Szpica NATO może stać się szpicem od NATO

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W obecnej trudnej sytuacji w Europie Wschodniej, jeśli Rosja zdecyduje się zaatakować kraje bałtyckie i Polskę, to NATO w praktyce przestanie istnieć. Mimo, że wojna jeszcze się nie zaczęła, już słyszymy coraz więcej głosów potwierdzających, że rzeczywiście jesteśmy zdani na siebie, a nasze sojusze są papierowe.

 

Głośno było niedawno o tak zwanej szpicy NATO, czyli siłach szybkiego reagowania gotowych do wejścia na ewentualny front w 48 godzin. Okazuje się, że przedstawiona nam przez polskie władze jako wielki sukces "szpica" to raczej "szpic" i to w nasz własny tyłek.

 

Już teraz nasi sojusznicy, w tym Niemcy i Amerykanie, obwieścili, że takiej pomocy nie będzie.  Szefowa resortu Obrony Narodowej Niemiec, Ursula von der Leyen oświadczyła, że Bundeswera ma problemy ze sprzętem i Berlin nie byłby w stanie dostarczyć obiecanych 60 samolotów Eurofighter Typhoon nie tyle w ciągu 48 godzin, co w ciągu 180 dni.

 

Okazało się, że ze 109 myśliwców tylko 42 były zdolne do startu. Z kolei z 31 śmigłowców Tiger sprawnych był tylko 10. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście wołanie o finanse ze względu na zły stan armii, czy też jest to wyreżyserowana bierność Niemiec jakoś uzgodniona z Moskwą.

 

Niepokojąco brzmią też doniesienia tygodnika Der Spiegel, który przytacza wypowiedzi najwyższego rangą wojskowego generała, Martina Dempseya, który krytykował, że gotowość w 48 godzin będzie wymagała tego, aby żołnierze spali w mundurach. Nie zgodził się z nim jednak głównodowodzący NATO w Europie, Phillip Breedlovee, który polecił mu podobno, aby uzgodnił to z amerykańską administracją.

 

Być może różnica zdań między amerykańskimi generałami jest tylko nic nieznaczącym epizodem, ale trudno się dziwić naszemu przewrażliwieniu w kwestii sojuszników, na których nie można liczyć na wypadek problemów. Tym razem nasi sojusznicy są też tymi, którzy nas wysterowali na potencjalną wojnę z Rosją, a gdy zaczyna się robić gorąco zaczyna się rejterada, a my zostajemy z problemem.

 

Już wkrótce przekonamy się co warte jest NATO i artykuł 5. W najbliższym czasie scenariusz z "zielonymi ludzikami" może się zacząć na Łotwie i w Estonii. To już są kraje paktu i taka forma agresji powinna się spotkać z odpowiednią odpowiedzią. Ale zamiast tworzyć choćby szkielet przyszłych sił uderzeniowych dowiadujemy się, że nie można na zbyt wiele liczyć zarówno w kwestii politycznej jak i militarnej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika prawdaoi

Jedno jest pewne Niemcy mają

Jedno jest pewne Niemcy mają jakiś układ z Ruskimi, słyszałem to od osób, które mieszkają w Niemczech. Ukraina została w pewnym sensie sprzedana Ruskim.  Po części to jest prawda, że sprzęt niemiecki jest zaniedbany i armia, ale to nie jest przypadek, to celowa robota, bo Niemcy nie są głupi, maja część sprzętu w kiepskim stanie, dzięki temu nie muszą nigdzie reagować w razie zagrożenia i się militarnie mocno w konflikt gdzieś na świecie pchać, tworząc sobie nieprzyjaciół i wrogów, zawsze moga powiedzieć, mamy mało sprzętu, bo reszta jest uszkodzona, nienaprawiona. Następna sprawa jak by, jak  ktoś napadł by Niemców, to wołali by pomocy, powołując się na umowy z NATO także mówiąc, że sami nie damy rady bo nasz sprzęt jest ostatnio w kiepskim stanie, chcieli by zaangażować cały pakt NATO w ten konflikt, czyli wszystkie kraje. Morał z tego taki, że dziś trzeba ostro kombinować i mieć głowę na karku jeśli chodzi o strategię militarną, dziś wielcy grają słabych, a słabi przejmują te rolę wielkich.  

Portret użytkownika Zenek :)

  " POLSKA najbogatszym

 
"
POLSKA najbogatszym krajem świata – mlekiem i miodem płynącym!!
POLACY żądają od żydów zamieszkałych w POLSCE spłat szkód, jakich dopuścili się wobec NARODU POLSKIEGO, w okresie od rozpoczęcia II WŚ do nadal!! – 1 transza to ok. 2 tyś bilion (bn) zł + odsetki!
POLSKA najbogatszym krajem świata – mlekiem i miodem płynącym!??
 
Tak właśnie jest!! Ponieważ POLSKA ma 2 tyś bilionów (bn) zł do odebrania od żydów zamieszkałych w POLSCE i od IZRAELA!! Tylko taki drobiazg: POLACY muszą przejąć uprzednio rządy w POLSCE od żydów!! Tak nam POLAKOM, dopomóż BÓG!!
 
Wyliczenia należności przysługujących NARODOWI POLSKIEMU od żydów, mam z Facebooka od znajomego, który je też ma od znajomych na FB: Maciej Stępień: Dzięki mojemu znajomemu z FB Jerzy Kowalski: „UDOSTĘPNIAM dzięki Pani Teresie Sikorze i dzięki mojemu znajomemu z FB”:
 
CZEMU BANDA ZDRAJCÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZAJMUJE SIĘ UKRAINĄ, NIOSĄC ZAGROŻNIE DLA POLSKI, KIEDY SAMA JEST ZANURZONA W SZAMBIE PO USZY!!! ZNOWU TROCHĘ CIEKAWYCH SPRAW:
Afery, grabieże i straty Polski:http://trzcinska.neon24.pl/post/106528,polska-najbogatszym-krajem-swiata-mlekiem-i-miodem-plynacym"
 
(http://www.monitor-polski.pl/rozbior-polski-prawda-o-gazie-lupkowym-dlaczego-prof-jedrysek-to-promuje/comment-page-1/#comment-174480)
 
I jeszcze są drodzy "wrześniowi" sojusznicy zwłaszcza taka wyszczekana nazistowska świnia co zaiwaniła oddawane przez społeczeństwo Polaków złoto (nawet obrączki ślubne) na budowę kraju i armii Polski. V kolumna łachudr i sąsiadów nie dawała ale za to okradała konwoje z darami Polaków.
 
 

Portret użytkownika didier

ech wystarczy ruszyć

ech wystarczy ruszyć głową.
W razie agresji na Polskę ze strony Rosji nie robić nic. Bedzie pobór itd. ale mieć to w pupie. Napisać petycję czy coś w tym w stylu, że Polacy odcinają się od marionetkowego rządu. Niech ruscy wkroczą i zrobią z nimi co chcą, a my ogłoszamy neutralność i pozwalamy na przemarsz wojsk FR. Ja to tak widzę, oczywiście nalężało by uzgodnić i dopracować wiele szczegułów, ale głównym celem tego wszystkiego byłoby ukaranie osób odpowiedzialnych za wpierniczanie się w sprawy ukrainy i oczywiście zmiana polityki na neutralną jak wspomniałem.

aha najpierw trzebaby by wyłączyć tv, bo te kacapy by sie wykpiły jakimś kłamstwem a lud by to chycił  i poleciał bić ruskich ;/

I wyjście z NATO ofkors...

Nasza nadzieja
https://www.youtube.com/watch?v=Tuqbony9RiE
Na walkę z rzeczywistością
http

Portret użytkownika Wojox

Wiesz Maximus, jest tylko

Wiesz Maximus, jest tylko mały haczyk, Putin ma to uzgodnione z Tuskiem i całą resztą. Oni raczej chcą ukarac polski naród za to że mu źle.
Tak jest na Ukrainie, jest to wojna z własnym narodem, aby jak najwiecej wymordowac ludzi którzy nie wiedzą co z sobą zrobic. Pracy dla nich przecież nie mają, bo wszysto pada na mordę. Na Ukrainie trwa czystka i niszczenie infrastruktury, Shell już położył łapy na złozach ropy, gazu i uranu i nie potrzebuje nikomu płacic za działki i sądzic się z ludźmi o ich własnośc. Więc poszli po najmniejszej lini oporu : byli ludzie - już ich nie ma...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika didier

@Wojox ale nie masz 100%

@Wojox
ale nie masz 100% pewności że jest jak mówisz, ja bym wolał mieć czyste sumienie i taki postulat ogłosić w imię obywateli.

Jeśli jest jak mówisz i jest to szyte grubymi nićmi, to dopiero wtedy można wziąć broń do ręki i bić wroga.

teorii na temat tego o co biega na ukrainie jest wiele i ciężko będzie doiść do tego kto jest ten ,,dobry" dla nas.

btw. wziąć broń ? co ja pisze.... skąd my mamy  mieć broń dla partyzantki czy powstań...ech
Tak ciężko zrobić schrony/magazyny wypełnione długowiecznymi ak47 i tymi nowszymi ? Oczywiście wszystko głeboko pod ziemią i pod kluczem.

aha i to nie jest zwykłe gadanie, jak coś w przyszłości, oczywiście takie pisemko nawet krwią podpisze, a potem niech się dzieje wola nieba, sumienie nie będzie mnie gryzło.

Nasza nadzieja
https://www.youtube.com/watch?v=Tuqbony9RiE
Na walkę z rzeczywistością
http

Strony

Skomentuj