Szwecja zmierza w kierunku likwidacji gotówki

Kategorie: 

Szwedzka korona

Jak podkreślają przeciwnicy gotówki jest wiele powodów, aby zlikwidować tradycyjne pieniądze. Przede wszystkim pieniądze i monety ich zdaniem są nieporęczne, ciężkie i brudne. Poza tym transakcje zawierane z ich wykorzystaniem nie są automatycznie zapisywane, co utrudnia ich klasyfikację i sprzyja rozweojowi szarej strefy oraz przestępczości.

 

Na całym świecie istnieją już narzędzia umożliwiające wykonywanie transakcji bezgotówkowych. Przykładem jest PayPal czy polski PayU stosowany przez Allegro. Tego typu rozwiązania wydają się zwiastować koniec gotówki. Próby rozprzestrzeniania płatności zbliżeniowych niewątpliwie wywrą wpływ na ilość drobnych transakcji gotówkowych. Warto tu zwrócić uwagę, że karty z chipami zbliżeniowymi są praktycznie wciskane klientom banków nawet bez ich woli. Takie karty mogłyby być równie dobrze implementowane w nadgarstku i zbliżenie do urządzenia autoryzującego odpowiada transakcji.

 

Warto zwrócić uwagę na ilość punktów detalicznych umożliwiających transakcje z wykorzystaniem kart zbliżeniowych. Gdyby gotówka została zlikwidowana literalnie nastąpi czas, kiedy nic nie da się kupić i sprzedać bez tego specjalnego znamienia czy też chipa, bez względu na to czy będzie umieszczony na kawałku plastiku czy w ręce.

 

Szwecja wysuwa się na pozycję lidera w przyjmowaniu tej nowej technologii. Warto przypomnieć, że to właśnie Szwedzi wprowadzili w 1661 roku banknoty. Teraz to oni będą prawdopodobnie pierwszym krajem, który pójdzie w kierunku ich likwidacji.

 

Podobno nawet szwedzkie kościoły są już przygotowane do pobierania datków od wiernych w formie bezgotówkowej. Szwedzkie innowacje zdają się wskazywać kierunek, w jakim zmierza świat w kontekście wykorzystania gotówki. Zastąpienie pieniędzy zapisami na kontach może skutkować nowymi rodzajami zagrożeń jak cyberterroryzm i przede wszystkim całkowita utrata prywatności.

 

Przy takich okazjach zwykle odzywają się ludzie o skłonnościach totalitarnych stwierdzających, że przecież nie mają nic do ukrycia i nie przeszkadza im, że ktoś może przeglądać ich wydatki. Tacy ludzie jednak zwykle zakładają przesłanki pozytywne tych, którzy ten nadzór sprawują a to założenie jest po prostu błędne, bo tego typu informacje wrażliwe zawsze mogą być wykorzystane przeciwko obywatelowi.

 

Gotówka w Szwecji jest w odwrocie. Zwolennicy jej likwidacji sugerują, że wykorzystanie tradycyjnych pieniędzy będzie malało aż zaniknie. Przedstawia się też konkretne argumenty za jej likwidacją, na przykład spadek przestępczości.

 

Można się domyślić, że każdy przeciwnik likwidacji takiej formy płatności będzie klasyfikowany, jako potencjalny przestępca, bo przecież praworządni obywatele nie mają nic do ukrycia. To jest ten sam mechanizm, który zastosowano przy ACTA, czyli jeśli jesteś przeciw to jesteś pedofilem a w najlepszym wypadku po prostu piratem komputerowym. Retoryka będzie zapewne podobna.

 

Warto sobie zadać pytanie gdzie zmierzamy, jako społeczeństwo i czy czas, kiedy nic nie będziemy w stanie kupić i sprzedać bez specjalnego chipa nie nadchodzi przypadkiem szybciej niż nam się do tej pory wydawało.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zordax

No cóż - zawsze zostanie nam

No cóż - zawsze zostanie nam handel wymienny - ludzie w ramach szarej strefy zaczną kolekcjonować "przysługi" i będą nieodpłatnie wymieniać się usługami i dobrami. Może też - podobnie jak w Stanach powstaną lokalne waluty, których rzetelność będzie warunkowana wiarą w ich wartość "usługową".

Portret użytkownika lukaszDG

   Juz od dawna jest sposob

  Juz od dawna jest sposob na bankowa okupacje, elektroniczne monety BITCOIN, jeszcze rok temu w czerwcu mozna bylo zarobic na tym kilkaset zlotych dziennie (Bitcoin kosztowal 120zl) generujac je na kartach graficznych komputerow i sprzedajac nastepnie w kantorach internetowych wymieniajacych bitcoiny na zlotowki. Tutaj link do polskiego portalu o BITCOIN http://bitcoin.pl/

Portret użytkownika champ

Zmierzamy coraz szybszymi

Zmierzamy coraz szybszymi krokami do totalnego niewolnictwa.W chwili obecnej w wiekszosci europy panstwo zabiera nam okolo 80 % dochodow w POdatkach, akcyzach, vatow od vatow, vatow. Zanim jakis produkt do nas dotrze  po drodze kazda czesc, kazda usluga, paliwo, praca czlowieka jest opodatkowana, jest opodatkowana wilokoktornie ! Zanim przebedzie ostateczna droge na sklepowa pojke, gdzie znow produkt jest opodatkowany.  Pieniadz opodatkowany jest inflacja, czyli zadluzeniem waluty, panstwa, banku centralnego ( to samo)Nie wiem czy ktos wyobraza sobie jakim w dzisiejszych zasach ludzie dysponuja bogactwem, Nawet jak ktos uwaza sie ze wiedzie mu sie troszke lepiej, powoiedzmy zarabia 15 tys pln miesiecznie to jest nic !!! absolutne nic, Wystarcza to na normlane utrzymanie  auta i mieszkania po to zeby niewolnik mogl pracowac.Aktualnie w europie szykowany jest system kontroli i inwligacji obywatela na wzor londynski (tutaj wszystko sie zaczyna) Prawde mowiac w londynie ten system juz zostal dopracowany. Transport for London szykuje sie do zlikwidowania popularnych elektronicznych biletow oyster i wprowadzenie mozliwosci zaplaty karta kredytowa, tesco powoli odchodzi od gotowki ( w nocy ciezko juz nia zaplacic ) Na droge nie wyjedziesz samochodem, ktory jest nie opodatkowany lub nie ubezpieczony, uwierz ze w 10 minut za Toba absolutnie z nikad znajdzie sie policja, zabiora ci auto. Ubezpieczalnie w londynie moga juz robic co chca, wiec poodnosza ceny diametralnie tak jak im sie podoba. 3 miliony kamer z opcja face detect obserwuje CIe dokladnie wzedzie Caly system daje  lekka szanse zarabiania troszke wiecej jak jestes mu posluzny np nie masz criminal record, ktory mozesz miec za wszystko. Wkrotce za nie oplacenie tv license. I dokladnie to samo stanie sie z podnoszeniem POdatkow po wycofaniu pieniadza gotowkowego. To bedzie ostatni krok wprowadzenia planu niewolnictwa 21 wieku. !00 % a czemu nie !? Bydlo zapytta co tak duzo ? - a bo mamy 100 trylionow dlugow.... (ktore specjalnie zrobilismy, wprowadzajac system kreacji pieniadza, ktory sam generuje dlug) Dlatego bogate kraje maja go wiecej, bo wiecej musieli wygenerowac peiniadza. :):)

Portret użytkownika kokos

Niestety na stronie wkradła

Niestety na stronie wkradła się herezja !"Kiedy staniesz po śmierci przed Bogiem, A STANIESZ na 100%, Pan Bóg zapyta: Dlaczego nie zachowywałeś 3 Przykazania Mojego: "Pamiętaj, abyś Dzień Święty Święcił?Tak nie brzmi trzecie przykazanie !!!III PRZYKAZANIE :"Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy."Zapewne autorowi chodziło o IV przykazanie, a przez "przypadek" napisał inaczej.IV PRZYKAZANIE"Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty"Biblia Tysiąclecia *Sabat - siódmy dzień tygodnia ( sobota)Słownik pojęć Biblijnych Biblia Tysiąclecia.W przekładzie ks. Jakuba Wujka pierwsze zdanie jest jeszcze dosadniej przetłumaczone :"Pamiętaj abyś dzień sobotni święcił"pozdrawiamps. to główna herezja, jest jeszcze kilka innych nieścisłości ale zbyt długi temat.

Portret użytkownika X

"Warto sobie zadać pytanie

"Warto sobie zadać pytanie gdzie zmierzamy, jako społeczeństwo i czy czas, kiedy nic nie będziemy w stanie kupić i sprzedać bez specjalnego chipa nie nadchodzi przypadkiem szybciej niż nam się do tej pory wydawało" a czy my mamy coś do poiedzenia w tej sprawie?

Strony

Skomentuj