Rząd USA rozważa przeniesienie bizonów z Yellowstone

Kategorie: 

http://www.timesfreepress.com/news/2014/jun/30/feds-consider-relocating-yellowstone-bison/

Urzędnicy federalni przygotowali listę 20 miejsc w 10 stanach USA, gdzie można byłoby przenieść bizony z Parku Narodowego Yellowstone. Bizony miałyby zostać przeniesione m.in. do Parku Narodowego Grand Canyon  w stanie Arizona, do Parku Narodowego Badlands w stanie Dakota Południowa czy też do Parku Narodowego Theodora Roosevelta w stanie Dakota Północna.

Miejsca te zostały wymienione w raporcie Departamentu Zasobów Wewnętrznych. Celem przeniesienia tych zwierząt z Yellowstone jest chęć odbudowania tego gatunku, który kiedyś obejmował niemal cały kontynent. W XIX wieku, zanim rozpoczęto masowe polowania na bizonów, na kontynencie amerykańskim mieszkały dziesiątki milionów tych zwierząt.

 

Park Narodowy Yellowstone jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie te zwierzęta żyją w środowisku naturalnym. Żyje ich tam około 4600 sztuk. Podczas zimowych wędrówek bizony migrują do sąsiedniego stanu Montana, gdzie są prewencyjnie likwidowane przez rząd, aby choroba którą przenoszą, bruceloza, się nie rozprzestrzeniała.

 

Program pilotażowy przenoszenia żubrów w stanie Montana był blokowany w ostatnich latach przez farmerów. Martwią się oni o choroby przez nie przenoszone jak i o to, że staną się konkurencją dla tamtejszego bydła.

 

Kilkadziesiąt bizonów zostało przeniesionych do rezerwatów Indian, gdzie zwierzęta były przez kilka lat poddawane kwarantannie, aby przekonać się czy są wolne od chorób. W niektórych z 20 miejsc zawartych w raporcie DOI są już bizony, ale większość tych zwierząt żyjących poza Yellowstone są to hybrydy z innym bydłem.

 

Szef naukowców Parku Narodowego Yellowstone, Dave Hallac oczekuje, że program kwarantanny dla bizonów rozpocznie się pod koniec lata lub na początku jesieni tego roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: staryzenek20
Portret użytkownika staryzenek20
loading...


Komentarze

Portret użytkownika Myszorka78

A nie przyszło Wam do głowy

A nie przyszło Wam do głowy spojrzeć na mapę? Przecież wszystkie te miejsca, gdzie chcą poprzenosić bizony są mniej więcej w podobnych odległościach od siebie nawzajem i wyraźnie określają pewien wzór - są coraz dalej od Yellowstone a więc ich rozmieszczenie określa potencjalny rozmiar wybuchu! W dodatku były już programy telewizyjne i publikacje (m.in. BBC) które pokazywały potencjalny kierunek w którym może pójść największe uderzenie wybuchu i pokrywa się to mniej więcej z kierunkiem przeprowadzek bizonów. Czy potrzeba lepszych testerów niż naturalne?

Portret użytkownika Prorok2404

Dobrze wiedza ze sie budzi i

Dobrze wiedza ze sie budzi i dobrze wiedza w ktorym momencie walnie ! pewnie z dokladnoscia co do miesiaca... a ruchy ktore wykonuje FEMA  od 2012 roku wskazuja na to ze bedzie to najblizsza przyszlosc. Do 2018 roku beda fajerwerki a razem z nimi Wojna bo oslabionego i zdezorientowanego przeciwnika latwiej dobic !!! Czyli Swiat jaki znamy powoli dobiega konca. 

Portret użytkownika jako_taki

nastepny geniusz podający

nastepny geniusz podający daty, masakra a wedłóg jakich kalendarzy??? ogarnijcie troche bo jeszcze nie było takiego któremu wyszło wróżenie z fusów znaczy liczb.
poza tym co by dało przenieść kilka sztuk kilka kilometrów dalej jak by miało pi.... to i tak po zaawodach więc taka akcja mijała by się z celem

Portret użytkownika Time Traveler

To polskie żubry z

To polskie żubry z Białowieży. a WŁAŚCIWIE ICH POTOMSTWO. Smile
USA odbudowało w latach 1960-80 populację bizonów (przetrzebiono całkowicie, ostatnie sztuki na początku 20 wieku w czasie wielkiego kryzysu) z polskich żubrów z Białowieskiego Parku Narodowego za czasów PRL.
Na podstawie umowy ówczesnych władz PRL i USA strona polska przekazała stronie amerykańskiej osobniki obojga płci w celu odbudowy populacji tego zwierzęcia w USA min. w parku narodowym Yellowstone.
Bizony z Yellowstone, które widzicie na fotkach to potomkowie polskich żubrów wysłanych czasów PRL do USA z Białowieży.
WIEDZIELIŚCIE O TYM? Smile

Portret użytkownika Sergius

Czyli bizony w Ameryce mają

Czyli bizony w Ameryce mają polski rodowód Smile

medium wrote:

Bizony z Yellowstone, które widzicie na fotkach to potomkowie polskich żubrów wysłanych czasów PRL do USA z Białowieży.

Czy to znaczy, że żubry, po przewiezieniu do Stanów, automatycznie "awansowały" do rangi bizonów? ROFL

Portret użytkownika Medium

Time Traveler napisał:To

Time Traveler wrote:
To polskie żubry z Białowieży. a WŁAŚCIWIE ICH POTOMSTWO. Smile
(..)
WIEDZIELIŚCIE O TYM? :)
Nie wiedziałam. Zastanawiałam się tylko - widząc zdjęcie - czy ktoś nie pomylił, bo to przecież żubry a nie bizony!
 

Portret użytkownika Time Traveler

W Polsce nazywa te zwierzęta

W Polsce nazywa te zwierzęta ŻUBRAMI a w USA BIZONAMI.
W Europie piłkę nożną nazywa się FUTBOLEM a w USA - SOCCEREM.
W Yellowstone żyje potomstwo polskich żubrów z Białowieży, które w mediach nazywa się BIZONAMI. Smile

Strony

Skomentuj