Orbita nowej planety odkrytej w Układzie Słonecznym wskazuje na istnienie nieznanego masywnego ciała niebieskiego

Kategorie: 

Źródło: ESA

Gdy przed dwoma dniami Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że zamierza poinformować o sensacyjnym odkryciu na rubieżach Układu Słonecznego, niektórzy sądzili, że na konferencji prasowej zostanie ogłoszone odkrycie nowej planety. Rzeczywiście tak się stało.

 

Obiekt 2012 VP113 to tak zwana planeta karłowata. Właśnie takim ciałem niebieskim jest zdegradowany niedawno Pluton, czy odkryta w 2003 roku Sedna. Nowy glob znajduje się w obszarze przestrzeni zwanym obłokiem Oorta. Planeta nie ma jeszcze swojej nazwy, ale zapewne wkrótce ją otrzyma. Wiemy też, że ma średnicę 450 km a składa się z zamarzniętej wody, metanu i CO2.

 

Sygnatura obiektu wskazuje, że wypatrzono go już w 2012 roku, ale dopiero teraz zgromadzono odpowiednią liczbę informacji, które pozwalają na nazywanie go planetą karłowatą. Jest to też najdalej położony obiekt tego typu zlokalizowany w Układzie Słonecznym. Znajduje się ona w odległości 12 mld kilometrów od Słońca, czyli jest 80 razy dalej niż Ziemia i dwa razy dalej niż Pluton.

Odkrycie to z pewnością ożywi spekulacje na temat tego, co jeszcze może się znajdować na obrzeżach naszego systemu planetarnego. Kilka tygodni temu astronomowie z NASA obwieścili, że mityczna planeta X nie istnieje, bo nie wykazały jej obecności skany nieba wykonywane za pomocą satelity WISE, ale odkrycie ESA poddaje w wątpliwość sens formułowania tak radykalnych ocen.

Poza tym zastanawiające jest to, że kształt orbity 2012 VP113 wydaje się bardzo dziwny. Jest ona wydłużona zupełnie tak jakby wpływał na nią jeszcze większy obiekt. Aby wywołać taki efekt jego masa musiałaby być kilkukrotnie większa od Ziemi.

 

Specjaliści z NASA w kontekście badania teleskopem WISE powiedzieli, że w odległości 10 000 AU od Ziemi nie znajduje się żadna nieznana planeta wielkości Saturna, ale to nie wyklucza możliwości istnienia planety o rozmiarach między Ziemią, a gazowym olbrzymem. Gdyby udało się to potwierdzić mielibyśmy sensację naukową stulecia, a wiele wskazuje na to, że naukowcy są bardzo blisko tego odkrycia.

 

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu astronomicznego - tylkoastronomia.pl

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Nie mam pojęcia admin skąd

Nie mam pojęcia admin skąd takie informacje bierzesz ale na stronie projektu WISE od dłuższego czasu podaje się o odkryciach kilkunastu obiektów któe mogą być planetami w tym największa z nich to Tyche.

Portret użytkownika Beniamin

Miałem ostatnio sen, w którym

Miałem ostatnio sen, w którym Występowały 3 mocarstwa, Jedno to na pewno Rosja a drugie To Anglo-Ameryka,a 3 nie wiem było dziwne,Jakby jacyś rebeliańci, Wszystko doszło do tego że te 3 mocarstwa były sciągane na wojne z każdy z każdym, I było to kierowane przez ducha świętego czy też moc Bożą, bo słyszałem w głowie taki jakby dzwiek i słowa że idzie duch boży a żołnież ktory chciał mnie zabić mówił że nie panuje nad sobą i nie wie co się z nim dzieje, na końcu tego widziałem broń atomową użyta conajmniej 2 razy potem sen się skończył gdy uderzenie bomby atomowej mnie rozbudziło bo mnie zabiła.

Portret użytkownika maria

do XYZ Mnie tez się śnily

do XYZ
Mnie tez się śnily kilka razy kataklizmy na ziemi ale jakby spowodowane trzęsieniem ziemi. Straszny widok, tusz obok mojego domu wielka rozpadlina jak w filmie "2012". Zgzdzam sie co do twojego przesłania. Pozdrowienia dla wszystkich.
Maria R

Portret użytkownika GiseleHarabo

nie wierze.łatwo mowic cos co

nie wierze.łatwo mowic cos co zwykły czlowiek niema mozliwosci sprawdzic.ilu ludzi bylo na ksierzycu? ta garstka ludzi zna prawde ze zycie tam jest .a reszcie cywilizacji dalej wciska sie bzdury tak ze na venus takze niema zycia.wiecej argumentow przemawia zatym ze jest niz ze niema.

Strony

Skomentuj