Naukowcy z USGS ocenili jakie mogłyby być skutki erupcji superwulkanu Yellowstone

Kategorie: 

Źródło: Internet

Według najnowszych badań efekty kolejnej erupcji wulkanu Yellowstone będą odczuwać mieszkańcy tak odległych miast jak Nowy Jork, Los Angeles czy Miami.

 

Naukowcy z United States Geological Survey stosując ulepszony model komputerowy zobrazowali potencjalny rozkład opadu popiołu, publikując mapy, które pokazują jak wiatry w różnych porach roku będą wpływać na rozmieszczenie opadu wulkanicznego.

 

Specjaliści wzięli pod uwagę także czas trwania erupcji. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Geochemistry, Geophysics, and Geosystems" zawiera mapy z rozkładem pyłu wulkanicznego w przypadku erupcji trwającej miesiąc, tydzień oraz trzy dni we wszystkich porach roku. Na poniższym obrazku widać symulację rozkładu popiołu wulkanicznego na wypadek erupcji trwającej miesiąc.

Według nowych prognoz po erupcji Yellowstone grubość warstwy popiołu w Nowym Jorku wynosić będzie 2,5 cm, Los Angeles przykryje warstwa o grubości 5,2 cm, Waszyngton 2,9 cm natomiast Toronto znajdzie się pod warstwa popiołu wulkanicznego o grubości 3,7 cm. Miasta leżące bliżej Yellowstone otrzymają kolejno: Billings 142 cm, Casper 51 cm, Salt Lake City 24 cm natomiast Rapid City 20 cm. 

 

Według autorów raportu miasta leżące na zachód od Yellowstone zostaną przykryte znacznie mniejszą warstwa popiołu niż miasta leżące na wschód od Yellowstone. "Jest rzeczą szaloną myśleć o tym, ponieważ nikt z nas jeszcze nie widział na oczy tak dużej erupcji jak ta, która może nastąpić w Yellowstone" - powiedział Larry Mastin hydrolog USGS , który pomógł opracować model Ash3D.

 

Jakub Lowenstern, naukowiec odpowiedzialny za Obserwatorium Wulkanologiczne Yellowstone oraz współautor badania stwierdził, że nadrzędnym celem badania jest bezpieczeństwo dla lotnictwa. W ten sam sposób naukowcy starali się przewidzieć skutki ewentualnego wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: staryzenek20
Portret użytkownika staryzenek20

Komentarze

 
Przetrwać apokalipsę: Bunkier FEMA w Denton
http://youtu.be/ZzrYy2Nj00A
Schron przeciwatomowy w Kaliszu
http://youtu.be/wEv0Mq70kNY
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

buhahhaaaa... 5,2 cm...

buhahhaaaa... 5,2 cm... dobre... nawet 2,5 cm... Cóż za precyzja przewidywania... Poza jedną... Yellostown nie "wybuchni", tylko sie "przeleje" jak zupa z talerza...
 Współczesny świat nauki składa się z koczowniczych idiotów, którzy za pieniądze podatników wymyślają bzdury, by strachem rzucić luudzi ku syjonistycznemu zbawieniu Nev Adge...

Portret użytkownika laryzombie

Jak chodzi o dokładność to

Jak chodzi o dokładność to się zgadzam. Przy obecnym stanie wiedzy mogą sobie w dupę wsadzić te symulacje.
Ale twoja teoria z rozlewaniem się superwulkanu jest do niczego. Pisałeś kiedyś że Yellowstone wykipi jak gotujące się kluski. Próbowłeś kiedyś przymocować do takiego garnka z kluskami pokrywkę i uszczelnić? Efekt nieco się zmieni...
Pozdro Wink

Portret użytkownika Nelka

Dziwnie sie czyta ten

Dziwnie sie czyta ten artykul, jakby to bylo nieuniknione. Nie jest napisane co by sie stalo gdyby...tylko co sie stanie, zakladajac ze na pewno. Przypadek czy swiadome dzialanie na podswiadomosc ludzi i wdrukowanie im strachu....

Strony

Skomentuj