Fizyk z USA zaproponował wzniesienie wielkich ścian w celu ochrony przed tornadami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy wynaleźli sposób, aby blokować lub przynajmniej ograniczyć rozprzestrzenianie się niszczycielskich tornad w tak zwanej "Alei Tornad". Zaproponowano budowę sztucznych barier - ścian o wysokości 300-metrów.

 

Specjalista z Temple University w Pensylwanii, fizyk Rongija Tao, opublikował w periodyku International Journal of Modern Physics interesujący artykuł, który opowiada o hipotetycznym projekcie, który ma na celu zmianę warunków pogodowych na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

 

Tao zauważył, że dwa regiony w Chinach, na północy i wschodzie tego kraju, ma bardzo podobne usytuowanie geograficzne jak amerykańska aleja tornad, ale nie dochodzi tam do takich gwałtownych ataków trąb powietrznych jak te, które rok do roku nękają Amerykanów. Jego zdaniem Chiny nie doświadczają tego ponieważ ich równiny są otoczone trzema łańcuchami górskimi, które spowalniają przechodzące tam wiatry na tyle znacznie, że uniemożliwiają formowanie się niszczycielskich tornad.

Naukowiec zaproponował, aby wykorzystać to i zbudować sztuczne ściany o wysokości 300 metrów i szerokości 50 metrów, których celem będzie symulowanie łańcuchów górskich. Jedna ze ścian miała powstać na kierunku wschód-zachód na terytorium amerykańskiego środkowego zachodu, kolejna między stanami Dakota Północna i Oklahoma, a trzecia gdzieś między Teksasem i Luizjaną. Dzięki temu, można będzie zmniejszyć lub całkowicie zablokować zderzenia mas powietrza, a tym samym zmniejszyć główne zagrożenie tornadami w alei tornad.

 

Ponadto naukowiec uważa, że budowa sztucznych ścian będzie bardzo korzystna ekonomicznie, bo budowanie takiej ściany jest znacznie prostsze niż budowa wieżowca. Jedna 300-metrowa ściana powinna kosztować około 160 milionów dolarów, a to nic w porównaniu do miliardów dolarów strat, które ponoszą rządy stanowe po inwazji niszczycielskich tornad.

 

Sceptycy twierdzą, że ten pomysł jest utopijny, a jeśli nawet ktoś zdecydowałby się na stworzenie czegoś takiego to mogłyby raczej zaszkodzić sytuacji, zamiast ją poprawić.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Edek

czy nie wystarczyłyby

czy nie wystarczyłyby samojezdne wyrzutnie pocisków powiedzmy bomb próżniowych, wystrzeliwanych z bliska w punkt newralgiczny tornada? kilka prób i punkt taki znajdziecie.5/6 odległości trąby od ziemi.budowanie ścian.....co to za idea.....beznadzieja.dobrać tylko rodzaj,siłe pocisku i miesjce uderzenia.pozdr

Portret użytkownika MrTHC

Dokladnie Mi tam tornado nie

Dokladnie
Mi tam tornado nie straszne zapraszam, do miejscowosci gdzie kamienice licza 4-5 pieter wysokie na 20 pare metrow lacznie z poddaszem, szerokie na 20 metrow, z placem gdzie po przeciwnej stronie znajduje sie taka sama kamienica i po bokach, jak zamek, nie do ruszenia moze tylko tą pape od stalina by zwialo.

Skomentuj