Islamskie Państwo przejęło największą w Iraku tamę - główne miasta w kraju zagrożone zalaniem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Dżihadyści z Islamskiego Państwa przeprowadzili w niedzielę ofensywę na tereny, kontrolowane przez Kurdów w północnym Iraku. W ciągu jednego dnia, islamiści zdołali zająć trzy miasta, pola naftowe oraz największą w kraju tamę, Mosul Dam, która znajduje się w pobliżu miasta Mosul. Zapora położona na rzece Tygrys może posłużyć bojownikom do zalania głównych irackich miast.

 

Islamiści z sunnickiego Kalifatu przeprowadzili ofensywę na tereny, które był wcześniej kontrolowane przez Kurdów. Dżihadyści przejęli kontrolę nad miastem Zumar i znajdującymi się tam polami naftowymi, zdobyli miasto Sinjar oraz Wana. Zanim rozpoczęto atak, uzbrojeni bojownicy zażądali aby mieszkańcy opuścili te tereny.

 

Największe zagrożenie należy upatrywać w zajęciu największej w Iraku tamy Mosul Dam, która produkuje energię elektryczną dla tamtejszego rejonu. Bojówkarze mogą wykorzystać ją jako broń i zalać miasta kontrolowane przez irackie wojska. Jest to bardzo poważny problem dla szyickich władz i premiera Nouriego al-Malikiego.

 

Obserwatorzy zwracają uwagę, że sunniccy bojownicy mogą przygotowywać się do kolejnej wielkiej ofensywy. Należy pamiętać, że celem niedawno utworzonego Islamskiego Państwa jest zdobycie stolicy Iraku - Bagdadu, oraz zajęcie syryjskiego Damaszku. W Syrii również trwa regularna wojna między wojskami rządowymi a dżihadystami.
 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika koń który mówi

ISIS to syjoniści wspierani

ISIS to syjoniści wspierani przez ichniejsze służby. Ktoś ma wątpliwości? Taki patent wykombinowali na przejęcie w całości Iraku. Potem jeszcze tylko zaorać Palestynę i... państwo izrael troszeczkę się powiększy i zyska przyczółek do ataku na Iran i Syrię. Grupa która wzięła się z dupy i składająca się z rzekomych amatorów okazała się potężniejsza i skuteczniejsza niż marines. Kto jeszcze kupił tę bajkę, że to przypadek? Z tego samego powodu USA nie interweniuje. Wszak ze swoimi nie będą walczyć i realizowana jest dalsza część planu, który rozpoczął się w momencie zmiękczenia Iraku gdy poszukiwano tam broni chemicznej - przy okazji wytłuczono albo zmuszono do ucieczki miliony cywilów oczyszczając wstępnie teren dla syjonistów i krusząc struktury państwowe, infrastrukturę, itd.

Portret użytkownika jj

zgadza sie, tylko debil

zgadza sie, tylko debil uwierzy ze grupa poj...w w szmatach na glowie potrafi sie tak zorganizowac, kupili nowy sprzet, hammery, pickupy, tysiace kalachow tak po prostu-na ebayu. swiat patrzy i nic nie robi, komus bardzo zalezy zeby plan Alberta Pika sie wypelnil.
ta swolocz ogarnie pol swiata, drugie pol jest systematycznie zaplegane "pokojowo" do czasu gdy lokalna spolecznosc muzulmanska osiagnie mase krytyczna i nagle zaczynaja sie walki meczetow z reszta spoleczenstwa.
polacy-jezeli nie zrobicie  z tym porzadku juz teraz, to za 10 lat bedzie za pozno, polska zmieni sie w UK, paryz albo szwecje, nie kupicie schabowego, o piwie bedziecie ogladac w tv a z chodnika bedziecie zchodzic arabusowi w reczniku na lbie.
A.Pike zaplanowal 3 wojne jako konflikt swiata muzulmanskiego i zachodniego, nie zadnej rosji, USA.
widze na codzien jak ci ludzie sie rozmnazaja, przyjedzcie do UK, zobaczycie ze to juz pakistan, afgan niedlugo i dzicz religijna.

Portret użytkownika Szczerbiec

Wójek kupił gazetę wyborczą,

Wójek kupił gazetę wyborczą, pomyślałem sobie skoro tu jestem to sobie poczytam (nie wiem co mnie skłoniło)
Ale nic na ten temat Iraku niestety nie wyczytałem, bardzo się zdziwiłem przecież tam zawsze piszą prawdę i samą prawdę.
Jak wiemy są to media proprawicowe i katolickie.
Gnoją lewaków i zachód... *Żart*

"Jesteśmy fanatykami, bo tylko fanatycy umieją dokonać wielkich rzeczy."- Jan Mosdorf

Portret użytkownika Michaleddon

odpowiedziales sobie sam

odpowiedziales sobie sam Smile
To Ten PLAN. POczatek, jeszcze do kilku lat potrwa zanim sie wypelni.
"Ale to dobrze" - z punktu widzenia zydosyjonistow, Bo jeszcze sie kryzys w Europie i Stanach nie wykonal i nie doprowadzil gospodarek tychże na kolana... Wszystko sie zazebi w jednym czasie,,,kryzys, nedza i zamieszki,,,pandemie i III wojna i na to jeszcze naturalne przebiegunowanie...
Mam serdeczną nadzieje ze ten plan im nie pojdzie tak jak marza, to znaczy ze w wiekszosi sami tego nie przezyja,..
zobaczymy, czas pokaze...

Jeszcze dzien najwyzej dwa wszystko sie odmieni i zrozumiesz ile jest szczęścia tu na Ziemi...

Portret użytkownika darek1

Niech sobie stworzą to

Niech sobie stworzą to państwo islamskie. Zrobią porządek ze zdestabilizowanym Irakiem i Syrią. Proponuję nawet uznanie tego państwa przez Polskę i utworzenie tam ambasady. Na pewno gorzej na tym nie wyszlibyśmy niż gdybyśmy znowu wysłali tam żołnierzy. A co do płacenia podatku od obcej religii w państwie islamskim to można na zasadzie wzajemności wprowadzić coś takiego w Polsce. Niestety jesteśmy już tak ciapowaci, że się tego nie podejmiemy.

Portret użytkownika olek

Porządek to oni robia

Porządek to oni robia likwidują burdele razem z personelem. Alkohol narkotyki rzady kobiet dzieci i homoseksualistów. Z chęcią oczekuje ich w Polsce wtedy nie będzie się nazywać panny z dzieckiem samotną matką i nie bedzie dla takich zasiłków.

Portret użytkownika Adamgej

Moim skromnym zdaniem

Moim skromnym zdaniem dzichadyści przejęli tamę w celu jej wysadzenia. Po wysadzeniu tamy woda zrobi spustoszenie w miastach w dolnym biegu rzeki. Powstanie ogromy chaos w szeregach wojska IRAKU z jednej strony wojsko będzie musiało pomagać ludności w ewakuacji a z drugiej przeciwstawić się nacierającym armią ISIL. Wojsa ISIL wejdą z biegu na zalane tereny bez większych strat .  .

Portret użytkownika kruca bomba

co jak co ale pedalki nie

co jak co ale pedalki nie powinny sie wypowiadac. normalni ludzie nie powinni nawet starac sie zrozumiec toku rozumowania homosiow, bo mogliby sie od nich zarazic. bo kurde widzisz. czytajac twoj tekst wyobrazalem sobie jak gestykulujesz lewa reka. bez urazy. mowie co mysle i wspolczuje wyboru

Strony

Skomentuj