Już jutro kolejny z serii superksiężyców - tym razem tarcza księżycowa będzie największa

Kategorie: 

Różnica wielkosci Księżyca i sukerksiężyca - źródło: Interner

Kilka razy do roku dochodzi do zjawiska, gdy Księżyc znajduje się w linii ze Słońcem i Ziemią a na dodatek jest w perygeum.  Gdy w takim ustawieniu jest on w fazie pełni mamy do czynienia z tak zwanym superksiężycem. W przeszłości sugerowano, że w trakcie takiego większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego należy się spodziewać katastrof naturalnych na wielką skalę. 

 

Naukowcy wiążą z tym zjawiskiem wystąpienie wielkiego huraganu Katrina a także trzęsienie ziemi 11 marca 2011 roku. Bez wątpienia zbliżenie się tak dużego ciała niebieskiego, jakim jest Księżyc nie pozostaje bez wpływu na naszą planetę. Dowodem na to jest na przykład ruch pływowy oceanów. Gdy satelita jest bliżej wtedy oddziaływanie jest większe a fale towarzyszące przypływom mogą mieć anormalne rozmiary, co wielokrotnie obserwowano w przeszłości. Z pewnością może dojść do zatopienia niektórych obszarów przybrzeżnych.

 

Superksiężyc, do którego dojdzie 10 sierpnia  jest wyjątkowy. Srebrny glob znajdzie się w najbliższej odległości do naszej planety i będzie to najjaśniejszy superksiężyc z trzech których doświadczamy w te wakacje. Zwykle rocznie dochodzi od 2 do 6 takich zbliżeń.

 

Wpływ oddziaływania grawitacyjnego Księżyca na Ziemię jest bez wątpienia znaczący. Gdy dochodzi do tego, że zbliża się on znacznie bardziej niż zwykle może wpływać dodatkowo na ruch pływowy oceanów, ale znając podstawowe zasady mechaniki płynów nie jest nadużyciem stwierdzenie, że skoro oddziałuje na wodę to może tez oddziaływać na zjawiska atmosferyczne.

 

Jako przykład można podać przypływy występujące w okresie superksiężyca, które są wyjątkowo wysokie. Kolokwialnie zjawiska te nazywane bywają "King Tides", czyli przypływy królewskie. Są one ekstremalnie wysokie i występują, gdy Słońce i Księżyc wzajemnie się wzmacniają w porach roku, kiedy Księżyc jest najbliżej Ziemi. Zdarzają się dwa razy w roku, ale są one zazwyczaj bardziej znaczące w okresie zimowym.

 

Warto też zwrócić uwagę, że wiele osób liczy na ciekawe obserwacje zapowiadającego się na obfity roju meteorów, Perseidów. Jednak superksiężyc to zwykle do 15% większa tarcza słoneczna, która skutecznie rozświetli całe niebo jak wielka żarówka. Oznacza to znacznie gorsze warunki do oglądania roju niż wtedy, gdy Księżyc jest poza horyzontem.

 

Czytaj również:

http://zmianynaziemi.pl/kategoria/superksiezyc

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika icemen123

No dzisiaj byłem na

No dzisiaj byłem na obserwacji ale poobserwowałem tylko godzinkę.
Superksiężyc tak ostro świeci że nawet mój filtr ograniczający światło nie daje rady xD.
Po za tym nic innego nie da się poobserwować bo zaświetlenie masakryczne.
Pozdro dla mojej synty 8 :D.
 

Księga Koheleta 3:15

Portret użytkownika Nie ma głupich pytań

Czy dlatego cały czas widzimy

Czy dlatego cały czas widzimy tylko jedną stronę Księżyca bo akurat tak ułożyły się siły grawitacyjno-magnetyczne ? A co się stanie gdy dojdzie do skutku przebiegunowanie ziemi, czy wtedy Księżyc również zmieni lub odwróci swoje położenie względem ziemi ? Teoretycznie tak, ale jeśli z Księżycem jest "coś nie tak", to nic się nie zmieni, i dalej będziemy widzieć cały czas ten sam hologram i w tej samej pozycji.  

Skomentuj