Orkan Aleksandra nadciąga, Wielkiej Brytanii zagraża "pogodowa bomba'

Kategorie: 

Źródło: MeteoEarth

Na Atlantyku, w okolicy Islandii, powstał kolejny cyklon, który nabiera siły i w najbliższych godzinach będzie odczuwalny w Europie. Najbardziej zagrożone są Wyspy Brytyjskie, a także Skandynawia od Cieśnin Duńskich po Norwegię. Część tej złej pogody dotrze również do Polski.

 

Brytyjskie media, trochę na wyrost, na zbliżający się front pogodowy mówią - sztorm stulecia. Czy tak będzie w istocie przekonamy się w ciągu następnych godzin. Eksperci spodziewają się, że w obszarach nadmorskich mogą powstawać fale o wysokości nawet 18 metrów.

Synoptycy wypowiadają się o tym cyklonie z szacunkiem porównując go do huraganu i nazywają go "bombą pogodową". Pierwsze uderzenie orkanu nazwanego Aleksandra, miało już miejsce na rubieżach Szkocji. Doszło do paraliżu komunikacyjnego i licznych przerw w dostawach energii elektrycznej.

Prędkość wiatru dochodzi do 110 km/h, a może jeszcze wzrosnąć w najbliższym czasie. Według ekspertów w porywach wiatr może dochodzić do 140 km/h. Cyklon jest tak ogromny, że sięga od Islandii do Szkocji i Norwegii.

 

Skutki orkanu Aleksandra będą odczuwalne w wielu europejskich krajach w tym w Polsce. U nas również zapowiada się bardzo wietrzna pogoda, która będzie skutkowała zwiększonym zagrożeniem dla ludzi i mienia. Najmocniej wiało będzie w górach i w strefie nadmorskiej. Spodziewany jest wiatr o prędkości do 90 km/h. Pogoda taka utrzyma się do końca tygodnia.

 

 

Na podstawie:

http://www.express.co.uk/news/nature/545366/Storm-weather-UK-forecast-hurricane-winds-bliz...

http://earth.nullschool.net./#current/wind/surface/level/orthographic=-0.12,67.56,3000

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Impuls

Aj, jaj... ten orkan nie

Aj, jaj... ten orkan nie przyniesie nic specjalnego, powieje trochę...
Ostrzegam was przed dwoma napradę silnymi orkanami 8.XII oraz 21.XII.
Jako iż wznawiam prognozy główne to przyda się coś na początek powiedzieć:

  • Zima potrwa do 28.XII - temp. na minusie i śnieg.
  • 29.XII-5.XII - do 10 st.
  • Póniej - nawet 16 st. w Warszawie
  • Orkany z wiatrem 150 km/h 8 i 21 stycznia

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Skomentuj