Opracowano panele fotowoltaiczne o wydajności ponad 40%

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Naukowcy z australijskiego University of New South Wales powiadomili o zastosowaniu nowej metody, dzięki której udało się stworzyć panele słoneczne o wydajności ponad 40%. Nauka posuwa się coraz dalej w tej dziedzinie i pobijane są kolejne rekordy wydajności.

 

Wydajność dzisiejszych paneli słonecznych jest na poziomie jedynie kilkunastu procent a specjaliści robią co mogą, aby osiągnięty został próg 50%. Naukowcy z Australii dokonali znacznego postępu, tworząc jedne z najlepszych paneli słonecznych na świecie.

 

Ich technologia została przetestowana w warunkach zewnętrznych a wysoką wydajność potwiedziło Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL). Uczeni wykorzystali komercyjne ogniwa słoneczne a kluczową częścią ich projektu jest zastosowanie niestandardowego optycznego filtru pasmowego, który odbija poszczególne długości fali światła.

 

W ten sposób ich panele potrafią konwertować światło słoneczne w energię elektryczną z wydajnością ponad 40%. Tym samym zespół naukowców zbliżył się do rekordu, jaki został pobity w zeszłym roku przez niemiecki Instytut Frauenhofera, który wynosił 44,7%. Twórcy mają nadzieję na wprowadzenie swojej technologii na rynek.

 

 

Źródło: http://newsroom.unsw.edu.au/news/science-technology/unsw-researchers-set-world-record-solar-energy-efficiency

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Arcanum

Te ogniwa są do montowania na

Te ogniwa są do montowania na koncentratorach słonecznych. W detalu prawie nie spotykane, ale jak ktoś chce np poeksperymentować to u Chińczyków przez alibaba.com można zakupić kilka takich ogniw (CPV cell), około 40% sprawności. Z anteny satelitarnej i trakera można cuś zawsze skombinować. Ale mi wyszło z obliczeń, że przy obecnych cenach ogniw i sprzętu instalacja prawie tak samo opłacalna jak zwykłe panele PV.

Skomentuj