Wylesianie Amazonii znowu przybiera na sile

Kategorie: 

Jak poinformował brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) wycinka lasów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 15 procent.

 

Od lipca 2010 do lipca 2011 r. tropikalne połacie Ameryki Południowej straciły 2 654 kilometrów kwadratowych. Według wstępnej analizy zdjęć satelitarnych roślinność została zredukowana zwłaszcza w stanach Mato Grosso i Para. Rok wcześniej w tym samym czasie wylesiono 2 295 kilometrów kwadratowych lasów.

 

W samym lipcu tego roku bezpowrotnie utracono 225 kilometrów kwadratowych dżungli to dużo, choć było to znacznie mniej niż 485 kilometrów kwadratowych wylesionych w lipcu 2010.

 

Za to w kwietniu zniszczono 477 kilometrów kwadratowych lasów, ponad 95 procent zniszczeń miało miejsce w Mato Grosso, który jest główną granicą między farmami i puszczą. Hoduje się tam zwłaszcza soje.

 

Ostatnio dane te zostały wyliczone z systemu satelitarnego znany, jako DETER, który wykrywa w czasie rzeczywistym, gdy zostanie zniszczona powierzchnia większa niż 61 ha. Wskazuje się jednak, że jego wyniki z powodu zachmurzenia nie zawsze są dokładne.

 

Brazylia to piąty, co do wielkości kraj świata. Posiada niemal 5,3 milionów kilometrów kwadratowych dżungli i lasów (głównie w dorzeczu Amazonki) z czego tylko 1,7 mln jest pod ochroną państwa.

 

Reszta lasu albo jest w rękach prywatnych, albo własność jest niezdefiniowana. Wylesianie spowodowało, że Brazylia stała się jednym z największych na świecie emitentów gazów cieplarnianych, a tempo wylesiania osiągnął maksimum w 2004 r., gdy zanotowano ubytek 27 000 kilometrów kwadratowych w jednym tylko roku.

 

Tempo wylesiania spadło od tego czasu, w części z powodu urzędowego powstrzymania go, a w 2009 roku na szczycie klimatycznym ONZ w Kopenhadze, Brazylia zobowiązała się do zmniejszenia wycinania lasów Amazonii do roku 2020 o 80 procent.

 

Źródłohttp://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5j4SGXgy2rOF4JRVIeNpiMCwbX5DA?docId=CNG.b990893f53ecd8dbb389b03f5e073bc2.11

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika mira69

 a mnie szlag

 a mnie szlag trafia!!!!!!!    chcę jechać nad jezioro ,rozbić się z namiotem, zarzucić wędeczkę ,a tu dupa, bo jeziorko prywatne! Las prywatny,grzybka strach zerwać, bo ochroniarz z kałachem straszy , wszystko płatne ,prywatne,niedługo człowiekowi nie dadzą nigdzie wejść! TO JEST CHORE !!! nie życzę sobie , by państwo sprzedawało jeziorka !!!........! cholerne chciwusy!

Portret użytkownika JPshemek

Wystarczy wyjść na ulice i

Wystarczy wyjść na ulice i zobaczyć co my zrobiliśmy z tym światem. Żeby było śmieszniej każdy z nas ma się za takiego dobrego i zrzucamy wine na wszystko i wszystkich tylko nie siebie samych, Rząd jest winny korporacje itd tylko kto to wszystko wspiera? każdy z nas wybierając wygodne i łatwe życie. Łudzcie się dalej że to nie nasza wina, a wystarczy wyjść z domu i spojrzeć innym okiem na otaczający nas świat. Jesteśmy wszyscy winni, Ja i także każdy piszący tu komentarze jak i każdy inny. Ale i tak nikt tego nie zrozumie, chyba?!

„Nikt nie jest bardziej zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni."

Portret użytkownika JPshemek

  Home - S.O.S.

  Home - S.O.S. Ziemia!Torrenthttp://torrenty.org/torrent/435428 YouTubehttp://www.youtube.com/movie?v=jqxENMKaeCU&feature=mv_sr  Jesteś, tak jak ja homo sapiens, człowiekiem rozumnym. Życie, cud wszechświata, pojawiło się około 4 mld lat temu. A my, ludzie zaledwie 200 tys lat temu. Znów udało nam się zniszczyć równowagę, tak ważną dla życia. Posłuchaj uważnie tej niezwykłej historii. Historii o Tobie. i zdecyduj co z nią zrobisz.  Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, w Dniu Ziemi, 5 czerwca 2009 – równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie będzie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia pro-ekologicznego. Premiera filmu S.O.S. Ziemia ("HOME”). Wspólny projekt Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda to zapierające dech w piersiach, piekne i poruszające obrazy. To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju… Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film S.O.S. Ziemia ("HOME”) to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek..

„Nikt nie jest bardziej zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni."

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ