Zespół fizyków zbadał dylatację czasu w akceleratorze ESR

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Naukowcy badali w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt zjawisko, znane jako dylatacja czasu i była to kulminacja 15-letniej pracy, prowadzonej przez międzynarodowy zespół naukowców. Informacja na ten temat pojawiła się w czasopismie Physical Review Letters.

 

Dylatacja czasu została po raz pierwszy opisana przez Alberta Einsteina w szczególnej teorii względności i została już potwierdzona dzięki prowadzonym doświadczeniom. Jest to zjawisko różnic w pomiarze czasu dokonywanym równolegle w dwóch różnych układach odniesienia, z których jeden przemieszcza się względem drugiego a pomiar dotyczy czasu trwania tego samego zjawiska.

 

Fizycy testowali dylatację czasu używając dwóch zegarów - stacjonarnego i "ruchomego". Ten drugi wykonano poprzez przyspieszanie jonów litu w pierścieniu akumulacyjnym Experimental Storage Ring (ESR) - jest to akcelerator w niemieckim Instytucie Badań Ciężkich Jonów.

 

Po przyspieszeniu jonów litu do 1/3 prędkości światła, uczeni mierzyli częstotliwość przejścia między różnymi poziomami energetycznymi, która miała służyć jako tykanie zegara. Natomiast przejścia w obrębie jonów litu, które się nie poruszały, służyły jako zegar stacjonarny.

 

Przeprowadzone testy pozwoliły zmierzyć efekt dylatacji czasu z jeszcze większą precyzją niż w poprzednich badaniach. Według Geralda Gwinnera, fizyka z kanadyjskiego Uniwersytetu w Manitoba, "to niemal pięć razy lepszy wynik od naszego wcześniejszego (z 2007 roku), i wykorzystano od 50 do 100 razy lepszą metodę od jakichkolwiek innych metod, używanych przez innych ludzi do mierzenia relatywistycznej dylatacji czasu".

 

Zrozumienie tego zjawiska ma istotne znaczenie w przypadku niektórych technologii, np. w systemie GPS. Ponadto, Europejska Agencja Kosmiczna chce przetestować w 2016 roku dylatację czasu w przestrzeni wraz z rozpoczęciem projetku Atomic Clock Ensemble in Space (ACES).

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/w-niemieckim-instytucie-badan-ciezkich-jonow-badano-dylatacje-czasu

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika raqq

15 lat pracy... - niezła kasa

15 lat pracy... - niezła kasa była pewnie do wyjęcia z grantów. A praktyczne zastosowanie wielce wątpliwe. Moim zdaniem w świecie kwantowym każdy eksperyment potwierdza z góry załaożoną hipotezę. Kwestia intencji przeprowadzających eksperyment i ewentulanie odpowiednia ilość użytej energii - jak np. w LHC - i każdą teorię można potwierdzić. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzą coraz mniejsze cząsteczki i coraz wieksze energie + wieksza ilość ludzi skupionych na celu. Zbliżamy się wtedy do sfery niematerialnej, na którą ma wpływ takze ludzki umysł.

Portret użytkownika Łukasz_inny

Ciekawe czy masz GPS Czy

Ciekawe czy masz GPS
Czy wiesz że korzysta on właśnie z opisywanych wcześniej zjawisk w calu eliminacji błędu wynikającego z dylatacji czasu
 
GPS to stado latających z dużą prędkością "zegarków" i ten efekt ma ogromne znaczenie dla dokładności systemu
 
Mniej więcej takie jak dla altylerzystów morskich istotne znaczenie ma  to że morze w cale nie jest płaskie i poziome tylko występują na nim "góry i doliny" - nie mówimy tu oczywiście o falach i samej krzywiźnie ziemi o której wiemy już dosyć długo

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

To nie czas... "Dylatacja

To nie czas... "Dylatacja czasu" to względność przestrzeni. Spekulacja...
 Czas nie istnieje, chociaz trudno to zrozumieć bo takie to oczywiste...
Bez materii a co za tym idzie, bez przestrzeni czas nie istnieje.
To umysłowa spekulacja definiująca względność przestrzeni i ruchu.
 Materialny Wszechświat jest zawieszony w niematerialnym bycie, którym jest Bóg- byt poza czasem i przestrzenią - Umysł a raczej świadomość, jak i u nas ludzi, jest niematerialnym bytem.
 Fizyka kwantowa plącząc się w materialistycznych definicjach nie-materii, wyraża ten byt w sposób materialny, dochodząc do absurdu udowodnienia kazdej hipotezy i każdej teorii...

Portret użytkownika Jakub Sokołowski

Świetne spostrzeżenie. Jeżeli

Świetne spostrzeżenie. Jeżeli ktoś pragnie zrozumieć na czym polega natura wszechświata to istnieje książka którą gorąco polecam Dżuan Falun. To bestseler. A wykłady tego Pana który to napisał worawiają w osłupienie, lecz jego myślom cieżko nie przyznać racji. Bez wątpienia to najlepszy ekspert w sprawach niematerialnych tlumaczacy te zjawiska w sposób ówczesnej nauki.

Skomentuj