Kalifornia zapada się o 30 centymetrów rocznie

Kategorie: 

Los Angeles z lotu ptaka - Źródło: ridingbitchblog.com

Katastrofalna susza, która od trzech lat trapi najbardziej zaludniony stan USA, Kalifornię, spowodowała, że ludzie wyciągają więcej wody gruntowej niż jej przybywa. Skutkiem tego stan zaczyna się zapadać ze względu na to, że ziemia po prostu opada w miejscach gdzie wyciągnięto zbyt dużo wody.

 

Osiadanie to przybiera bardzo poważne rozmiary i według U.S. Geological Survey (USGS) zbytnia eksploatacja wód gruntowych powoduje w niektórych miejscach osiadanie gruntu w tempie do 30 centymetrów rocznie. Szczególnie zauważalne jest to w południowej Kalifornii.

 

Jest to poważny problem, bo opadający grunt niszczy drogi i budynki. Na dodatek nie można liczyć na to, że problem ustąpi, ponieważ wzrastająca populacja Kalifornii ma swoje potrzeby, jeśli chodzi o użycie wody pitnej, dlatego będzie raczej więcej pompowania i tym samym więcej osiadania.

 

Jeśli bilans opadów się nie zmieni duża część Kalifornii zmieni się w pustynię i ludzie będą musieli stamtąd migrować. Niebezpiecznie spada też poziom przepływającej przez ten stan rzeki Kolorado. Jest ona dosłownie wypijana i to w szybkim tempie. Nie widać niestety perspektywy na to, aby mogły tam wystąpić wkrótce opady, które wyrównają nadużycie wody przez ludzi, w ciągu trwającej kilkuletniej suszy.


Warto też przypomnieć trzęsienie ziemi z 11 maja 2011 roku, które wystąpiło w Hiszpanii. Było ono zupełnie nieoczekiwane, a po zbadaniu jego dynamiki okazało się, że istnieje związek między usuwaniem dużych ilości wód podziemnych do nawadniania a aktywnością sejsmiczną. Od 1960 roku, poziom wody w obszarze gdzie doszło do wspomnianego zjawiska sejsmicznego  zmalał o 250 m, a ziemia obniża się tam około 15 cm na rok. Czy to może oznaczać, że dla Kalifornii dopiero zaczynają się kłopoty?

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Cezar

Przeprowadza sie do panow do

Przeprowadza sie do panow do zydozraela.
 
A propo,co niektorym tu to czacha dymi na punkie propagandy religijnej jakim jest sama religia i wierzenia w kosmitow biblijnych,torowych czy koranicznych,przeciez to zbieranina starozytnych ksiag od starozytnych sumerow po poczatek naszej ery.
Wam te Elohimy to w czachach pomylily.
A krzyz to starozytny symbol przywlaszczony przez rzymian.
Zydostany moga sie zapasc po same jadro ziemi wraz ze swymi pierdzielnietymi zydkami,masonami i iluminatami,a nawet wraz z ich czarnym papiezem,czym bedzie mniej tego chaziajstwa tym ludzie beda szczesliwsi.

Portret użytkownika Bernard

StaraBba napisał: dusiek

StaraBba wrote:

dusiek wrote:
Nic tak człowieka nie cieszy jak wiadomość o problemach żydolandu USRAEL.

30 cm rocznie, to trochę za wolno.
 
Cieszysz się z cudzego nieszczęścia? to i ty będziesz wyć i przeklinać swój los, Bóg cię widzi, i zapłacisz za to że przeklinasz żydów.

Skomentuj