Lekarze opisali przypadek kobiety, która nie posiada móżdżku

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Mózg człowieka jest tak skomplikowanym organem iż nie da się go zastąpić żadnym chipem czy protezą. Nauka wciąż nie potrafi dokładnie zrozumieć jak funkcjonuje nasz mózg ale wiadomo już, że posiada on niesamowitą zdolność do przystosowania się do różnych warunków - nawet gdy zostanie przebity na wylot czy będzie po prostu "niekompletny".

 

Nauka zna wiele dziwnych przypadków, w których mózg człowieka - nasz biologiczny komputer - został bardzo poważnie uszkodzony. Organ ten wydaje się być bardzo wrażliwy i delikatny ale jak jest w rzeczywistości? Wystarczy przypomnieć historię Phineasa Gage'a, którego mózg został przebity na wylot przez długi pręt.

 

Mogłoby się wydawać, że dla tego człowieka pozostało już jedynie oczekiwanie na śmierć. Jednak Gage oślepł jedynie na jedno oko i to tyle jeśli chodzi o jego problemy fizyczne. Przebity na wylot mózg nadal funkcjonował ale otoczenie mężczyzny zauważyło po kilku miesiącach poważne zmiany w jego osobowości.

 

Uczeni dziś twierdzą, że w przypadku uszkodzenia mózgu dochodzi do zmian neurologicznych a wiele zależy również od tego, jaka część mózgu zostanie uszkodzona. Oczywiście nie każdy wypadek można przeżyć, ale gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, to psychika danego człowieka ulega zmianie a mózg próbuje przystosować się do nowych warunków.

 

Co jednak zrobić i jak nauka ma rozumieć fenomen, gdy człowiek rodzi się, żyje, funkcjonuje i niespodziewanie odkrywa, że w jego mózgu czegoś brakuje? W Chinach odkryto właśnie taki przypadek - 24-letnia kobieta z prowincji Shandong udała się do szpitala ze względu na złe samopoczucie.

 

Lekarze wykonali rezonans magentyczny i to co odkryto wywołało ogromne zdziwienie - kobieta nie posiadała móżdżku. Należy dodać, że ta część mózgu występuje u wszystkich kręgowców i odpowiada za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała.

Foto: Feng Yu et al

 

Kobieta wyjaśniła w szpitalu, że przez całe swoje życie miała problemy z utrzymaniem równowagi, w wieku 6 lat jej mowa stała się wyraźna a dopiero mając 7 lat nauczyła się chodzić. Jej wizyta w szpitalu zupełnie przypadkowo pozwoliła ustalić dlaczego miała w swoim życiu takie problemy.

 

Przypadek ten pokazuje również, jak niesamowity jest nasz mózg - każdy region jest za coś odpowiedzialny a nawet gdy czegoś brakuje, organ potrafi się przystosować. Kobieta miała problemy z utrzymaniem równowagi ciała ale mimo to, potrafiła funkcjonować.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Skomentuj