Pierścieniowe zaćmienie Słońca było widoczne na półkuli południowej

Kategorie: 

Pierścieniowe zaćmienie Słońca - źródło: Internet

We wtorek, 29 kwietnia, odbędzie się pierwsze zaćmienie Słońca w 2014 roku. W szczycie zaćmienia będzie ono przypominać pierścień ognia, ale tylko nieliczni mieszkańcy półkuli południowej będą mieli okazję zobaczyć to na własne oczy.

 

Zaćmienie Słońca, które miało dzisiaj miejsce należy do kategorii obrączkowych, czyli niekompletnych. Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi i nie dochodzi do całkowitego przysłonięcia tarczy słonecznej. Za to widać charakterystyczną obwódkę, jakby ognisty pierścień, "oko Saurona" z sagi Tolkiena. Nie dziwi zatem wykwit teorii stwierdzających, że coś tak rzadkiego to zły omen i znak nadchodzących trudnych czasów.

 

Z naukowego punktu widzenia zjawisko będzie interesujące, ponieważ obserwatorzy będą mogli zobaczyć koronę słoneczną. Zaćmienie takie to zawsze naturalny odpowiednik koronagrafu takiego jak znajdujący się na pokładzie obserwatorium SOHO, Lasco3.

Widok z koronagrafu LASCO3 - źródło: NASA

Jedyne miejsce na świecie, gdzie tym razem można zobaczyć wszystkie fazy zaćmienia to Antarktyda. Niemniej jednak, zaćmienie będzie widoczne z innymi obszarów, zwłaszcza z Australii. Najlepszy widok na zaćmienie będzie na australijskiej wyspie Tasmania.

W największym mieście Tasmanii Hobart, zjawisko rozpoczęło się o 15:51 czasu lokalnego. Zaćmienie osiągnie maksimum o godzinie 17:00, a niebiański pokaz na 17:17. W Sydney, aby oglądanie zaćmienia rozpoczęło się o 16:14, a zakończy się o 17:15. W szczycie satelity ziemi zakryje blisko 52% powierzchni Słońca.

Eksperci ostrzegają, że oglądanie zaćmienia Słońca gołym okiem oraz zwłaszcza za pomocą konwencjonalnych teleskopów to bardzo zły pomysł grożący utratą wzroku. Aby zapobiec uszkodzeniu siatkówki, konieczne jest stosowanie specjalnych filtrów. Najłatwiej i najbezpieczniej obserwować zaćmienie słońca jest stosując camera obscura.

Najbliższe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne na obszarze Polski wystąpi już 20 marca 2015 r. i będzie to zaćmienie cześciowe. Za to podobne do dzisiejszego obrączkowe będzie u nas widoczne 13 lipca 2075. Następne, też obrączkowe to 23 lipca 2093 r. Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce dopiero 7 października 2135 r.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj