Erupcja Yellowstone spowodowałaby, że większość Ameryki nie będzie się nadawała do zamieszkania

Kategorie: 

Źródlo: Internet

W środku kontynentu amerykańskiego znajduje się tykająca bomba w postaci superwulkanu Yellowstone. Jeśli dojdzie do jego erupcji, może on dosłownie wymazać z map świata kraj znany dzisiaj jako Stany Zjednoczone Ameryki.

 

Jeszcze stosunkowo niedawno, niewiele osób zdawało sobie sprawy z tego, jakie mogą być konsekwencji erupcji wulkanicznej w środku Parku Narodowego Yellowstone. Zagrożenia wynikające z hipotetycznej erupcji superwulkanu, praktycznie w centrum USA, wydawały się bardzo hipotetyczne, ale obecnie wszyscy patrzą w stronę tego kolosa z niepokojem.

 

Wybuch superwulkanu to katastrofa naturalna, którą trudno porównać z czymkolwiek podobnym. Siła niszczycielska, która wiąże się z taką erupcją jest tysiąc razy większa niż ta, którą mają konwencjonalne wulkany. Gdyby doszło do czegoś takiego za naszego życia, byłby to koniec USA. Dość wspomnieć, że według wstępnych szacunków aż dwie trzecie powierzchni tego kraju nie nadawałoby się już do zamieszkania.

 

Ludzkość nie ma zbyt wielu doświadczeń z radzeniem sobie ze skutkami erupcji superwulkanów. Ostatnie zdarzenie tego typu miało miejsce 27 tysięcy lat temu w Nowej Zelandii. Eksplozja superwulkanu Toba 70 tysięcy lat temu doprowadziła niemal do wyginięcia gatunku homo sapiens. Ostatnia erupcja Yellowstone miała miejsce 640 tysięcy lat temu, a interwały pomiędzy kolejnymi erupcjami tego amerykańskiego giganta wynoszą około 650 tysięcy lat.

 

Biorąc pod uwagę liczne zjawiska towarzyszące rychłej erupcji, takie jak inflacja terenu, emisje gazów wulkanicznych, czy roje trzęsień ziemi, trzeba stwierdzić, że wszystko to występuje w obrębie Yellowstone. Naukowcy są jednak ostrożni w ferowaniu opinii na temat nieuchronności zbliżającej się erupcji tego wulkanu.

 

Gdyby jednak do tego doszło, to nie ma wątpliwości, że śmierć w wyniku takiego zdarzenia poniosą dziesiątki tysięcy osób. Mówi się o 90 tysiącach ludzi, którzy zginą natychmiast, a do tego dojdą jeszcze poszkodowani, znajdujący się w znacznym nawet oddaleniu od epicentrum.

 

Kilkumetrowa warstwa pyłu wulkanicznego pokryje obszar w promieniu 1600 km, co spowoduje, że dwie trzecie USA nie będzie się już nadawało do zamieszkania. Oprócz tego globalnym problemem staną się kwaśne deszcze wywołane przez ogromne ilości związków siarki, które dostaną się do stratosfery.

 

Niektórzy eksperci sugerują, że wybuch superwulkanu tej wielkości jak Yellowstone, to groźba tak zwanej "nuklearnej zimy", czyli czegoś, czego spodziewaliśmy się po apokalipsie w postaci wojny jądrowej. Według amerykańskiej agencji do spraw nadzwyczajnych, FEMA, taki scenariusz kosztowałby USA ponad 3 tryliony dolarów i po czymś takim aktualne światowe mocarstwo nie dołaoby się podnieść z kolan przez długie dziesięciolecia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 85r

Nie bierzesz pod uwagę tego

Nie bierzesz pod uwagę tego że propaganda syjonu potrafi cuda.
I może być tak że ten wybuch będzie groźny tylko dla pewnej części świata. O czym oczywiście się nie dowiesz bo to nie w interesie usa taką plotkę rozsiewać.
A jeśli dalej wątpisz w ich propagandę to popatrz co potrafili zrobić z ludzkimi umysłami filmem takim jak "2012".
Co chwile wybuchają jakiś wulkany i nie robi jakiś wielkich zniszczeń ale wszystko co w amerycę to jest oczywiście specjalne i największe no i amerykański wulkan rozpier.. ziemie Smile
Tyle mieliście już końców świata wyprodukowanych przez usa a wy dalej ich bajki łykacie Smile
A jak oni chcą swoich obywateli na wypadek erupcji przesiedlać do innych krajów to znaczy że według ich obliczeń duża częśc świata ocaleje. Może nawet część ameryki. No i co najważniejsze ziemia nie będzie radioaktywna. Tak jakby to było podczas 3 wojny światowej.

Portret użytkownika MulderXXX

  Możliwe, że Yellowstone nie

 
Możliwe, że Yellowstone nie wywoła takich skutków jak opisałem (właściwie mam szczerą nadzieję, że do tego nie dojdzie) oraz wiem, że jeśli chodzi o propagandę i sianie fermentu Ameryka wysuwa się na prowadzenie, jednak wystarczy przyjrzeć się wydarzeniom z przeszłości żeby zobaczyć, że nawet erupcja zwykłego wulkanu to nie przelewki. Na przykład popiół z erupcji Wezuwiusza w 79 roku nie tylko przykrył Pompeje, lecz dotarł aż do Afryki, między innymi Syrii i Egiptu.
8 czerwca 1783 roku erupcja wulkanu Laki na Islandii doprowadziła do zasypania popiołem większej części wyspy, a pył i trujące wulkaniczne wyziewy rozlały się nad większością półkuli północnej. Skutek? Mroźna zima w Ameryce Północnej, wyginięcie na skutek głodu eskimoskiego plemienia Kauwerak na Alasce, obumieranie flory oraz  klęska nieurodzaju w większości krajów Europy, pomór zwierząt.
Przykłady można byłoby mnożyć i mnożyć, choćby erupcja Eyjafjallajökull w 2010 roku, która sparaliżowała ruch lotniczy w Europie i sprawiła, że lato tamtego roku było wyjątkowo chłodne i deszczowe.
Cóż mam nadzieję, że ten komentarz wyjaśnił, przynajmniej po części, o co mi chodzi i czemu przyjąłem taką a nie inną postawę w kwestii Yellowstone.   

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Akurat... Mroźna zima w USA

Akurat... Mroźna zima w USA to efekt broni klimatycznych a nie jakiegoś wulkanu.
To brednie irytujące, bo obrażające ludzką inteligencję.
 Jeszcze bardziej irytujące jest gdakanie i przekazywanie dalej tego idiotyzmu.
 Inicjowanie większości aktywności wulkanicznych, to własnie testy tych broni i przygotówka do wojny totatlnej.
Tylko głupcy wierzą w przyczyny kosmiczne. To działanie ziemskiej cywilizacji i niekoniecznie ludzkiej.

Portret użytkownika Prawdziwy_znawca

Niezauważyliście może że

Niezauważyliście może że dlatego U.S.A wpierdala się w europe? np rok temu w syberie, teraz w ukraine i rosje? może to ma coś wspólnego z yellowstone? może chcą się osiedlić w europie? lub ją zniszczyć?

Portret użytkownika Substytut Logiki

Jedynie to współczuję

Jedynie to współczuję rdzennym mieszkańcom tych ziem którzy są tam aktualnie w rezerwatach czyli różne plemiona wspaniałych plemion indiańskich. Żal mi ich olbrzymiego dziedzictwa kulturowego które w dużej mierze zostało zniszczone i spalone. Natomiast kolonistów którzy stworzyli usa wogóle nie da się żałować, ponieważ nie zajęli oni pustych terytoriów, lecz tereny indian których masowo wymordowali bronią palną. To było ludobójstwo i to jest dokładnie dziedzicto kulturowe kraju usa. 

Strony

Skomentuj