Niezwykła proteza ramienia przywróciła pacjentowi zmysł dotyku

Kategorie: 

Źródło: Science Translational Medicine
Osoby które utraciły kończynę nie mogą już normalnie funkcjonować, nawet gdy otrzymają protezę. Naukowcy zapewniają jednak że to się zmieni, ponieważ wiedzą już jak przywrócić pacjentowi zmysł dotyku. Igor Spetic jako pierwszy otrzymał specjalną protezę ramienia, która pozwala mu czuć trzymane przez niego obiekty.

 

Sztuczna kończyna o której mowa jest pierwszą tego typu zaawansowaną protezą, która podłączona została do kości, mięśni i układu nerwowego pacjenta. Oznacza to więc, że proteza może być kontrolowana tylko za pomocą myśli. Dzięki niej, kierowca ciężarówek Igor Spetic mógłby nawet powrócić do swojego zawodu.

Źródło: Science Translational Medicine

 

Zabieg tak naprawdę został przeprowadzony w 2013 roku jednak informacja na ten temat pojawiła się dopiero teraz. Główny autor badania Max Ortiz Catalan stwierdził, że głównym celem jest umożliwienie pacjentowi podejmowanie wyzwań w dzisiejszym świecie.

 

Normalne funkcjonowanie w życiu nie byłoby możliwe, gdyby proteza nie przywracała zmysłu dotyku. Pacjent trzymając jakiś obiekt czuje go i potrafi nawet określić z jakiego materiału został on wykonany. Nowoczesna proteza z pewnością jest przełomowym wynalazkiem w dziedzinie medycyny.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Orion

Widząc jak nieskończenie

Widząc jak nieskończenie daleko są naukowcy od przywrócenia pełnej funkcjonalności dłoni tego człowieka, na nowo doceniam fakt że mam sprawne ciało i wszystkie kończyny. To niesamowite w ilu płaszczyznach możemy poruszać palcami i to z jaką płynnością. Nie wspominając już o możliwości pocenia się, czucia i posiadaniu całego układu limfatyczno-krwionośno-mięśniowo-kostnego. A to wszystko w samej tylko dłoni. Ludzki organizm to cud natury. Pomimo wszystkich problemów które z czasem się pojawiają, fajnie być posiadaczem jednego z nich.

Skomentuj