Ludzkość zaśmieciła przestrzeń kosmiczną, a teraz złom zacznie spadać na Ziemię

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Gdy rozpoczął się wyścig kosmiczny słusznie wydawało się wszystkim, że to odmieni świat. Dzięki opracowaniu technologii polegającej na wynoszeniu w przestrzeń kosmiczną ziemskich satelitów okazało się, że zyskaliśmy nowe możliwości. Niestety zyskaliśmy też zupełnie nowe zagrożenia, na przykład z powodu wzrastającej ilości  kosmicznych śmieci.

 

Od początku ery kosmicznej wysłaliśmy w kosmos kilkadziesiąt tysięcy ładunków. Większość z satelitów po zakończeniu okresu eksploatacji pozostaje na orbicie okołoziemskiej oczekując na swoją deorbitację. Jak obliczyli eksperci nad naszymi głowami lata bez mała 17 tysięcy wraków różnych satelitów i części rakiet. Fragmenty te są zresztą zagrożeniem nie tylko dla nas, ale i dla tych działających jeszcze urządzeń umieszczonych w kosmosie.

 

Gdyby doszło do takiej kosmicznej kolizji nie można wykluczać eksplozji, bo wraki satelitów czasami posiadają jeszcze zapasy paliwa, którego nie wykorzystano na przykład z powodu usterek technicznych. Agencje kosmiczne od dawna zwracają uwagę na ten narastający problem. Europejska ESA zaproponował niedawno budowę specjalnego statku kosmicznego z harpunem, którego celem działania będzie właśnie odławianie kosmicznych zanieczyszczeń.

 

Założenia projektu są takie, aby w kontrolowany sposób doprowadzać do deorbitacji szczególnie niebezpiecznych śmieci powodując ich spalenie w atmosferze w sposób mniej lub bardziej kontrolowany. Wykonano już nawet proof of concept takiego rozwiązania.

 

Problem kosmicznych śmieci raczej nie zniknie, a fakt, że za wynoszenie satelitów biorą się też firmy prywatne, wskazuje nam na to, że konieczne jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych i wdrożenie technologii, które umożliwią radzenie sobie z tym bałaganem, który powstaje nad naszym niebem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lukasz

Rakiety moga byc na paliwo

Rakiety moga byc na paliwo stale i nie da sie zatrzymac takiego silnika dopoki sie nie wypali jak np silniki pomocnicze, lub na paliwo plynne czyli paliwo + tlen i takie silniki mozna wylaczyc w dowolnym momencie. To co tam krazy to zapewne te 2. 

Portret użytkownika P.WALKER

inteligencja pozaziemska

inteligencja pozaziemska zacznie zestrzeliwac nasze satelity ktore maja nacelu powiadamiac nas o zblizaniu sie ich floty  i tyle .kilgadziesiat tysiecy ładunków od poczatku podboju kosmosu?wystarczy policzyc lata i dni i te kilkadziesiat tysiecy ladunkow .ile w ciagu dnia by musieli ich wysylac?matematycy do dzieła.

Portret użytkownika zibi

Czyli mogę się spodziewać

Czyli mogę się spodziewać spadających jasnych palących się rzeczy w sumie 17 tys czegoś,ale nie wiadomo czy to już nie zostało zamienione na meteoryty no to jestem świadom i nie muszę myśleć że to te niby meteoryty to ulga mogę spać spokojnie jak tak oficjalnie oznajmiono

Portret użytkownika MS

Jaka ludzkosc, jacy my? Kto z

Jaka ludzkosc, jacy my?
Kto z nas drodzy Panstwo mial kiedykolwiek okazje wyslania czegokolwiek w kosmos?!
Ten kto "wyslal smieci" w kosmos ten powienien za to brac odpowiedzialnosc.
Tym samym stwierdzenie ze ludzkosc przyczynila sie do zasmiecenia kosmosu, jest bledne.
Na tej planecie ludzkosc nie miala, nie ma i jak tego nie zmieni - nie bedzie miala nic do powiedzenia!

Portret użytkownika Mamrot

Jesteś hipokrytą. Po

Jesteś hipokrytą.
Po pierwsze korporacje nie robią tego od tak bo sobie chcą, chcesz szybki internet? 1000 kanałów w telewizji, najlepiej w HD? Przez na żywo z mundialu? To zamknijta pyski

Portret użytkownika Ale

Taka sytuacja nie jest tylko

Taka sytuacja nie jest tylko w Polsce ! taka jest na całym świecie 
Banki i banksterzy własnie bedą łupili bliski wchód poprzez demokrację - bo stany europa i kraje zachodnie już są wycyckane,
teraz trza zadłużyć nowe.
Ale to nie potrwa już długo bo ludzie sie budzą z tego letargu. 

Strony

Skomentuj