Teoretyczny atak ze strony Kaliningradu...

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Coraz częściej słyszymy pogłoski o rzekomej napaści Federacji Rosyjskiej na Polskę. Atak miałby nastąpić z terenu Obwodu Kaliningradzkiego na teren Warmii i Mazur. Jak wiemy w tamtym terenie Rosja dysponuje poważnymi siłami zbrojnymi. Czy założenia ataku z tej właśnie strony są właściwe i jaka byłaby reakcja na taki ruch ze strony Moskwy?

 

Warmia i Mazury są terenem dość gęsto zalesionym z dużą ilością przeszkód terenowych do pokonania. Pomijając już występowanie rzek czy jezior które utrudniły by szybkie natarcie, występuje tam też niezliczona ilość bagien. Każdy mieszkaniec tych stron dobrze zna miejsca gdzie w czasie II Wojny Światowej czołgi Wermachtu spoczęły na zawsze w odmętach bagien.

 

Topografia tereny wręcz uniemożliwia skuteczny atak, z kolei obrona tego terenu nie wymaga zbyt wielu nakładów. Pagórkowaty teren niejednokrotnie poprzecinany głębokimi wąwozami jest skuteczną barierą dla zmotoryzowanego przeciwnika. Lasy z kolei stanowią dokonały element pozwalający na prowadzenie wojny partyzanckiej z użyciem niewielkiej ilości sił.

 

Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się iż są wyznaczone w poszczególnych miejscowościach domy, znajdujące się w lesie lub opodal , które mają pełnić w razie wojny kwatery sztabu. Wszystko to jest podobno spisane w umowach pomiędzy właścicielami posesji a MON.

To wszystko wskazuje iż Wojsko Polskie ma taktykę, która w warunkach terenowych Warmii i Mazur pozwala na skuteczne odparcie ataku przeciwnika. Polska jakiś czas temu zajęła się likwidacją dużej ilości jednostek wojskowych, można by powiedzieć że bardziej byliśmy gotowi do odparcia nieprzyjaciela ze wschodu w czasach PRL, niż teraz jednak w wypadku wojny mobilizacja szybko uzupełni szeregi. Nasz siły może nie są wielkimi w porównaniu z krajami sąsiadującymi ale uczestnictwo w NATO daje mam choć cień szans na obronę własnego kraju.

 

Obecna technika sprawiła że już nie jest potrzebna wielka armia aby móc skutecznie odeprzeć atak nieprzyjaciela. Kiedyś ktoś porównał wojnę do partii szachów i to było trafne spostrzeżenie, skutkujące właśnie w naszych czasach. Dawno już minęły czasy, kiedy to ustawiało się wojsko naprzeciw siebie i następował wymiana ognia na z góry określonych pozycjach. Teraz wojsko wykorzystuje całokształt, do którego można zaliczyć ukształtowanie terenu, mobilność i działanie z zaskoczenia.

 

Totalnym nieporozumieniem uważam pogłoski o ataku z regionu Kaliningradu na teren Warmii i Mazur. W tym przypadku nie decydowałaby przewaga liczebna ale teren, który nam jako Polsce sprzyja. Oczywiście nie zaprzeczam iż uderzenie mogłoby pochodzić z terenów Obwodu Kaliningradzkiego, jednakże raczej oczekiwałbym desantu w inne regiony Polski, niźli powolne przedzieranie się przez niedogodny teren.

 

Spoglądając na współczesny obraz pola bitwy, jaki możemy obserwować w różnych regionach świata, polemizowałbym z obrazem typowej wojny światowej. Wojna totalna odeszła już do lamusa, to co obecnie obserwujemy jest raczej grą strategiczną z bardzo dużym udziałem polityki. Czas pokaże czy miałem rację, ale raczej jestem pewien że pogłoski o wkroczeniu wojsk Federacji Rosyjskiej na Warmię i Mazury to nic innego jak plotka, niczym nieuzasadniona.

 

 

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Elijah

Sluze w jednostce nieopodal

Sluze w jednostce nieopodal granicy. Lykajcie dalej ruska czy polska propagande "mediow poinformowanych, majacych woich ekspertow"... Smiac i wymiotowac sie chce od tych teorii wojennych jakie widze albo tutaj albo gdziekolwiek indziej w internecie. Nic nie wiecie o wojsku, wiekszosc z was karabin widziala w grach komputerowych i nagle rodza sie wielcy "stratedzy". Tak po krotce : po cholere ples glupoty jesli sie nie ma o czyms najmniejszego pojecia?

Portret użytkownika bogo

Nic konkretnego nie

Nic konkretnego nie powiedziałeś. Co jest takiego co ty wiesz a zwykły zjadacz chleba nie? Nie chciałbym nazywać Cię mięsem armatnim, ale módl się, żebyś nie musiał walczyć za Polskę, bo nie trzeba wiedzieć o wojsku, żeby z punktu widzenia geopolitycznego przewidywać wystąpienie konfliktu zbrojnego.

Portret użytkownika Medium

bogo napisał: Nie chciałbym

bogo wrote:

Nie chciałbym nazywać Cię mięsem armatnim, ale módl się, żebyś nie musiał walczyć za Polskę, bo nie trzeba wiedzieć o wojsku, żeby z punktu widzenia geopolitycznego przewidywać wystąpienie konfliktu zbrojnego.
O Polskę trzeba było walczyć ćwierć wieku temu.
 

Portret użytkownika Bartek_94

można by powiedzieć że

można by powiedzieć że bardziej byliśmy gotowi do odparcia nieprzyjaciela ze wschodu w czasach PRL, niż teraz jednak w wypadku wojny mobilizacja szybko uzupełni szeregi.

1 Armia PRl to śmiech na sali.
2 w przypadku mobilizacji jedyne zo zostaje to BUNT.

Portret użytkownika Pantałyk

Ludzie, przestańcie z tymi

Ludzie, przestańcie z tymi porównianiami RP do Rosji bo to już jest nie tyle śmieszne, co nieprzyzwoite.
Trzeba spuścić zasłonę milczenia na tę naszą suwerenność, wolność, samowystarczalność, obronność, ekonomię itd. Jesteśmy w totalnej dupie, zadłużeni, wypatroszeni i pozbawieni jakichkolwiek rezerw (nie tylko walutowych).
Rosja nie będzie walczyć z krajem, który nie liczy się w ogóle na arenie międzynarodowej. My się martwmy bardziej naszymi "przyjaciółmi". Póki co, jesteśmy całkowicie pod obcasem us-raela i to od ich ruchów zależeć będzie dalszy plan eksterminacji i eutanazji Polaków.
Ale rodacy w większości żyją w błogiej nieświadomości i po raz kolejny są gotowi zaufać zbrodniarzom z bandy czworga, lub pomniejszym kryminalistom. Ludziom już do cna spleśniały mózgi i skurczyły się jaja. W latach 80 strajkowali, gdy chleb drożał o 20gr. a dziś, gdy zrobiono z nich dziadów, wyrobników, pozbawionych opieki medycznej niewdzięczników, do tego zadłużonych po uszy na kilka pokoleń, siedzą dalej w swoich norach, oglądają tv i łażą do urn. Ale wiadomo, wtedy na ulicę wyprowadzał Polaków koszerny towarzysz. A dziś koszerny towarzysz siedzi sobie na odpowiednim stanowisku i smieje się, gdy z roku rok widzi postępującą agonię tego państwa.
Niestety- nie ma już ciebie polski narodzie. Stałeś się bezkształtną masą zahipnotyzowanej i bazwolnej gawiedzi, którą wodzi się za pysk przy byle okazji. I tak już raczej pozostanie.
 

Portret użytkownika Qbek10

Dlaczego nikt nie mówi o

Dlaczego nikt nie mówi o tym że Polska powinna dysponować własnym arsenałem broni jądrowej? Dlaczego mamy liczyć na NATO - Niemców, Amerykanów, Anglików ( Francuzi to tchórze i nawet ich nie wyliczę), oni przecież nawet nie bekną w naszej sprawie, poświęcą nas tak samo jak w 1939 roku! W obecnej sytuacji Polska powinna mieć arsenał atomowy, tylko w celu odstraszania agresorów, kimkolwiek by byli, "braci" spod znaku Bandery też w to wliczam!!!

Portret użytkownika star

niezupełnie na temat, ale

niezupełnie na temat, ale ciekawostka
Kupiłam na Allegro 3 kg suszonych pokrzyw. ( przesyłka krajowa Pocztą Polską z miejscowości Tuchlin na Mazurach - gdyby kogoś ciekawiło, to pokrzywy są mi potrzebne jako dodatek do paszy dla kurek na zimę) Smile
Dziś otrzymałam paczkę-otwieraną z naklejką nast. treści:
REWIZJA PRZESYŁKI podstawa prawna art 48 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 27.08.2006 o Służbie Celnej DZ.U. Nr 168 poz.1323 ze zmianami.
Izba celna we Wrocławiu Wydział zwalczania Przestępczości. Referat Grupa Mobilna we Wrocławiu ....
Jestem osobą pamiętającą stan wojenny, wiec mam niemiłe skojarzenia.

"99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki, a gospodarzami farmy są bankierzy i midasy - światowa finansjera"(motto+awatar z www.glosulicy.pl)

Portret użytkownika wnikliwy obserwator

"99% populacji to owce

"99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki, a gospodarzami farmy są bankierzy i midasy - światowa finansjera"
zgadzam się z powyższym mottem w 100
Tak więc wiemy kto jest: owcą, kto jest owczarkiem, a kto gospodarzem. Mnie natomiast interesuje kto jest tej farmy ...WŁAŚCICIELEM !

Portret użytkownika Pac Man

Słali Ci pokrzywy ?? pewnie

Słali Ci pokrzywy ?? pewnie uznali to za jakaś 'maryhe'.. idioci 
Też kiedyś zamówiłem sobie na all. odrzywke białkową, jednak podczas transportu paczka w przesyłce pękła i zaczął sie sypać "podejrzany żółty proszek" jak to pani na poczcie nazwała. Otworzyli mi bezczelnie paczke.. bo taka procedura. Myśleli, że znajdą tam kilo amfetaminy czy jakiegoś mefedronu chyba Biggrin
 

Strony

Skomentuj