Neonikotynoidy mogą być winne redukcji populacji ptaków

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Od dawna w mediach pojawiają się informacje wskazujące na to, że nowoczesne środki ochrony roślin zaprojektowane do zabijania szkodników, są śmiertelne również dla innych organizmów. Powszechnie wiadomo, że środki zawierające neonikotynoidy zabijają pszczoły, ale teraz pojawiają się dowody wskazujące na to, że śmierć na skutek tych chemikaliów dotyczy również ptaków.

 

Według ustaleń poczynionych przez ornitologów z holenderskiego Uniwersytetu Radboud, neonikotynoidy mają wpływ na cały ekosystem powodując porażenia układu nerwowego wielu gatunków, których zabijanie nie było celem sięgnięcia po tę technologię.

 

W odróżnieniu od zwykłych oprysków chemicznych neonikotynoidy są aplikowane nie na rośliny, tylko na ziarna. Gdy roślina kiełkuje i rośnie, trucizna przenika do czyniąc z niej toksyczną pułapkę dla każdego stworzenia. To dlatego pszczoły pobierając nektar z takich upraw często nie wracają już do ula gubiąc orientację w terenie, co jest sutkiem uszkodzenia systemu nerwowego.

 

Holenderscy naukowcy zauważyli też, że neuonikotynoidy pozostają w glebie skażając ją co skutkuje tym, że kolejne rośliny również są toksyczne dla wszystkich owadów, nawet jeśli tak miało nie być. Taki stan może się utrzymywać przez długo czas. Uczeni twierdzą, że skutkiem takiego skażenia jest spadek populacji niektórych gatunków ptaków.

 

Specjaliści badali poziom skażenia gleby i korelowali te dane z liczebnością znanych im gatunków ptaków. Okazało się, że w przypadku 14 gatunków ich populacja spadła o około 3,5%.

 

Pestycydy mogą przyczyniać się do zabijania ptaków na dwa odrębne sposoby. Badacze sugerowali, że ptaki mogą jeść części zanieczyszczonych roślin, szczególnie nasion. Według badań z 1992 roku dokonanych przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, wróble, które jadły nasiona potraktowane neonikotynoidami straciły zdolność do latania i stały nieruchomo. Po drugie, neonikotynoidy mogą zniszczyć bazę pokarmową ptaków, które żywią się owadami i innymi bezkręgowcami.

 

Najnowsze wyniki badań na temat wpływu neonikotynoidów na ekosystem zostały opublikowane w najnowszym wydanie czasopisma Nature.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wdm

 Byłem u teściów w

 Byłem u teściów w niewielkiej miejscowości na południu Polski i coś mnie ta zdziwiło. Całkowity brak owadow takich jak pszczoły, osy, czy trzmiele, ptaków innych niż gołębie nie ma, nie ma żab, chociaż to tereny podmokłe i wcześniej było pełno, za to jest plaga komarów. Od kilku lat pryskają tam okolicę przeciwko komarom, na nie nie pomaga, ale może właśnie to jest przyczyną, lub dziwne deszcze, które niszczą pomidory jakby obano je kwasem z chemitrals.

Skomentuj