci... Możemy zasiedlić 1000 następnych planet lecz bez zmiany myślenia one też będą kolejnym śmietnikiem: nie było nas był las, nie będzie nas będzie plastik... Ziemia ma możliwości samooczyszczenia o ile nie będziemy im przeciwdziałać. Jeśli natomiast niszczymy środowisko nieustannie to Ziemia niejako "niszczy" nas - my (jako całość) po prostu naruszamy mechanizmy rządzące planetą.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika Radość

Trzeba zrobić wielką akcję

Trzeba zrobić wielką akcję uświadamiania wszystkich mieszkańców ziemi, z wszystkich kontynentów - aby to do nich dotarło. Jednocześnie zmiejszyć produkcję ( ograniczyć ) plastików. Najważniejsze aby to już teraz rozpocząć !!
My sami róbmy to. Widziałam kiedyś starszą panią (po 60-sce) jak idąc ulicą zbierała śmieci/papierki/plastik  i zaraz potem wrzucała to do następnego kosza. Poczułam wielką mądrość tego co robiła. 

Portret użytkownika Zenek :)

  Ha, ha, ha   te śmieci

 
Ha, ha, ha
 
te śmieci pływają tam gdzie je prądy znoszą a to wcale nie oznacza iż kraje leżące koło tych "śmietników" je natworzyły tylko to iż niedaleko ich plaż się te wodne prądy nakładają na siebie tworząc martwe strefy.

Skomentuj