Islamskie Państwo przejęło największą w Iraku tamę - główne miasta w kraju zagrożone zalaniem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Dżihadyści z Islamskiego Państwa przeprowadzili w niedzielę ofensywę na tereny, kontrolowane przez Kurdów w północnym Iraku. W ciągu jednego dnia, islamiści zdołali zająć trzy miasta, pola naftowe oraz największą w kraju tamę, Mosul Dam, która znajduje się w pobliżu miasta Mosul. Zapora położona na rzece Tygrys może posłużyć bojownikom do zalania głównych irackich miast.

 

Islamiści z sunnickiego Kalifatu przeprowadzili ofensywę na tereny, które był wcześniej kontrolowane przez Kurdów. Dżihadyści przejęli kontrolę nad miastem Zumar i znajdującymi się tam polami naftowymi, zdobyli miasto Sinjar oraz Wana. Zanim rozpoczęto atak, uzbrojeni bojownicy zażądali aby mieszkańcy opuścili te tereny.

 

Największe zagrożenie należy upatrywać w zajęciu największej w Iraku tamy Mosul Dam, która produkuje energię elektryczną dla tamtejszego rejonu. Bojówkarze mogą wykorzystać ją jako broń i zalać miasta kontrolowane przez irackie wojska. Jest to bardzo poważny problem dla szyickich władz i premiera Nouriego al-Malikiego.

 

Obserwatorzy zwracają uwagę, że sunniccy bojownicy mogą przygotowywać się do kolejnej wielkiej ofensywy. Należy pamiętać, że celem niedawno utworzonego Islamskiego Państwa jest zdobycie stolicy Iraku - Bagdadu, oraz zajęcie syryjskiego Damaszku. W Syrii również trwa regularna wojna między wojskami rządowymi a dżihadystami.
 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika koń który mówi

ISIS to syjoniści wspierani

ISIS to syjoniści wspierani przez ichniejsze służby. Ktoś ma wątpliwości? Taki patent wykombinowali na przejęcie w całości Iraku. Potem jeszcze tylko zaorać Palestynę i... państwo izrael troszeczkę się powiększy i zyska przyczółek do ataku na Iran i Syrię. Grupa która wzięła się z dupy i składająca się z rzekomych amatorów okazała się potężniejsza i skuteczniejsza niż marines. Kto jeszcze kupił tę bajkę, że to przypadek? Z tego samego powodu USA nie interweniuje. Wszak ze swoimi nie będą walczyć i realizowana jest dalsza część planu, który rozpoczął się w momencie zmiękczenia Iraku gdy poszukiwano tam broni chemicznej - przy okazji wytłuczono albo zmuszono do ucieczki miliony cywilów oczyszczając wstępnie teren dla syjonistów i krusząc struktury państwowe, infrastrukturę, itd.

Portret użytkownika jj

zgadza sie, tylko debil

zgadza sie, tylko debil uwierzy ze grupa poj...w w szmatach na glowie potrafi sie tak zorganizowac, kupili nowy sprzet, hammery, pickupy, tysiace kalachow tak po prostu-na ebayu. swiat patrzy i nic nie robi, komus bardzo zalezy zeby plan Alberta Pika sie wypelnil.
ta swolocz ogarnie pol swiata, drugie pol jest systematycznie zaplegane "pokojowo" do czasu gdy lokalna spolecznosc muzulmanska osiagnie mase krytyczna i nagle zaczynaja sie walki meczetow z reszta spoleczenstwa.
polacy-jezeli nie zrobicie  z tym porzadku juz teraz, to za 10 lat bedzie za pozno, polska zmieni sie w UK, paryz albo szwecje, nie kupicie schabowego, o piwie bedziecie ogladac w tv a z chodnika bedziecie zchodzic arabusowi w reczniku na lbie.
A.Pike zaplanowal 3 wojne jako konflikt swiata muzulmanskiego i zachodniego, nie zadnej rosji, USA.
widze na codzien jak ci ludzie sie rozmnazaja, przyjedzcie do UK, zobaczycie ze to juz pakistan, afgan niedlugo i dzicz religijna.

Portret użytkownika Szczerbiec

Wójek kupił gazetę wyborczą,

Wójek kupił gazetę wyborczą, pomyślałem sobie skoro tu jestem to sobie poczytam (nie wiem co mnie skłoniło)
Ale nic na ten temat Iraku niestety nie wyczytałem, bardzo się zdziwiłem przecież tam zawsze piszą prawdę i samą prawdę.
Jak wiemy są to media proprawicowe i katolickie.
Gnoją lewaków i zachód... *Żart*

"Jesteśmy fanatykami, bo tylko fanatycy umieją dokonać wielkich rzeczy."- Jan Mosdorf

Portret użytkownika Michaleddon

odpowiedziales sobie sam

odpowiedziales sobie sam Smile
To Ten PLAN. POczatek, jeszcze do kilku lat potrwa zanim sie wypelni.
"Ale to dobrze" - z punktu widzenia zydosyjonistow, Bo jeszcze sie kryzys w Europie i Stanach nie wykonal i nie doprowadzil gospodarek tychże na kolana... Wszystko sie zazebi w jednym czasie,,,kryzys, nedza i zamieszki,,,pandemie i III wojna i na to jeszcze naturalne przebiegunowanie...
Mam serdeczną nadzieje ze ten plan im nie pojdzie tak jak marza, to znaczy ze w wiekszosi sami tego nie przezyja,..
zobaczymy, czas pokaze...

Jeszcze dzien najwyzej dwa wszystko sie odmieni i zrozumiesz ile jest szczęścia tu na Ziemi...

Portret użytkownika darek1

Niech sobie stworzą to

Niech sobie stworzą to państwo islamskie. Zrobią porządek ze zdestabilizowanym Irakiem i Syrią. Proponuję nawet uznanie tego państwa przez Polskę i utworzenie tam ambasady. Na pewno gorzej na tym nie wyszlibyśmy niż gdybyśmy znowu wysłali tam żołnierzy. A co do płacenia podatku od obcej religii w państwie islamskim to można na zasadzie wzajemności wprowadzić coś takiego w Polsce. Niestety jesteśmy już tak ciapowaci, że się tego nie podejmiemy.

Portret użytkownika olek

Porządek to oni robia

Porządek to oni robia likwidują burdele razem z personelem. Alkohol narkotyki rzady kobiet dzieci i homoseksualistów. Z chęcią oczekuje ich w Polsce wtedy nie będzie się nazywać panny z dzieckiem samotną matką i nie bedzie dla takich zasiłków.

Portret użytkownika Adamgej

Moim skromnym zdaniem

Moim skromnym zdaniem dzichadyści przejęli tamę w celu jej wysadzenia. Po wysadzeniu tamy woda zrobi spustoszenie w miastach w dolnym biegu rzeki. Powstanie ogromy chaos w szeregach wojska IRAKU z jednej strony wojsko będzie musiało pomagać ludności w ewakuacji a z drugiej przeciwstawić się nacierającym armią ISIL. Wojsa ISIL wejdą z biegu na zalane tereny bez większych strat .  .

Portret użytkownika kruca bomba

co jak co ale pedalki nie

co jak co ale pedalki nie powinny sie wypowiadac. normalni ludzie nie powinni nawet starac sie zrozumiec toku rozumowania homosiow, bo mogliby sie od nich zarazic. bo kurde widzisz. czytajac twoj tekst wyobrazalem sobie jak gestykulujesz lewa reka. bez urazy. mowie co mysle i wspolczuje wyboru

Portret użytkownika MatWo

Jeśli Syria upadnie, droga do

Jeśli Syria upadnie, droga do Europy stanie otworem.
Islam w wersji ultraradykalnej przeleje się przez morze i największe przepowiednie się spełniął.
Swoją drogą USA, Europa i Rosja ma świadomość zagrożenia ze strony muzłumanów, więc dlaczego nikt nie zrobi konkretnego kroku? Czyżby to TEN plan?

Rosja, czy USA? PiS, czy PO? Dżuma, czy AIDS?

Portret użytkownika jaron22

Tylko jak zaleją te miasta,

Tylko jak zaleją te miasta, to jak potem do nich wejdą? łódkami wpłyną? przecież to byloby bez sensu. jedyne co pewnie zrobią to raz - zamknięcie zapory i ograniczenie dostaw wody do tych miast. Dwa w momencie gdy będą musieli sie wycofać to wtedy allach akbar i wysadzamy w myśl zasady po nas choćby potop. tu przysłowie wzieto by dosłownie:). Jednakże w tych szalonych umysłach ciężko o rozsądek i zdrowe myślenie więc w najbliższym czasie wszystko jest możliwe. Niestety tama i zagrożenie zalaniem może być ich kartą przetargową w ewentualnych rozmowach z rządem Irackim jeśli do takich by doszło. Odbicie tamy może skutkować hekatombąi śmiercią tysięcy jeśli nie dziesiątek tysięcy ludzi poniżej zapory.

Portret użytkownika dąb

Tak to jest gdy świat zachodu

Tak to jest gdy świat zachodu oderwany od korzeni chrześcijańskich chce wprowadzać ład na świecie oparty na zasadach demokracji materialnej. Wariat Kadafi jaki był , ale był przewidywalny i trzymał kraj islamski w ryzach - chyba w sobotę wzmianka w TV że polska ambasada jest ewakuowana z Libli . To co tam musi  się dziać skoro w czasie innych wojen i rewolucji polskie ambasady były raczej jedne z ostatnich ewakuowane. W Iraku też był Husajn , którego można było kontrolować . Teraz sunnici idą i mordują oponentów . Nie biorą jeńców chyba że poddających jest tak wielu że trzeba się przygotować do egzekucji . Trzeba pamiętać że ok 85% wyznawców islamu to sunnici . Gdy Kalifat popierany przez Iran obejmie cały Irak i Syrię to czy Libia i Tunezja wraz z Egiptem jako obszary objęte rewolucją nie przyłaczą się do wielkiego państwa islamskiego ? To może nastąpić jeszcze w tym roku . Wprowadzenie prawa wyznaniowego scali wszystkich wprowadzając dyscyplinę opartą na strachu . A wtedy już nie tak daleko do rozstrzygnięć apokalipsy . Trzeba pamiętać o moralnej słabości zachodu , która nie powstrzyma zjednoczonego pańswa islamskiego . Do tego w krajach europy są ogromne oddziały piątej kolumny muzułmanów .   Ateiści muszą zrozumieć że jedynym ratunkiem jest powrót do chrześcijaństwa , które daje prawdziwą wolność sumienia i wolność obywatelską i na równi z islamem odbiera strach przed śmiercią gdy ginie się za wiarę i swoich bliskich. Pamiętajcie ateiści - jak trwoga to do Boga - tylko żeby nie było za późno.  Masz wybór albo chrześcijaństwo albo islam . Jedno wybierasz , bo filozofia mówi że kochaj bliźniego jak siebie samego a ograniczenia wprowadzające zakaz np. zdrady czy cudzołóstwa mają na celu też nie rozprzestrzenianie się chorób wenerycznych i stabilizację rozwoju psychicznego potomstwa , albo drugi bo jego filozofia mówi jeżeli innowierca nie przyjmie islamu to musi umrzeć .  Chrześcijaństwo wprowadzane przez Kościół nie było narzucane mieczem ale Słowem Bożym . To możnowładcy dla zdobywania władzy i terenów pod pretekstem walki z poganami "w imię Boga" mordowali . Zresztą , w Hiszpanii wojna z saracenami była o przywrócenie dawnych ziem hiszpańskich do macierzy , Polacy walczyli z Litwinami , Jaćwingami , Prusami i innymi plemionami nie po to by narzucać wiarę ale jako normalne wojny z sąsiadami. Krzyżacy też mieli w d..pie nawracanie tylko chodziło o zbudowanie państwa kolonialnego Niemiec , bo wszycy wiedzą , że osiagniecia co do pozyskania nowych wyznawców Chrystusa mieli bardzo mizerne , a wręcz zerowe.   Polityka do religi ma się tak jak kłamstwo do moralności .      

Portret użytkownika resq

Generalnie pierwsza połowa

Generalnie pierwsza połowa komentarza ciekawa, ale potem to już Twoja teoria zamienia się w gruz.
 
"Ateiści muszą zrozumieć że jedynym ratunkiem jest powrót do chrześcijaństwa , które daje prawdziwą wolność sumienia i wolność obywatelską"
 
Że co? Chyba poczucie wolności sumienia, bo możesz sobie robić co chcesz i za nic mieć wszelkie przykazania, ale poświęcasz raz w tygodniu godzinę swojego czasu, trochę srebrników i co kilka miesięcy się wyspowiadasz i wszystko jest Ci odpuszczone. Możesz wracać do codziennego życia z poczuciem, że jesteś cacy i i tak pójdziesz do nieba jako swój gość... Nie tak działa moralność.
 
"Chrześcijaństwo wprowadzane przez Kościół nie było narzucane mieczem ale Słowem Bożym. To możnowładcy dla zdobywania władzy i terenów pod pretekstem walki z poganami "w imię Boga" mordowali."

No proszę Cie przestań bredzić! Zainteresuj się tematem jak chcesz się wypowiadać, bo nie masz zielonego pojęcia albo celowo wprowadzasz ludzi w błąd. A kim byli Templariusze, Jezuici? W swoich najnowocześniejszych lśniących zbrojach(wartych ogromne połacie ziemi w tamtych czasach) z wspaniałymi mieczami i na najlepszych koniach jeździli po Europie, a potem pływali po Świecie i budowali kościoły?!?!?!  To były zbrojne oddziały które jeździły po Świecie grabiąc, mordując i gwałcąc, to co zrabowali przesyłali do Watykanu - przez który zostali stworzeni. A co najgorsze z tego wszystkiego, to jeszcze niszczyli dorobki innych kultur już nie tylko grabili to co cenne - wystarczy poczytać opisy plemion z Ameryki Płd.
 
Ciekawa historyjka, bo Templariusze się w końcu zbuntowali, bo za mały % dostawali i Papież pewnego dnia, a było to w piątek 13 Października 1307 nakazał wymordowanie wszystkich Templariuszy... stąd mamy przesąd "Piątku 13ego." Nawiasem mówiąc to się nie udało bo Templariusze mieli już zbyt duże wpływy, ale to sobie chętni doczytają. Wink
 
Piszesz, że to możnowładcy dla zdobywania władzy i terenów robili to zbrojnie, ale kto był szefem tych wszystkich możnowładców? Kto nadawał im prawo zostania możnowładcą? Hę? Zapomniał już kolega co to ekskomunika? Wystarczyło narzucić na takiego króla ekskomunikę żeby został odsunięty. Historii Henryka IV nie pamięta kolega? W 1077 roku biedak przez 3 dni stał boso w worze pokutnym pod zamkiem w Canossie żeby papież zdjął z niego ekskomunikę.
 
Wypisujesz takie rzeczy a nawet nie wiesz czym był chrzest kraju! Przecież chrzest kraju to była ceremonia uznania zwierzchnictwa Papieża. Przychodził kraj do kraju, i mówił: "słuchajcie no, naszemu szefu się bardzo podobają wasze tereny, za słabi jesteście żeby się nam przeciwstawić, poddajcie się bez walki, będziecie dla nas pracować, a część z tego co ukradniemy wspólnie będziecie przesyłać do szefa." - Tak działają zorganizowane grupy przestępcze, nie religijne instytucje.
 
I jeszcze jedna rzecz, przed powstaniem zakonów, o których wspominałem, to księża jeździli i sami wykonywali brudną robotę, potem już mieli tyle kasy, że sobie zatrudnili do tego ludzi. Zachowały się zapiski przypadków, gdzie księża wymordowali całą wioskę we Francji, która przyjęła Chrześcijaństwo ale dalej praktykowała Pogaństwo, poprostu wyrżneli ich w pień, wszystkich. Bardzo ciężko jest o takie dowody, bo trzeba pamiętać, że od ponad 1000 lat Watykan kontroluje Europę, i wszystko co było im nie na rękę zostało zniszczone, po to była inkwizycja, zbiór ksiąg zakazanych. Ale co ciekawe zachowywali oni zawsze kopie dla siebie, pod Watykanem istnieje ogromna biblioteka, której wg. plotek korytarze pochłaniają ok. 50km (tj. 50km korytarzy gdzie po jednej i drugiej stronie są książki i inne rozmaite dokumenty. Niestety dostęp do niej ma tylko Papież i kilku najwyższych rangą Kardynałów. Wyobraźcie sobie ogrom wiedzy o naszej przeszłości, która jest przed nami ukrywana... Sad

Strony

Skomentuj