Nadchodzą trzy zjawiska superksiężyca - mogą im towarzyszyć katastrofy naturalne

Kategorie: 

Źródło: własne

Zawsze gdy Księżyc znajduje się w linii ze Słońcem, a dodatkowo znajduje się w perygeum. Gdy w takim ustawieniu jest on w fazie pełni mamy do czynienia z tak zwanym superksiężycem. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy świadkami 3 takich wydarzeń.

 

Wiele osób pamięta ile uwagi poświęcono rok temu zjawisku superksiężyca. Przypadało ono 22 czerwca 2013 roku i zapamiętano to ponieważ Księżyc był o 12% większy i nawet o 30% jaśniejszy. Dodatkowo zbliżenie naszego satelity wywołuje zwykle zdecydowanie intensywniejszy efekt pływowy w oceanach. Można się spodziewać wysokich fal przypływów.

 

Zwykle mówi się też, że w okresie superksiężyca może dochodzić do katastrof naturalnych ze wględu na oddziaływanie Księżyca. Trzeba przyznać, że na przykład huragan Katrina rzeczywiście wystąpił w okresie takiego zjawiska i aktualnie najbliższy superksiężyc mamy mieć 12 lipca i obserwujemy potężny tajfun Neoguri atakujący Japonię.

Oczywiście być może to tylko przypadki, ale trzeba przyznać, że korelacja między silniejszymi cyklonami a perygeum księżycowym rzeczywiście istnieje. Naukowcy nie zgadzają się, że superksiężyc jest czymś nietypowym. Co więcej dowodzą, że to zupełnie normalne i występuje co 13 miesięcy i 18 dni.

 

Pierwszy taki przypadek będziemy mogli zobaczyć 12 lipca (08:28 UTC), a potem jeszcze 10 sierpnia (17:44 UTC), i 9 września (03:30 UTC). Księżyc będzie wyraźnie większy i będzie świecił nieco jaśniej, co będzie łatwo zauważalne. W perygeum znajduje się on średnio o 50 tysięcy kilometrów bliżej niż w apogeum.

 

Zobacz więcej: http://zmianynaziemi.pl/kategoria/superksiezyc

 

 

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jerkras

Powiedzcie mi jak to jest z

Powiedzcie mi jak to jest z tymi fazami księzyca, bo mowią że wiadać połowę księżyca lub inna fazę bo go ziemia zasłania więc jak to się dzieję,że wiadać całe słońce i cały księzyc w dzień i to około 10 rano , to co wtedy przesłania słońce, można to spradzić na modelu orbity, i jeżeli jaki obiet jeden lub drugi jest całkowicie widoczny to co powoduje ,że jest cień na obiekcie oświetlanym,no co??? Wtedy wiadać ksieżyc a gwiazd nie widać i nie trzeba nocy aby widzieć księżyc, musi byc inne wytłumaczenie  z drugiego powodu, bo ziemia i księżyc sa w stałym ruchu i nawet w czasie godzin widać  byłoby inne fragmenty przesłonięcia ksieżyca, a ono zmienia sie regularnie co dzień i nie jest zależne od danego położenie ziemi względem słońca a proszę sobie to sprawdzić na modelu orbity, i w tedy co przesunie się obiekt wzgledem źródła światał to na drugi obiekt poda inny cień i to w momencie przesunięcia. Panowie naukowcy zacznicjcie mówić prawdę.

Portret użytkownika vito

zostaw naukowcow w spokoju i

zostaw naukowcow w spokoju i zacznij myslec,czas najwyzszy.
Pelnia jest wtedy,gdy Ksiezyc jest za Ziemia ,bo wtedy cala jego tarcza jest oswietlona przez Slonce.Ziemia Slonca NIE zasloni,bo ma ono az 1 milion kilometrow srednicy a Ziemia zaledwie 12 tysiecy i w dodatku jest oddalona o 138 milionow kilometrow.
Fazy Ksiezyca widac,gdy jest on Z BOKU Ziemi
Zamiast wypisywac bzdury zrob sobie model z kilku pilek.Ziemia na srodku .Z przodu  Ziemi duza pilak to slonce.
Po lewej i po prawej Ziemi male pilki tenisowe,to ksiezyc.I od razu ci sie wyjasni.

Portret użytkownika Sergius

Superksiężyca niech się boją

Superksiężyca niech się boją wilkołaki Smile

Quote:

Naukowcy nie zgadzają się, że superksiężyc jest czymś nietypowym. Co więcej dowodzą, że to zupełnie normalne i występuje co 13 miesięcy i 18 dni. (...) Księżyc będzie wyraźnie większy i będzie świecił nieco jaśniej, co będzie łatwo zauważalne.

A więc czego tu się bać?

Strony

Skomentuj