Erupcja afrykańskich wulkanów może spowodować kwaśne deszcze

Kategorie: 

Źródło: Internet

Po raz pierwszy od 75 lat w kraterze wulkanu Nyamuragira powstało jezioro lawy. Cały czas emitowane są też duże ilości gazów wulkanicznych. Naukowcy sugerują, że nowo powstałe jezioro może być trwałe i ostrzegają przed kwaśnymi deszczami, które mogą być konsekwencją aktywności wulkanu.

 

Wulkan Nyamuragira znajduje się w Demokratycznej Republice Konga. Wraz z innym wulkanem, Nyiragongo jest częścią łańcucha wulkanicznego Virunga w obszarze zwanym Wielkim Rowem Wschodnim. Ostatni raz Nyamuragira opróżnił jezioro lawy w 1938 roku. Jak zwykle w przypadku tego wulkanu było to bardzo spektakularne. Rzeka lawy osiągnęła wtedy długość 30 km i dotarła nawet do jeziora Kivu. Nowe jezioro lawy znajduje się na dnie krateru o głębokości 500 metrów.

Źródło: NASA Earth Observatory

Erupcja obu wulkanów, Nyiragongo i Nyamuragira może zagrozić pobliskim miastom, w tym Goma i Sake. Warto przypomnieć, że w styczniu 2002 roku, w wyniku erupcji wulkanu Nyiragongo doszło do zniszczenia znacznej części miasta Goma. W rezultacie ponad 200 tysięcy ludzi utraciło dach nad głową.

Foto: Benoit Smets

Wulkan Nyiragongo jest bardziej niebezpieczny od Nyamuragira ze względu na usytuowanie. Znajduje się on w centrum zamieszkałego obszaru, podczas gdy Nyamuragira jest zlokalizowany w parku narodowym.

 

Obecnie podstawowe zagrożenie, jakie stwarza Nyamuragira to emisje dużych ilości związków siarki, które mogą spowodować kwaśne deszcze. Takie opady powodują korozje blaszanych dachów oraz niszczenie upraw. Siarka wpływa też niekorzystnie na zdrowie ludzi i zwierząt.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

Czy to przypadkiem nie sposób

Czy to przypadkiem nie sposób na tłumaczenie tych kwasnych deszy, gdy w rzeczywistości  spowodowane jest takimi czynnikami jak chemitrals lub inne celowo rozpylanie środków chemicznych w celu wywołania głodu na kontynencie afrykańskim ?

Skomentuj