Odnaleziono prawdopodobne źródło wybuchu epidemii Eboli

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Od dawna podejrzewano, że wirus Ebola pochodzi od nietoperzy. Ich mięso jest lokalnym przysmakiem w zachodniej Afryce. Wszystko wskazuje na to, że pacjent zero, który zapoczątkował epidemię to dwuletni chłopiec z Gwinei, który bawił się w wysuszonym pniu drzewa zamieszkanym również przez nietoperze.

 

Feralne drzewo znajdowało się w wiosce Meliandu w Gwinei. Niestety zostało spalone, więc naukowcy nie mają szansy zbadać jego wnętrze, jednak wiele poszlak wskazuje na to, że to właśnie tam zaczęły się wirusowe kłopoty zachodniej Afryki.

 

Dwulatek, który jest uważany za sprawcę epidemii zmarł już w grudniu 2013 roku. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział z czym ma do czynienia i zaraz po dziecku zmarła jego siostra, a potem matka i babcia. Epidemiolodzy sądzą, że członkowie tej rodziny byli pierwszymi ofiarami trwającej tam zarazy.

Wioska Meliandu - źrólo: maps.google.com

Nie ustalono jeszcze drogi, jaką zaraził się ten dwulatek. Ogniska tej choroby u ludzi były zawsze związane z ich interakcją z dziką przyrodą, na przykład z antylopami, gorylami czy szympansami. Głównie z tego powodu w przeszłości wirus był przenoszony na myśliwych. Jednak tak naprawdę nikt nie wie, które zwierzęta są naturalnym rezerwuarem wirusa Ebola. Wszyscy jednak przyznają, że nietoperze są głównymi podejrzanymi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

Szuka się wytłumaczenia

Szuka się wytłumaczenia wpuszczenia tego wirusa przez Amerykanów i skakania tego wirusa przez tysiące kilometrów, bez  zarażania  po drodze swojej wedrówki  oraz opatentowania tego wirusa przez wojsko amerykańskie ?

Portret użytkownika hmm

Dwulatek, który jest uważany

Dwulatek, który jest uważany za sprawcę epidemi

Duma i pycha tych co pragną być sędziami tego świata to sprawcy wszelkich cierpień
 

 
„W ostatnich 20 latach odkryto w lasach deszczowych Afryki szereg wirusów, z Ebolą i małpią ospą włącznie. HIV także pochodzi z tego obszaru. Mogą tu znajdować się tysiące wirusów i nie mamy pojęcia, czym są, jak się rozprzestrzeniają i w jakich populacjach.” Dr Anne Rimoin, epidemiolog

https://exignorant.wordpress.com/2014/09/25/epidemia-wirusa-ebola/

Skomentuj