DARPA przedstawiła ulepszoną wersję robota ATLAS

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Najbardziej zaawansowanym na świecie humanoidalnym robotem jest ATLAS, nad którym pracuje firma Boston Dynamics. Właśnie przedstawiono jego najnowszą wersję a humanoid wystartuje w finale w zawodach Robotics Challenge, organizowanych przez agencję DARPA.

 

Specjaliści w dziedzinie robotyki dokonali znacznych ulepszeń z nadzieją iż ATLAS wygra zawody i zdobędzie główną nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów. Wprowadzono wiele zmian, nie tylko wizualnych. Robot posiada teraz akumulator litowo-jonowy, który pozwoli mu pracować przez około godzinę czasu. ATLAS może teraz wykonywać przydzielone mu zadania z większą wydajnością.

Źródło: DARPA

 

Naukowcy zastosowali nowe, lżejsze materiały i umieścili w nim baterie oraz nowy system pomp. Spowodowało to jedynie niewielki wzrost wagi - przy wzroście 188 centymetrów waży teraz 156.5 kilograma. Umieszczono w nim trzy komputery pokładowe odpowiedzialne za percepcję i planowanie zadań, obniżono nieco ramiona i barki a w głowie tego robota znajduje się teraz bezprzewodowy router, który pozwala na komunikację.

 

Dokonano również znacznie wiele innych zmian które powodują, że robot ATLAS posiada więcej siły i potrafi wykonywać zadania z większą precyzją. Co więcej, humanoid przestał już być na tyle hałaśliwy. Wspomniany wcześniej finał Robotics Challenge odbędzie się w czerwcu tego roku. Pojawi się aż 20 drużyn a każda będzie posiadała swojego robota.

 

Należy dodać, że każda maszyna będzie musiała wykonywać zadania bez żadnej dodatkowej pomocy - jeśli przewróci się, utknie bądź zawiesi się, humanoid będzie musiał sam poradzić sobie z problemem i kontynuować swoje zadanie. Zespoły nie będą mogły fizycznie ingerować w działanie swoich maszyn. Będą mogły jedynie komunikować się z nią poprzez sieć bezprzewodową, jednak również i komunikacja zostanie w pewnym stopniu ograniczona.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

I pomyślcie tylko sobie, jak

I pomyślcie tylko sobie, jak  jest to jednocześnie wielkie zagrożenie i jak słabe, bo skoro ktoś to wymyślił i wklepał jakiś tam program do tego tworu, to jakże  jest łatwo zwalczyć to wirusem, lub jak kto woli kontr programem, który to oszuka i zdestabilizuje, czego najlepszym przykładem jest akcja z super nowoczesnym niszcicielem DONALDEM COKIEM, który to przez jeden nawet zwykły jak na swoje osiągi i możliwości samolot, czyli SU25, na morzu Czarnym, po czym potem, ponad połowa załogi, tego super stateczku AMERYKAŃSKIEGO, zeszła z pokładu w RUMUNI  i oznajmiła, że już nigdy do takiej wątłej pod względem ewentualnego przeżycia, nie powróci .

Portret użytkownika wykształciuch

Wbew pozorom to tak.

Wbew pozorom to tak. Zapożyczone z angielskiego ale po polsku, choć pewnie w słowniku jeszcze nie uświadczy. Prof. Miodek w jednym ze swoich programów mówił by pisać np. "mejl". Jak zawsze podsumował to, że może nie podoba mu się to osobiście, ale język polski jako język żywy naleciałości łapie z różnych innych języków
A tak swoją drogą nie było moim celem piętnowanie wypowiedzi gdyż nie należe do "gramar nazis" stąd uśmieszek na koncu tej wypowiedzi, niemniej jednak obstaje przy tym, że "znacznie wiele" to masło maślane jakkolwiek by się poprawnie ten błąd stylistyczny nazywał

Skomentuj