Prędkość światła może być w rzeczywistości mniejsza niż sądzono

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Pewien fizyk, zamieszczając artykuł w czasopiśmie New Journal of Physics, wywołał zamieszanie w świecie naukowym. Twierdzi on iż jest w posiadaniu dowodów sugerujących, że prędkość światła może być w rzeczywistości wolniejsza niż dotychczas uważano.

 

Według teorii względności, prędkość światła w próżni (c) jest stałą fizyczną, która wynosi 299 792 458 metrów na sekundę. W jaki sposób zostałaby przyjęta wiadomość, gdyby okazało się, że prędkość światła jest w rzeczywistości mniejsza?

 

James Franson z Uniwersytetu w Maryland oparł swój argument o obserwacje supernowej SN 1987A, która eksplodowała w lutym w 1987 roku. Dzięki pomiarom dokonanym na Ziemi wykryto fotony i neutriny, jednak problem jest taki, że cząsteczki przybyły o ponad 4.5 godziny później niż oczekiwano. Naukowcy stwierdzili, że fotony prawdopodobnie pochodziły z innego źródła.

 

Fizyk zastanawia się jednak, czy światło może zostać spowolnione, gdy foton w trakcie swojej podróży dzieli się na pozyton i elektron i w bardzo krótkim czasie znów zamienia się w foton. Jego zdaniem powinno to powodować różnicę grawitacyjną pomiędzy parą cząsteczek, która wystarczająco wpływałaby na spowolnienie prędkości fotonu. Biorąc to pod uwagę, można byłoby wyjaśnić wspomniane wcześniej opóźnienie między wybuchem supernowej a dotarciem fotonów do Ziemi.

 

Jeśli stwierdzenia Fransona są poprawne, prawdopodobnie wszystkie dokonane pomiary, używane jako podstawy teorii kosmologicznej, okażą się błędne. Należałoby wtedy na nowo określić prędkość światła, poprawić odległości między ciałami niebieskimi oraz teorie opisujące wszystkie dokonane obserwacje.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kp

jedyne slabe ogniwo w tych

jedyne slabe ogniwo w tych dewagacjach to nie zaburzenia predkosci swiatla w przestrzeni(przyznaje ze moga istniec czynniki ktore moga zaklocic predkosc przemieszczania sie fotonu)lecz niedoskonalosc przyrzadow jakie pozostaja do dyspozycji badaczy,lub nieznajomosc czynnikow o ktorych nic nam nie wiadomo na obecnym poziomie niewiedzy

Portret użytkownika jaron22

Wg mnie na fotony mogła

Wg mnie na fotony mogła zadziałać siła czarnej materii lub energii której pełno jest w kosmosie. Wiadomo żejak Światło przechodzi przez jakąś substancję to leci wolniej. Więcjak przechodziło przez jakąśchmurę czarnej materii, albo, kto wie zwykłego gazu to spowolniło a wyżej wymienioną w artykue wartość.

Portret użytkownika AnoTak

Wielki Kreator nie Spi -

Wielki Kreator nie Spi - Nieustannie Tworzy !
Supernowe nie wybuchaja - one rozpoczynaja swoje zycie
Rozblyskuja albo raczej zaplaja sie
A wszystko zgodnie z: ...............
Elektryczna Natura Wszechswiata
 

Portret użytkownika Atek

Dano Ci oczy byś patrzył. Co

Dano Ci oczy byś patrzył. Co widzisz? Słońce tej samej wielkości co Księżyć poruszające się po wklęsłej przezroczystej kopule, a Ziemia na której stoisz jest nieruchoma. Dlaczego więc wierzysz w słowa ludzkie które mówią o rzeczach niewidzialnych, niedostrzegalnych, niedotykalnych? To fałszywa wiara, bowiem nie jest twą a czyjąś. Twój świat przed Tobą jest deptany i wyszydzany, bowiem powiedziano Ci iż świat którego nie widzisz a inni widzą jest światem prawdziwym i pożądanym. A twój świat to Ty. 

Portret użytkownika P.WALKER

Zacznijmy od tego ze predkośc

Zacznijmy od tego ze predkośc swiatła nie jest najszybsza prdkoscia.impuls jest szybszy dwóch typów zbudowało przewód elektryczny w ktorym puls prądu wedruje szybciej niz swiatło w prużni .przy własciwej synchronizacji impulsy pradu wedruja z szybkoscia wieksza od nieprzekraczalnosci swiatła.

Strony

Skomentuj