Niemieccy naukowcy stworzyli prototyp urządzenia teleportującego przedmioty przez Internet

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Grupa inżynierów pod przewodnictwem Stephanie Mueller z Hasso Plattner Institut, zaprojektowała urządzenia, które są w stanie skanować i przesyłać dalej przez Internet fizyczne przedmioty. Potem w nowym miejscu obiekt zostaje odtworzony za pomocą drukarki 3D.

 

Nowa technologia w dużej mierze przypomina tą znaną z seriali Star Trek. Nawiązuje do tego nawet nazwa urządzeń Replikator, oraz nazwa projektu badawczego Scotty, od znanego z The Original Series zawołania kapitana Jamesa T. Kirka - Scotty beam me up.

 

Zarówno do wysłania jak i odebrania przekazu, konieczne jest posiadanie odpowiednio zmodyfikowanych drukarek 3D. Stworzenie modelu cyfrowego obiektu polega na cięciu przesyłanego obiektu warstwa po warstwie i fotografowania ich aby utworzyć obraz cyfrowy. Proces ten może trwać nawet 90 minut i więcej, zależnie od stopnia skomplikowania skanowanego w ten sposób przedmiotu. Minusem jest to, że aby taki skan wykonać obiekt jest zniszczony.

 

Jest to pierwsza wersja replikatora i z pewnością koncepcja skanowania obiektu musi zostać przemyślana od nowa, bo tam tkwi najwięcej ograniczeń, co do upowszechnienia tej metody dzielenia się przedmiotami. Jednak, gdy ma się już dane w komputerze można odtworzyć sobie dowolną liczbę takich przedmiotów z dosyć dużą ilością szczegółów.

Prace badawcze nad tą technologią nadal trwają i z pewnością w przyszłości należy się spodziewać znacznych udoskonaleń również pod względem czasu potrzebnego na przesłanie obiektu i jego odtworzenie.

 

Czas pokaże czy ta technologia się upowszechni i czy zostanie zaproponowana jako produkt na rynku. Kto wie, być może już wkrótce w każdym domu standardem będzie drukarka 3D z funkcją replikatora, która będzie na stałe połączona z Internetem, jako źródłem danych potrzebnych do wydrukowania praktycznie wszystkiego.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Patriota

Prawdę mówiąć,w dobie

Prawdę mówiąć,w dobie dzisiejszego postępu,nie widzę w tym nic rewelacyjnego.Prościej by było przywieżć nagraną płytę z programem cyfrowym i włożyć u siebie do drukarki.Byłoby krócej niż 9 godzin.

Portret użytkownika Patriota

Przypuszczam że to urządzenie

Przypuszczam że to urządzenie do pseudo teleportacji nie zostanie nawet wdrożone,ponieważ przy tak dużym postępie nauki,zanim zastanie wdrożone,powstaną bardziej wydajne urządzenia tego typu.Być może już istnieją o czym nie mamy pojęcia.Przeważnie to co tylko można zastosować jako broń zostaje utajnione,a nam pozostają tylko tego typu ochłapy.

Portret użytkownika ktoś_bliżej_nieokreślony

No, rzeczywiście,

No, rzeczywiście, teleportacja :O . Teleportacja zachodzi, gdy ten sam przedmiot przemieszcza się w przestrzeni. Przynajmniej tak było do tej pory. Tutaj mamy dwa różne przedmioty. W takim rozumieniu, to już bliższe teleportacji jest rozłożenie produktu w jednym i złożenie w drugim, czyli w takim przypadku meble teleportują ze sklepu do domu i tu zachodzi 100% teleportacji. Biggrin

Przeszłość paskudna, Przyszłość nie lepsza, a Teraźniejszości nigdy nie ma.

Strony

Skomentuj