W ONZ dyskutowano problem autonomicznych robotów, które mogą decydować kogo należy zabić

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn
W zeszłym tygodniu w Genewie doszło do spotkania, na którym poruszono kwestię "zabójczych robotów" - uzbrojonych maszyn wyposażonych w broń i sztuczną inteligencję, zdolnych do samodzielnego podejmowania decyzji. Naukowcy z całego świata domagają się aby autonomiczne maszyny zostały zakazane.

 

Technologia wciąż idzie do przodu a najszybciej rozwija się technika wojskowa. Kiedyś wszystkie maszyny wojenne były bezpośrednio obsługiwane przez człowieka. Dziś żołnierze dokonują tego z odległych baz i powstają również nowe maszyny, które potrafią już działać samodzielnie, autonomicznie.

 

Zamiast samolotów wojskowych, mamy już wyposażone w rakiety bezzałogowce. Powstają nowe maszyny lądowe oraz podwodne, które są obsługiwane tak samo jak drony. Niektórzy zastanawiają się kiedy przyjdzie czas na roboty, które mogłyby zastąpić żołnierzy.

 

Dzisiejsze roboty są coraz bardziej zaawansowane i w niektórych przypadkach nie muszą polegać na człowieku. Maszyny półautonomiczne wykorzystują sztuczną inteligencję ale gdy pojawia się wróg, to zawsze człowiek podejmuje decyzję czy należy otworzyć ogień.

 

To się niestety może zmienić. Zbudowany w Wielkiej Brytanii dron Taranis jest autonomiczny i może samodzielnie wybierać cel. To maszyna zadecyduje kogo należy zlikwidować, a kogo należy zostawić przy życiu. Natomiast jak donosi New York Times, koncern zbrojeniowy Lockheed Martin opracował przeciwokrętowy pocisk manewrujący dalekiego zasięgu, który sam decyduje o tym jak lecieć aby uniknąć wykrycia przez radary i po wystrzeleniu nie może być już kontrolowany przez człowieka.

 

Co więcej, Norwegia chce wyposażyć swoje myśliwce w nowe rakiety, które po wystrzeleniu samodzielnie poszukują i namierzają swój cel bez interwencji człowieka. Pełna autonomizacja technologii wojennej ma swoich przeciwników, ale także i zwolenników.

 

Problem był kilka dni temu omawiany na spotkaniu w Genewie, gdzie ostrzegano przed potencjalnym niebezpieczeństwem ze strony autonomicznych systemów, które mogą naruszyć prawo międzynarodowe i humanitarne. Domagano się również ich ścisłej kontroli.

 

Dyskusja na temat "zabójczych robotów" miała miejsce w ramach Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnych (CCW). Organizacja Narodów Zjednoczonych zgodziła się na dalsze dyskusje w tej sprawie. Następne spotkanie odbędzie się w Genewie w dniach 13-17 kwietnia 2015 roku.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/w-onz-poruszono-kwestie-zabojczych-robotow

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika N1KT

nic juz nie trzeba budować -

nic juz nie trzeba budować - Fukushima pozabija wszystko - to się już dzieje...
https://www.youtube.com/results?filters=today&search_query=fukushima&lclk=today
Piotr Bein Fukushima ładnie wyjaśnił o co chodzi... A w filmie Chiński syndrom z 79roku (to jeszce przed Thre Mile Island, Czarnobylem i Fukushima) powiedzieli dokładnie co się dzieje ze światem kiedy dojdzie do stopienia reaktora a w tym przypadku do stopienia 3 reaktorów na raz i w tym nie wiadomo co się stało z 2ma basenami na zuzyte paliwo. Krótko mówiąc koniec świata jest przesądzony i wojna ostateczna każdy z każdym właściwie też...
Jedyna nadzieja w technologii obcych, (napisałem to całkowicie śmiertelnie poważnie) bo my tu na ziemi nie mamy w tej chwili najmniejszych szans przetrwania!
 

Portret użytkownika gościu

Chyba widzę już pomału

Chyba widzę już pomału początek końca obecnej cywilizacji. Do tego wszystkiego brakuje jeszcze sytuacji gdy te maszyny będą budować inne maszyny do eksterminacji ludzkości bo stwierdzą, że bardziej im przeszkadzamy jak pomagamy a świat sobie lepiej zorganizują niż my ludzie. Generalnie człowiek musi odpocząć, być wyspanym i potrzebuje na to czasu by mógł sprawnie funkcjonować, maszyna jedyne czego potrzebuje to energii.

Portret użytkownika charis

jak najbardziej powinny być

jak najbardziej powinny być zakazane, ale to nie rozwiązuje przyczyn wojen. Ludzie potrzebują zmiany serc - z kamiennych na mięsiste : "I dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała serce kamienne, a dam wam serce mięsiste. Mojego ducha dam do waszego wnętrza i uczynię, że będziecie postępować według moich przykazań, moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je"
 
wojny i rewolucje obalają systemy i ludzi ale nie zmieniają serc, na miejsce obalonych ludzi przychodzą tacy sami nieodrodzeni ludzi i historia się powtarza, te same błędy, te same postępowania. Ludzie potrzebują "nowego narodzenia" - Ewangelia Jana 3:3 bez kórego nikt nie będzie zbawiony.

Skomentuj