Pół roku po legalizacji marihuany w stanie Kolorado zyskano na podatkach i zredukowano przestępczość

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Decyzja stanu Kolorado, aby od stycznia tego roku zezwolić na rekreacyjne zażywanie kwiatów konopii indyjskich dla wielu purytan i zwolenników zachlewania się alkoholem, była szokująca. Okazuje się jednak, że ten pozornie ryzykowny krok spowodował nieoczekiwane pozytywne konsekwencje.

 

Przede wszystkim spowodowano, że powstał cały prężny biznes związany z uprawą konopii i jej dystrybucją. Tylko przez pierwsze cztery miesiące 2014 roku sprzedano suszu za kwotę 202 milionów dolarów. Same podatki naliczone od tego wyniosły 11 milionów, a przecież to dopiero początek.

 

Krytycy polityki zakończenia prohibicji wskazywali na to, że konsekwencją legalizacji będzie wzrost przestępczości. Okazuje się, że dane policyjne wskazują na to, że wręcz przeciwnie, przestępczość zmalała. Ludzie nie potrzebują już dilerów i ich kontakty ze światkiem przestępczym są niepotrzebne.

Dwie branże zostały przez to nowe prawo szczególnie dotknięte. Przede wszystkim ucięły się możliwości zarobku dilerów narkotykowych, którzy nie mogą już korzystać z okazji, aby wciskać ludziom inne, niebezpieczne narkotyki. Tutaj straty są bezdyskusyjne. Druga grupa tracąca na legalizacji marihuany to producenci i sprzedawcy alkoholu. We wszystkich stanach, które z początkiem roku skończyły z prohibicją marihuany zanotowano spadek sprzedaży alkoholu.

 

Wniosek z tego taki, że prohibicja jest na rękę mafii i producentów alkoholu i jej utrzymanie jest de facto sposobem na ratowanie zysków tych dwóch branż. Być może to dlatego działalność mafii ma być teraz wliczana do PKB. W sumie to nawet uczciwe w stosunku do takich władz.

 

Źródła:

http://www.rawstory.com/rs/2014/07/03/six-months-after-marijuana-legalization-colorado-tax...

http://www.mintpressnews.com/six-months-marijuana-legalization-treated-colorado/193172/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika khemit

Ilu z was palących ten

Ilu z was palących ten narkotych ma DYSFORIE ? Widać tu na forum wielu z objawami DYSFORII !
Oprócz leczenia uzależnień w specjalnych profesjonalnych placówkach, wprowadza się ostatnio programy substytucyjnego podawania preparatów narkotycznych (w Polsce głównie metadonu), co sprowadza się do wyboru „mniejszego zła”.

Metadon jednakże nie jest środkiem dla wszystkich narkomanów, pozwalającym im uporządkować życie; część uzależnionych woli trwać w nałogu, bez względu na konsekwencje.

Problemy zdrowotne związane z uzależnieniem od substancji psychotycznych najczęściej są zależne od dożylnej drogi ich podawania, a zakażenia przenoszone w związku z wielokrotnym używaniem igieł i strzykawek stanowią w naszym kraju istotny problem w epidemiologii chorób zakaźnych.

W oddziałach zatruć oraz intensywnej terapii znajdują się narkomani w ciężkim stanie ogólnym, z mniejszym lub większym toksycznym uszkodzeniem wątroby, nerek, mózgu. Stopień uszkodzenia narządów zależy od charakteru użytej substancji odurzającej czy jej dawki, ale często także od dodatkowych składników chemicznych, stosowanych w recepturach „kompotu”, tj. polskiej heroiny domowej produkcji.

Problemy psychiatryczne, ściśle związane z uzależnieniem od środków psychoaktywnych, trudno zidentyfikować i leczyć, jeśli pacjent ustawicznie jest w ciągu narkotycznym. Już na wczesnym etapie uzależnienia występują zaburzenia osobowości. Przejawiają się utratą aktywności, zahamowaniem rozwoju emocjonalnego, wybiórczym nastawieniem do wewnętrznej i zewnętrznej realności.

Dysforie obserwowane u narkomanów polegają na zaburzeniach nastroju, z przewagą złego samopoczucia, drażliwości, niezadowolenia. Przejawami zewnętrznymi stanów dysforycznych są wybuchy agresji słownej i ruchowej, reakcje gniewu lub obniżonego nastroju. W populacji narkomanów istnieje pewna grupa uzależnionych i jednocześnie chorych na endogenne psychozy. Dotychczasowe leczenie tych osób nie było łatwe, bowiem po usunięciu objawów psychotycznych nigdy nie kontynuowały one leczenia ambulatoryjnie, a po hospitalizacji natychmiast wracały do nałogu. Szansą dla tych chorych stał się udział w programach metadonowych, dał im bowiem możliwość przewlekłego leczenia psychiatrycznego w sposób kontrolowany. Wydaje się, że korelacja leczenia psychoz neuroleptykami z metadonem daje dobre efekty terapeutyczne. U pacjentów z organicznymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wieloletni nałóg, niekiedy dodatkowo przez wirusa HIV lub inne patogeny, nadużywających amfetaminy, częściej rozwijają się psychozy egzogenne. Wymagają oni wówczas hospitalizacji i leczenia specjalistycznego.

Stany depresyjne bywają konsekwencją przewlekłego przyjmowania narkotyków, ale mogą się pojawiać także z chwilą ich nagłego odstawienia. Lęk, tłumienie uczuć, niska ocena własnej wartości sprawiają, że każde niepowodzenie w walce o zdrowie pogłębia poczucie bycia osobą nic nie wartą.

Hr aHA

Portret użytkownika Pitrus

Trudniejsze do zdobycia?

Trudniejsze do zdobycia? hahaha dobre wszedzie można dostac bez problemu towarek, kto miał by zapalic to by zapalił nie zwracając uwagi czy legalne czy też nie, lepiej żeby palili niż pili bo po alkoholu dopiero na łeb daje.

Portret użytkownika dzidzia

Widzę, że to ty niedomagasz

Widzę, że to ty niedomagasz na rozumie.
Każdy jest kowalem własnego losu i tobie nic do tego.
PS. Jak bardzo trzeba mieć zryty beret, żeby być za "delegalizacją" ROŚLINY?
"Nielegalna natura", no tylko imbecyl może coś takiego wymysleć. Świat stanął na głowie (już dawno zresztą).

Portret użytkownika dzidzia

Skoro jesteśmy przy czytaniu

Skoro jesteśmy przy czytaniu ze zrozumieniem (najwyraźniej stronienie od marysi w tym nie pomaga), to:

nel35 wrote:

Te wszystkie postępowe ludki powinny porozmawiać z osobami, które przez prochy stracily kogoś  bliskiego.

Co to ma wspólnego z tematem marihuany? Czy też może próbujesz nam wcisnąć, że marihuana zabija? Biggrin

Portret użytkownika nel35

Pomijając osoby, które się

Pomijając osoby, które się zaćpały, są też ofiary narkomanów. Niedawno dwie matki straciły nastoletnich synów. Naćpana smarkula potrąciła ich na przejściu dla pieszych, więc pośrednio są ofiarami narkotyków.

Strony

Skomentuj