Wylesianie Amazonii znowu przybiera na sile

Kategorie: 

Jak poinformował brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) wycinka lasów w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 15 procent.

 

Od lipca 2010 do lipca 2011 r. tropikalne połacie Ameryki Południowej straciły 2 654 kilometrów kwadratowych. Według wstępnej analizy zdjęć satelitarnych roślinność została zredukowana zwłaszcza w stanach Mato Grosso i Para. Rok wcześniej w tym samym czasie wylesiono 2 295 kilometrów kwadratowych lasów.

 

W samym lipcu tego roku bezpowrotnie utracono 225 kilometrów kwadratowych dżungli to dużo, choć było to znacznie mniej niż 485 kilometrów kwadratowych wylesionych w lipcu 2010.

 

Za to w kwietniu zniszczono 477 kilometrów kwadratowych lasów, ponad 95 procent zniszczeń miało miejsce w Mato Grosso, który jest główną granicą między farmami i puszczą. Hoduje się tam zwłaszcza soje.

 

Ostatnio dane te zostały wyliczone z systemu satelitarnego znany, jako DETER, który wykrywa w czasie rzeczywistym, gdy zostanie zniszczona powierzchnia większa niż 61 ha. Wskazuje się jednak, że jego wyniki z powodu zachmurzenia nie zawsze są dokładne.

 

Brazylia to piąty, co do wielkości kraj świata. Posiada niemal 5,3 milionów kilometrów kwadratowych dżungli i lasów (głównie w dorzeczu Amazonki) z czego tylko 1,7 mln jest pod ochroną państwa.

 

Reszta lasu albo jest w rękach prywatnych, albo własność jest niezdefiniowana. Wylesianie spowodowało, że Brazylia stała się jednym z największych na świecie emitentów gazów cieplarnianych, a tempo wylesiania osiągnął maksimum w 2004 r., gdy zanotowano ubytek 27 000 kilometrów kwadratowych w jednym tylko roku.

 

Tempo wylesiania spadło od tego czasu, w części z powodu urzędowego powstrzymania go, a w 2009 roku na szczycie klimatycznym ONZ w Kopenhadze, Brazylia zobowiązała się do zmniejszenia wycinania lasów Amazonii do roku 2020 o 80 procent.

 

Źródłohttp://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5j4SGXgy2rOF4JRVIeNpiMCwbX5DA?docId=CNG.b990893f53ecd8dbb389b03f5e073bc2.11

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

Mylisz się "krup78" - Moim

Mylisz się "krup78" - Moim zdaniem "MARGO" ma rację.Wszystkiemu winna chciwość i zachłanność człowieka.Badam ten temat od lat, i mogę Ci powiedzieć że wylesianie lasów jest po to by na nim zarobić. Po pierwsze, sprzedaje się drewnio, po drugie odkryto warstwy złóż złota i dlatego robi się wycinkę by dostać się do tego kruszcu metodą odkrywkową i po przez płukanie rudy. A po trzecie wycinanie lasów następuje też po to by zrobić pastwiska dla tysięcy krów, owiec które hoduje się na olbrzymich farmach, a że pastwiska te szybko niszczeją w skutek reozji gleby, gdyż warstwa próchniczna jest tam bardzo cienka, to trzeba wycinać lasy pod następne pastwiska.Tak więc kasa kasa kasa

Portret użytkownika kurp78

Jak zwykle patrzycie na

Jak zwykle patrzycie na problem ze zlej perspektywy i widzicie tylko tych wielkich ktorych jest doslownie kilku, a co z reszta(mowie o ludziach ktorzy zyja z pracy przy wycince i tak dalej). Panstwa ktore sa przez was oskarzane z reguly sa biedne, i ... nie chce mi sie dalej pisac 8).
Na dole Syriues to mniej wiecej wyjasnia.
 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem