Szkockie referendum może zmienić mapę Europy

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Już jutro odbędzie się w Szkocji secesyjne referendum, którego celem będzie uzyskanie niepodległości i wystąpienie tego kraju z Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej.

 

Szkoci uwierzyli, że secesja jest możliwa, a oni sami są na tyle bogatym społeczeństwem, że poradzą sobie bez władzy Londynu. Gdyby zagłosowano za niepodległością skończyłoby to trwającą od 300 lat unię Anglii i Szkocji. Bardzo możliwe, że zapoczątkowałoby to kolejne secesje, Walii i Irlandii Północnej. Po prostu będzie to jak wyciągnięty klocek, który może spowodować upadek Wielkiej Brytanii.

 

To niezbyt dobra informacja, bo oznacza jeszcze większą hegemonię Niemiec w Unii Europejskiej. Teraz z różnym skutkiem, ale jednak, Wielka Brytania stara się stanowić dla Niemiec jakąś przeciwwagę.

 

Separatyzmy mogą się stać zmorą Europy. Poza Wielką Brytanią podobny problem może się wkrótce pojawić w Hiszpanii. Ruch niepodległościowy Katalonii jest bardzo silny, a ostatnio poparcie dla idei wolności od dyktatu Madrytu wyraziło podczas ulicznej manifestacji ponad półtora miliona osób.

 

Równie trudna sytuacja panuje w zasadzie stale w Belgii. Różnorodność narodowościowa i językowa jest tam tak wielka, że niektórzy twierdzą, że formalnie rzecz biorąc Belgia nie jest krajem. Tam jednak również nie brakuje separatystów, którzy sądzą, że będzie im lepiej bez Brukseli.

 

Nie sposób nie wspomnieć też o sukcesie prorosyjskich separatystów na Ukrainie. Przy wsparciu Rosji wygrali wojnę na wschodzie kraju i uzyskali ustawę, która sankcjonuje funkcjonowanie tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej. Względem separatystów ogłoszono również amnestię i bardzo możliwe, że wielu z nich sformuje Milicję.

Wśród jednostek terytorialnych, które mogą w najbliższej przyszłości próbować uzyskać niepodległość są Kraj Basków, Galicja, Walia, Irlandia Północna, Yorkshire, Kornwalia, Bretania, Alzacja, Korsyka, Bawaria, Tyrol Południowy, Friuli, Wenecja Euganejska, Lombardia, Sardynia, Sycylia, Dalmacja, Istria, Wojwodina, Banat, Siedmiogród, region Székely, Południowa Słowacja, Morawy i nasz polski Śląsk.

 

Jutrzejszy wybór Szkocji, może zatem uruchomić całą lawinę separatyzmów, a kraj ten będzie stanowił przykład i wzór do naśladowania w zakresie kształtowania prawa międzynarodowego po odłączeniu od dotychczasowych bytów politycznych. Szkocja utoruje drogę do przeprowadzenia kolejnych takich operacji w przyszłości.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Umarłem jako minerał i stałem się rośliną. Umarłem jako roślina i stałem się zwierzęciem. Umarłem jako zwierzę i byłem człowiekiem. Czegóż mam się obawiać? Czy poniosłem stratę umierając?

Portret użytkownika darek1

Jestem za podziałem jak

Jestem za podziałem jak największej ilości państw na mniejsze. Czego nie dało się załatwić z W.B. może będzie można załatwić ze Szkocją. A poza tym im więcej krain tym łatwiej będzie można je podbić.

Portret użytkownika Yhym

Niepodległe Kaszuby i Śląsk ?

Niepodległe Kaszuby i Śląsk ? My Polacy to niegdyś ogromny kraj, z potężną gospodarką i zasięgiem wpływów, od rozbiorów tylko maleje (mam na myśli prowincje uznawane za narodowe). Polaków się poniża na każdym kroku, lud jest coraz bardziej sfrustrowany i brzydko mówiąć podkur***ny, w dużej części zmotywowany do działania tylko niezorganizowani. Jak dojdzie do czegoś takiego, jak niepodległe Kaszuby czy Śląsk to chyba to wszystko osiągnie apogeum i mający dość naród weźmie w sprawy w swoje ręce i przeprowadzi rewolucje ala tą z Francji w 1789 roku. Przynajmniej ja nie wytrzymam, skołuje kałacha, bombki i zrobie im wspaniały teatr niczym Brejvik. Mówię tu tylko o Ślązakach, którzy etnicznie uważają się za "nie-Polaków"...

Portret użytkownika Tombr

Noooo . Wiem czemu tak

Noooo . Wiem czemu tak stwierdziłeś (ostatnie zdanie ) . Jeśli śląsk stanie się autonomiczny to ciekawe skąd Warszafka będzie ciągnąć pieniążki ?! Może z podatku od supermarketów ? Smile Twoje podejście jest jak to od Putina : ciągnąć z regionu ile się da , a jak się skończy i nie będzie już z czego to niech sobie będą niezależni i autonomiczni . Cezar sprawiedliwy co nie ....

Portret użytkownika TheMrEmperror

Chciałbym by te wszystkie

Chciałbym by te wszystkie kraiki na terenach Niemiec uzyskały niepodległość Smile Śląsk raczej się by od nas nie odłączył bo większość tamtejszych ludzi woli by zostało tak jak jest, ale tak z ciekawości co to PiP jest  Cassubia?
Co do reszty... Najbardziej prawdopodobne to te na terytorium Hiszpanii i Francji oraz rozpad Brytanii. Rosja nie pozwoli by jakiś Kraj powstał na jej terenie i niestety Niemcy prędzej wymordują wszystkich powstańców niż się na to zgodzą.

Portret użytkownika Zaibastu

Głupota jedynie komu ten

Głupota jedynie komu ten podział sie opłaca to politycy którzy będą mieli nowe Państwo do rządzenia, okradania i tworzenia stanowisk urzędniczych dla znajomych królika. A zwykły Szkot zagłosuje Za separacją bo jest głupi i wierzy że Ci nagórze co mu teraz Raj obiecują to mu go na złotej tacy jeszcze podadzą.

Portret użytkownika Zenek :)

" Co do jakości wrogów Polski

"
Co do jakości wrogów Polski to zdania są podzielone. Na premierze filmu ZATRUTA KREW BRATNIA Bogdan Poręba jako największych określił : ŻYDÓW, NIEMCÓW i UKRAIŃCÓW.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uss5Q0WC8ms
 
Nie wiem jaki jest ostateczny cel Putina, choć niektórzy „zatroskani” bardzo boją się, że bedzie to zagarnięcie ziem polskich. Ale wiem napewno jaki jest cel ostatnio rozpętanej Chazarskiej rewolucji.
Celem tym jest restauracja wielkiej Chazarii!!! Otóż wszyscy kandydaci na prezydenta Ukrainy odwiedzali Izrael, a gdy był tam Rabinowicz i Poroszenko, to pod ścianą płaczu zebrało się 50 tys. Żydów i tam pod ścianą płaczu postanowiono, że prezydentem Ukrainy zostanie Poroszenko. Natomiast Ukraina ma się stać drugim Izraelem, no i plan powoli acz krwawo realizuje się. Ten kto bez szemrania będzie obsługiwał naród wybrany, to będzie miał srodki na egzystencję a kto nie, no to raczej kiepskie widoki. Głupki cieszą się, że odzyskali niezależną (samostijną) Ukrainę. A Ukraina ma się stać drugim Izraelem. A co, jeśli idzie o plan restutucji Chazarii? Cała kijowska ekipa, to Chazarowie – łącznie z tym osławionym Kliczką. Jeśli Chazaria powstanie, inni Chazarowie, przede wszystkim ci z Palestyny ale także z innych krajów gdzie ostatnio Izrael „notuje” wzrost „antysemityzmu” – zaczną się masowo na niej osiedlać. A wtedy potrzebne będzie przygotowane narzędzie banderowskie by zrealizować nastepny etap Planu Chazarskiej Rewolucji – wykrojenie z Lubelszczyzny…. „Lublinlandu”, tak zresztą jak planowano to jeszcze przed II wojna światową – żydowskiego państewka, będącego wygodnym lotniskowcem dla izraelskich orłów, gdy Arabowie wreszcie przysmalą im skrzydła. W skład uzbrojenia wchodzą widły do nabijania dzieci i sierpy do rozpruwania kobiet.
 
Czy to Putin każe nam wypłacać emerytury za niemiecki holokaust mieszkańcom Izraela? Rodacy, pomyślcie choc chwile. Czy rosyjscy sasiedzi kiedys zakłuwali widłami waszych dziadkow? Czy dzis widzicie gdzieś Rosjan wykupujących polską ziemię? A może jakieś rosyjskie banki? Czy to w Rosji jesteśmy zadłużeni po uszy? Które przedsiębiorstwa kupiła Rosja lub Rosjanie w Polsce za bezcen, a następnie zlikwidowała?
 
Czy to w Moskwie powstają prawa zakazujące w Polsce wędzenia mięsa, łowienia ryb, produkcji mleka, cukru? Czy Moskwa każe wam kupować nowe szkodliwe dla zdrowia żarówki albo nowe odkurzacze rzekomo energooszczędne albo nakłada limity produkcji mleka tak, że już od października mleko wylewa się do ścieków żeby nie płacić kar kiedy ludzie głodują a może Rosja się czepia naszych ogórków, że są krzywe i nie spełniają wymogów ? A może to Putin nałożył na nas haracz “za emisję CO2″ dzięki któremu prąd kosztuje 2x tyle?
 
Czy Rosja walczy w Polsce z homofobią, antysemityzmem? Rosja nie pozwala budować dróg tak jak chcemy, bo robaczek ma siedlisko? Czy parlament Rosji zażądał od Polski wypłacenia “niektórym żydom” 65 milardów dolarów haraczu, czy raczej amerykański a ostatnio brytyjski przy okazji łamiąc umowy z Polską? Czy Rosjanie planują masowe osadnictwo na ziemiach polskich? Czy Rosjanie roszczą pretensje do 1/3 polskiego terytorium?
 
Czy Rosja wspiera naszych wrogów, jak banderowcy, czy nakazuje nam napadać na inne narody jak w Afganistanie, Iraku, Libii, Syrii, Iranie przy okazji niszcząc nasze interesy i powiązania handlowe? Czy rząd polski został zmuszony do zakupu bezwartościowych obligacji amerykańskich czy rosyjskich??? Czy Rosja narzuca nam swojego rubla, czy ktoś inny narzuca nam euro? Czy to Rosja bombarduje uranem zubożonym szpitale, szkoły, zakłady, linie energetyczne, ujęcia wody, naszych przyjaciół w Serbii czy może ktoś inny? itd…itp….
 
Doradca Putina, Sergey Glazyev, powiedział agencji Ria Novosti, ze Rosja porzuci US Dolara jako walutę rezerwowa, jesli USA zastosuja wobec Rosji sankcje. Takze rozważa się wyprzedaż 200 mld obligacji amerykańskich posiadanych przez Rosje, jeśli zostaną zamrożone rosyjskie konta za granica. Tego typu grozby Kadaffi i Hussain przypłacili życiem, ale Rosja to nie Libia. Jeśliby faktycznie do tego doszlo to USA klękną, bo to ich pięta achillesowa. Rosja i Chiny juz od dawna sie na taką sytuacje przygotowują wiedząc, że dolary są jedynie rezerwą papieru a nie wartości. Dlatego założyli BRICS i kupuja złoto na potęgę.
 
Dług Ukraiński urósł po Pomarańczowej rewolucji kiedy krwawa Julka kradła na potęgę. Przypominam, że prezydent Janukowycz nie chciał pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego ponieważ zawarł układ z Rosją. A jak jest teraz? No wystarczy pooglądać telavizję. i między innymi wystąpienia naszego Płemiera. POmatoła."
 
(http://adnovum.neon24.pl/post/112927,wojna-domowa-na-ukrainie-17-09-2014r-11-dzien-rozejmu#comment_1020999)

Portret użytkownika JAcek

Liczę że jeszcze za mojego

Liczę że jeszcze za mojego życia powstanie Państwo Galicja lub Republika Karpacka na terenie podkarpacia i ukrainskiego zakarpacia. Państwo które będzie w sojuszu z Rosja, Bialorusia, Wegrami, Serbia, Slowacja. Państwo zasad, pracy, rodziny a nie fotoradarów i innych głupot. Państwo z slowiańską architekturą i tradycjami i karpacką muzyką. 

Portret użytkownika gletscher

Węgrzy ze Słowacją sie nie

Węgrzy ze Słowacją sie nie lubią i napewno nie zgodzą sie na taki sojusz. Rosja z Biaorusią też odpada bo Rosja ich łyknie w ciągu kilkunastu lat. Suma sumarum sojusznicy odpdadają. Poza tym na czym opierałaby sie gospodarka takiego kraju? Z dojenia kóz czy z hoteli?

Strony

Skomentuj