Opracowano metodę która pozwala oddzielić cząsteczkę tlenu od dwutlenku węgla

Kategorie: 

Źródło: en.wikipedia.org
Naukowcy opracowali metodę, która w dość łatwy sposób umożliwia rozbicie dwutlenku węgla na poszczególne cząsteczki, uzyskując w ten sposób wyłącznie tlen. Publikacja na ten temat pojawiła się w czasopiśmie Science.

 

Aby spowodować rozpad dwutlenku węgla, naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii wykorzystali jedynie ultrafiolet próżniowy (VUV) pod postacią wiązki laserowej. Proces ten co prawda pozwolił uzyskać tylko 5% tlenu z CO2 ale doświadczenie udowodniło iż jest to możliwe do wykonania.

Źródło: Zhou Lu, UC Davis

Naukowcy wraz z odkryciem zaczęli zastanawiać się nad pochodzeniem tlenu w naszej ziemskiej atmosferze. Teoretyzuje się, że gdyby nasza atmosfera w bardzo odległej przeszłości posiadała dużą ilość dwutlenku węgla, to VUV mógłby spowodować rozpad CO2 na cząsteczki tlenu i węgla.

 

Uważa się również, że opracowana metoda może posłużyć do skonstruowania niewielkiego urządzenia dla astronautów, którzy znajdowaliby się na obcych planetach. Sprzęt pobierałby z obcej atmosfery dwutlenek węgla i wykorzystując opisany proces, wytwarzałby tlen do oddychania.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-oddzielic-czasteczke-tlenu-dwutlenku-wegla

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika cyzxer5

No nie prosciej. Gdybys

No nie prosciej. Gdybys zglebil wiedze biologiczna na wyzszym poziomie niz ten oferowany w gimnazjum to bys wiedzial ze kazda zielona roslina, w tym drzewa produkuja praktycznie tyle samo tlenu, co same pobiora z atmosfery, tak wiec wychodzi na zero.
Prawdziwymi plucami ziemi nie sa lasy rownikowe tylko oceany - to wlasnie one a konkretniej zycie w nich produkuje praktycznie calosc tlenu jakim oddychasz.

Wszystkie moje komentarze reprezentuja MOJA opinie na dany temat do ktorej mam PELNE PRAWO.

Portret użytkownika SmiF

Rośliny potrzebują światła do

Rośliny potrzebują światła do fotosyntezy i są bardzo podatne na różnego rodzaju zmiany a z reszta jakoś sobie nie wyobrażam napchać jakiś habazów do skafandra Język może i na wiekszą skale np. na stacji kosmecznej da się uzyskac zadwalającą ilość tlenu ale w skafandrze wątpie że rosliny zdadza egzamin.

Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego
Oscar Wilde

Portret użytkownika Mar100

A może to jednak nie głupi

A może to jednak nie głupi pomysł ? Być może skafandry przyszłości będą biologiczne tak jak i my jesteśmy Smile ? Światła na orbicie ziemi jest sporo.Taka bio - koegzystencja ? Oczywiście to daleka przyszłość ... Pozdrawiam

Strony

Skomentuj