Zmiany klimatu są niszczące dla niektórych roślin

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nowe badania klimatologów zwracają uwagę opinii publicznej na nieoczekiwane konsekwencje zmian klimatu. Okazuje się, że wahania temperaturowe mogą mieć potencjalny zły wpływ na wiele gatunków roślin, a także zwiększają ryzyko erupcji wulkanicznych.

 

Badanie, które doprowadziło do powstania takich konkluzji przeprowadzono w University of California w Davis. Jego liderką jest Johanna Schmitt, która wraz z kolegami analizowała wpływ czynników klimatycznych na często stosowaną w badaniach roślinę Arabidopsis thaliana, czyli Rzodkiewnik pospolity.

 

W laboratorium przechowywano nasiona Rzodkiewnika zebrane od 20 do 50 lat temu. Od tego czasu, były one przechowywane w odpowiednich warunkach. Naukowcy sadzili potem te nasiona w ogrodach w Hiszpanii, Anglii, Niemiec i Finlandii, czyli w tych samych regionach, z których zostały one podjęte początkowo.

 

Nasiona, które zostały zebrane w południowej części Europy, rosły szybciej na północy nawet niż rodzime gatunki roślin. Wskazuje to, że warunki klimatyczne w mniej niż pół wieku zmieniły się tak, że "południe przesunęło się na północ" - wyjaśnia Schmitt w artykule, który ukazał się w czasopiśmie PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences)

 

Może to prowadzić do innego problemu. Południowe rośliny nie mają czasu na dostosowanie się do nowych warunków klimatycznych, mogą zatem albo zniknąć lub zaczną je wypierać gatunki północne. Konkluzje z badania są zatem dosyć oczywiste. Szkoda, że naukowcy nie pokusili się o stwierdzenie, czy obserwowane procesy są skutkiem naturalnych cyklów klimatycznych, czy działalności czlowieka, ale być może to skierowałoby wnioski w niebezpiecznym dla uczonych kierunku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj