Dubaj będzie pierwszym na świecie klimatyzowanym miastem

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
W Arabii Saudyjskiej planowana jest budowa futurystycznego miasta, które będzie przykryte ogromną szklaną kopułą. Przedsięwzięcie to pozwoli kontrolować klimat w mieście, czyli kontrolować temperaturę oraz wilgotność powietrza. Projekt otrzymał nazwę "Mall of the World", czyli Światowe Centrum Handlowe.

 

Konstrukcja warta miliardy dolarów powstanie w Dubaju. Pod szklaną kopułą znajdzie się całe miasto - między innymi największe na świecie centrum handlowe, 100 hoteli, największy kryty park rozrywki na świecie, centrum kultury oraz 7 kilometrów ulic. W Arabii Saudyjskiej panują bardzo wysokie temperatury, jednak wewnątrz tego miasta, klimat będzie całkowicie kontrolowany a w okresie zimowym, szklaną kopułę będzie można odsłaniać.

 

Władze tego kraju nie powiadomiły jak dotąd kiedy prace nad projektem zostaną zakończone oraz kiedy rozpoczęłaby się budowa tej konstrukcji. Szef projektu Ahmad Bin Byat powiedział dla Reuters, że struktura wymagałaby wkładu finansowego ponad 680 milionów dolarów na rok przez 10 lat. Tak więc koszty całkowite będą liczone w miliardach.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Fryncysky_pylycjant

No właśnie Szanowny Modzie

No właśnie Szanowny Modzie Smile
też na to zwróciłem uwagę, jestem na etpie zapoznawani się z Saudi Arbia - wiza już w paszporcie, tylko czekam nasygnł wyjzdu.
Być może zdążą to misto już wybudować Smile

Portret użytkownika Obserwator 2

Koncepcja stara jak świat,

Koncepcja stara jak świat, gdyż cała Ziemia jest od zawsze, "przykryta" szklaną kopułą (Linią Karmana), która oddziela atmosferę od kosmosu. Jest na wysokości zaledwie 100 km. Rakiety i meteory, które mają odpowiedią prędkość, aby przebić się przez szklany granulat, powodują jego stopienie i "oblepienie" obiektu. Tego jednak na żadnych studiach astronomicznych nauczyć się nie można, gdyż są to informacje skrzętnie ukrywane np. przez NASA.

Skomentuj