Uczeni stworzyli najszybszego robota podwodnego, wzorując się na głowonogach

Kategorie: 

Źródło: University of Southampton
Czerpiąc inspirację z natury, naukowcy stworzyli niewielkiego robota w kształcie rakiety, którego można napełnić wodą. Maszyna raptownie wypuszcza za sobą wodę, przez co natychmiastowo zwiększa prędkość poruszania się.

 

Głowonogi pływają ruchem odrzutowym, wyrzucając wodę z jamy płaszczowej poprzez lejek. W ten sposób potrafią szybko pokonać pewien dystans, np. w trakcie ucieczki przed drapieżnikiem. Ich naturalna umiejętność zainspirowała naukowców z Uniwersytetu w Southampton, Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) i Singapore-MIT Alliance (SMA).

 

Badając ruch odrzutowy głowonogów, specjaliści opracowali 30-centymetrowego robota, który wykorzystuje ich zdolność. Jedyne co on posiada, to cienki, elastyczny kadłub zewnętrzny, który może być napełniany wodą. Początkowo robot wygląda jak mały balon ale w momencie wypuszczania wody, potrafi nabrać dużej prędkości a umieszczone z tyłu płetwy umożliwiają mu dalsze poruszanie się.

 

Podczas testów, robot inspirowany naturą potrafił w ciągu jednej sekundy pokonać odległość nawet 3 metrów. Z pewnością posłuży on do opracowania jeszcze lepszych, wydajniejszych maszyn podwodnych, które będą wykorzystywać umiejętność głowonogów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Bartosz

też jestem uczony -

też jestem uczony - podstawowka 8 lat, technikum 5 lat, studia na polibuidzie 5 lat.
a wiecei co robią w akademickich kołach naukowych ? gdybaja, gdyż nigdy na nic nie ma kasy z budzetu szkółki, więc ci powyżsi "uczeni" to pewnie jakis mały zespól z grantem który to zasugerowal swoje rozwiązanie liczac na kolejne granty

liczy się gospodarka głupcze

 

Skomentuj