Polaków czekają głodowe emerytury, o ile w ogóle jakiekolwiek

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Znaczna część naszego wynagrodzenia miesiąc w miesiąc jest odprowadzana do ZUS’u w postaci różnego rodzaju składek.  Skoro płacimy „haracz” to myślimy, że gdy już przejdziemy na emeryturę to rząd o nas zadba. Obecnie emerytom może się nie przelewa lecz w większości prowadzą godne życie. Przyjrzyjmy się zatem jak może wyglądać system emerytalny w perspektywie kolejnych 10 – 15 lat.

 

O tym, że rząd skonfiskuje środki zgromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych pisałem dość dawno. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że dosłowna kradzież 240 mld przejdzie bez najmniejszego oporu społecznego. Rząd po prostu przejął połowę środków zgromadzonych w OFE, a następnie umorzył obligacje zmniejszając tym samym oficjalny dług kraju.

 

To co dawniej było oficjalnym długiem rządu względem przyszłych emerytów zostało zamienione na obietnicę bez pokrycia. Z punktu widzenia rządzących świetne rozwiązanie. Skonfiskowane środki wystarczą na pokrycie deficytu w ZUS przez kolejne 3-4 lata. Po tym czasie tzw. drugi filar zostanie zlikwidowany całkowicie. Skoro jednym ruchem rząd dokapitalizował się kosztem przyszłych emerytów praktycznie bez oporu ze strony społeczeństwa to czemu operacja upaństwowienia resztek systemu nie miałby być powtórzona?

 

Wysokość przyszłych emerytur będzie zatem całkowicie zależna od państwa. Możliwość wypłat emerytur na obecnym poziomie będzie się jednak kurczyć z każdym kolejnym rokiem.


1. Rosnący deficyt

Wg. ZUS deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2014 roku ma wynieść od 51 do 67 mld PLN. Oznacza to, że wpływy z i tak wysokich składek nie pokrywają wypłat (renty, emerytury).

Do prawdziwej eksplozji deficytu w FUS dojdzie po 2018. Obecnie średni wiek przechodzenia na emeryturę wynosi 61 lat dla mężczyzn oraz 59,5 roku dla kobiet. Zważywszy, że najliczniejszą grupą są obecnie pięćdziesięciolatkowie to właśnie oni po roku 2018 zaczną przechodzić na emeryturę.


2.   Starzenie się społeczeństwa.

Aby populacja danego kraju utrzymywała się na niezmienionym poziomie, na każdą kobietę powinno przypadać 2,1 dziecka. Tymczasem współczynnik dzietności utrzymuje się znacznie poniżej tego poziomu od 22 lat.

Współczynnik dzietności

źródło: Rynakpracy.pl


Podobna sytuacja zresztą jest w całej Europie:

współczynnik dzietności dla Europy

Źródło: Bank Światowy

Przy stałej lub nieznacznie rosnącej liczbie emerytów drastycznie zmniejszy się liczba osób w wielu produkcyjnym.  Przekłada się to na spadającą relację pracujących w stosunku do pobierających świadczenia socjalne.


3. Emigracja.

Problemy ekonomiczne dotykają całej Europy. Nasilają się sentymenty antyemigracyjne. Najprawdopodobniej w czasie nie dłuższym niż 4-5 lat wiele krajów będących do tej pory głównymi kierunkami emigracji zamknie lub ograniczy poważnie dostęp do rynku pracy. O ile wysokiej klasy specjaliści nadal będą bardzo chętnie przyjmowani o tyle wiele osób o niskich klasyfikacjach nie będzie miało możliwości znalezienia pracy za granicą co zwiększy bezrobocie w Polsce oraz nasili problemy fiskalne. Gdyby w ciągu ostatnich kilku lat z kraju nie wyjechały 2 mln osób bezrobocie kształtowałoby się nie na poziomie 14% lecz bliżej 20%.
 

4. Rosnący dług.

Przez ostatnie 14 lat dług kraju w relacji do PKB wzrósł z 37% do 56%. Jest to wyłącznie oficjalny dług. Jak wiadomo umarzając obligacje posiadane dawniej przez OFE rząd oficjalnie zmniejszył zadłużenie kraju. 

Dług Polski

Czy zobowiązanie w stosunku do przyszłych emerytów wygasło? Oczywiście, że nie zmieniła się tylko klasyfikacja z oficjalnego długu na dług bez pokrycia czyli ukryty dług. Na szczęście od marca 2013 wszystkie państwa UE są zmuszone do szacowania przyszłych zobowiązań emerytalnych czyli tzw. długu ukrytego.

 

Otóż na koniec 2012 roku szacunkowa wartość wszystkich zobowiązań rządu względem obecnych emerytów jak i osób płacących składki, które po osiągnięciu wymaganego wieku przejdą na emerytury wynosi 193% PKB. Jest to kwota 83 tys. na osobę.
 

5. Nacjonalizacja kont emerytalnych wkrótce standardem w Europie.

Problemy fiskalne całej UE są coraz poważniejsze. W Polsce oraz Rosji w zeszłym roku przeprowadzono bez echa rabunek kont emerytalnych. To co zostało przeprowadzone w Polsce z dużym prawdopodobieństwem będzie zastosowane na większą skalę w tej czy innej formie. W zeszłym miesiącu Komisja Europejska otwarcie zasugerowała, że oszczędności emerytalne 500 mln Europejczyków powinny być „zmobilizowane” a następnie użyte w celu sfinansowania unijnych projektów inwestycyjnych mających pobudzić gospodarkę.

 

http://www.zerohedge.com/news/2014-02-12/europe-considers-wholesale-savings-confiscation-enforced-redistribution

Tego typu propozycji jest zdecydowanie więcej. Począwszy od jednorazowych nadzwyczajnych podatków nakładanych na oszczędności (w tym wszelkie konta emerytalne), aż po otwarte nawoływanie do nacjonalizacji kont emerytalnych zastosowanych w Polsce.

 

W Europie funkcjonuje wiele programów, w których środki na przyszłą emeryturę są zwolnione z podatku lecz nie można ich podjąć przed osiągnięciem wymaganego wieku. Jest to zwyczajnie zbyt łakomy kąsek dla zbankrutowanych rządów aby pozostał nietknięty. Skoro przez lata posiadacze kont nie płacili podatków od zysków kapitałowych to przyszedł czas rozliczenia. Jeden dekret i 30 % podatek uszczupli wszelkie tego typu programy emerytalne.
 

6. Utrzymanie emerytów obowiązkiem dzieci.

W przeszłości osoby w wieku podeszłym były utrzymywane przez dzieci czy najbliższą rodzinę. Po II wojnie światowej wprowadzono obowiązkowe składki emerytalne, z których finansowano przyszłe wypłaty świadczeń emerytalnych. System taki dobrze funkcjonował gdy na 1 emeryta przypadało 10 pracujących.

 

W obecnych realiach Europa zaczyna powoli przerzucać obowiązek utrzymania osób starszych z państwa na dzieci. Niedawno Niemiecki Sąd Najwyższy orzekł, że dzieci muszą opiekować się rodzicami nawet jeżeli nie rozmawiali ze sobą od 27 lat. Świadczy to ewidentnie o tym, że cały system opieki nad seniorami się wali i bez znaczenia jest fakt, że ktoś przez lata płacił składki na emeryturę.

 

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/02/12/urteil-kinder-muessen-fuer-heim-aufenthalt-ihrer-alten-eltern-zahlen/


7. Cięcia emerytur o 50%

Jak wiadomo Ukraina mimo relatywnie niskiego zadłużenia (ok 40% PKB) jest w opłakanej sytuacji finansowej. „Ratunek” przyjdzie najprawdopodobniej z MFW pod warunkiem cięć socjalnych. Jednym z warunków jest m.in. zmniejszenie wysokości wypłacanych emerytur z około 160 do 80 USD. Jest to poziom nie pozwalający na przeżycie lecz władze Ukrainy być może nie będą miały innego wyjścia jak tylko sprostać warunkom narzuconym przez MFW niezależnie od kosztów społecznych.

 

Przykład Ukrainy pokazuje do czego może być zmuszony kraj zagrożony bankructwem, a widząc przyrost realnego długu Polska najdalej za kilkanaście lat nie będzie w stanie spłacić swoich długów. Zostanie zatem albo bezpośrednie bankructwo co jest bardzo źle postrzegane albo kolejna „reforma” systemu emerytalnego.
 

8. System kanadyjski

W sytuacji podbramkowej rząd może wprowadzić w Polsce system emerytalny podobny do Kanady czy Nowej Zelandii. W takim systemie emerytura jest wypłacana każdemu po osiągnięciu założonego wieku. Jej wysokość jest ustalana na minimalnym poziomie niezależnie od przepracowanych lat oraz wysokości odprowadzonych składek. Nie ma żadnych preferencji emerytalnych. Za planami wprowadzenia takiego rozwiązania przemawiają coraz częściej publikowane w mediach artykuły gloryfikujące takie systemy.

 

Liczne grupy oczywiście będą protestowały zgłaszając niekonstytucyjność takiego rozwiązania (prawa nabyte). Jeżeli Trybunał Konstytucyjny ogłosi zgodność przepisów z Konstytucją to mamy sprawę zamkniętą. Jeżeli prawa nabyte okażą się nienaruszalne wystarczy aby rząd progresywnie opodatkował emerytury tak aby sprowadzić ich wysokość do poziomu bliskiemu minimalnej emeryturze.


Podsumowanie

Powszechny system ubezpieczeń jest bankrutem niezależnie od tego ile razy jeszcze politycy temu zaprzeczą. Emerytury za kilka czy kilkanaście lat nie pozwolą na godne życie. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę tym lepiej.

 

Podejście do oszczędzania wśród Polaków zmienia się na lepsze. Wraz z zalewem tanich kredytów w latach 2003-04 oszczędności Polaków spadły do pomijalnych poziomów. Obecnie jest lepiej lecz jeszcze dużo do nadrobienia.

 

Jeżeli sami nie zadbamy o własną przyszłość to rząd tego za nas nie zrobi. Takie podejście oczywiście wymaga wielu wyrzeczeń i ograniczenia konsumpcji. Moim zdaniem lepiej jednak jest zrezygnować z kupna większej plazmy niż ma sąsiad i skupić się na oszczędzaniu i pomnażaniu kapitału.

 

 

źródło: Independent Trader.pl - Niezależny Portal Finansowy

http://independenttrader.pl/203,glodowe_emerytury_juz_za_kilka_lat.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika Maksim

Najlepiej zainwestować w

Najlepiej zainwestować w jakiś Fundusz Inwestycyjny. Wpłacasz pieniądze, a inni za Ciebie je inwestują. Jeśli zostawisz je na 15 lat masz pewność, że wróci do Ciebie większy kapitał. Ewentualnie można kupić jeszcze złoto. Złoto bądź co bądź trzyma cenę i nie znikinie z planety jak euro.
Ale oczywiście mowa jest o złocie fizycznym, a nie spekulacyjnym,
Ja się tak zabezpieczam na starość

Portret użytkownika koala

Masz słuszną rację najlepiej

Masz słuszną rację najlepiej zainwestować  w spółce złodziejskiej Getin Noble securites, lub poprzez Geting Bank w Open live .po 10 latach masz pewne jak w banku ,że  z zainwestowanego kapitału przy dużym szczęściu zostanie ci 30 %. 

Portret użytkownika BettyMegami

Problem z systemem

Problem z systemem emerytalnym (i wysokością składek!) polega na tym że składki płaci niewielka część zatrudnionych. Z przyczyny zbyt niskiego udziału umów o prace oraz z powodu nastawienia polskiej gospodarki na tworzenie byle jakich miejsc pracy gdzie spokojnie zadania mógłby wykonywać do inteligentniejszy szympans. Polska gospodarna w żaden sposób nie jest nastawiona na tworzenie miejsc pracy w branżach o wysokich płacach (szczególnie przemysł zaawansowanych technologii, informatyka i pokrewne) więc z czego mają te środki pochodzić? Z dyskontów i magazynów-obozów pracy? Zamiast zwalniać umowy-zlecenia z ZUSu moim zdaniem należy wprowadzić bezpłatne studia zaoczne, bezpłatne technika zaoczne, podwyższyć stypendia naukowo-badawcze, środki na to można wsiąść choćby z opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego i likwidację stref ekonomicznych.

Portret użytkownika Cezar

Dlatego nie odkladam na zadna

Dlatego nie odkladam na zadna emeryture bo i tak nie dozyje jej,po co odkladac jak nas okradna.
Sposob na zalatwienie kazdego rzadu to zaprzestanie placenia jakichkolwiek podatkow z wyjatkiem lokalnych na poziomie gminy.
Dozyjemy tych czasow jak w kazdym kraju obywatele pogonia za kazdym razem zlodziejski absurdalnie beznadziejny rzad,a wojsko bedzie stawalo po stronie cywili.

Portret użytkownika nel35

Brakuje pieniędzy na

Brakuje pieniędzy na emerytury, bo byla i jest spora grupa osób, które nie placily składek na zus, a otrzymują emerytury znacznie większe niż przecietny obywatel, który skaładki płacił i często pracowal ok. 40 lat. Ta "czarna dziura" zassała też składki tych, ktorzy nie dożyli emerytury (np. mój ojciec-ponad 30 lat pracy).

Portret użytkownika jj

jak myslicie czy Polska jako

jak myslicie czy Polska jako kraj:ze wszystkimi swoimi zasobami, infrastruktura, bogactwem naturalnym ma jakas wartosc monetrarna? czy gdyby ktos chcial oszacowac ta sume, czy daloby sie to zrobic w jakis sposob?
czy po oszacowaniu tychze bogactw, powiedzmy ze jest to 150 trilionow dolarow (przykladowo) kto jest ze tak powiem prawnym wlascicielem tejze sumy hm?
nastepnie: co to jest rzad I kto go stworzyl? czy wladza tego rzadu nie pochodzi od ludzi mieszkajacych w tymze kraju? ( mniej lub wiecej biorac pod uwage korupcje I oszustwa, zalozmy ze jest jak ma byc)?
jezeli to ludzie stworzyli rzad, dali mu wladze, powierzyli opieke nad krajem I wszystkimi jego zasobami, kto ma wieksza jurysdykcje- ten co stwarza, czy to co zostalo stworzone?
skoro Polska jest warta 150 trilionow dolarow, mieszka w niej powiedzmy 50 milionow ludzi I jest rzad wybrany przez tych ludzi-kto ma prawo do tego majatku? czy rzad-stworzony przez ludzi, czy ludzie mieszkajacy na tych ziemiach ( pod warunkiem ze sie tam urodzili) czy jedni I drudzy? jezeli jedni I drudzy to w jakich relacjach?jeszcze jedno, jezeli to ludzie maja prawo do tego majatku I powierzaja opieke nad tym majatkiem wybranym przez siebie przedstawicielom rzadu- to dlaczego mieszkancy musza kupowac swoja wlasnosc ( powiedzmy ziemie pod budowe domu) od rzadu- tych ktorzy nie sa wlascicielami tejze ziemi, ale tylko opiekuja sie tym majatkiem dla dobra narodu hm?  wiadomo ze ten majatek generuje przychody co roku, bardzo duze dochody, I rzad jest wybrany do tego aby pilnowac tej machiny dla dobra ludzi, kto jest uprawniony do dywidendow z tychze interesow? rzad, ludzie czy jedni I drudzy? na koniec ciekawostka: czy ktos wie kiedy, w jakim momencie zycia czlowiek powierza swoja czesc majatku kraju ( 1:50 000 000 ze 150 trilionow dolarow) dla rzadu pod opieke I rozporzadzanie dla dobra tegoz depozytora? wszysko jest na opak, do gory nogami, dlatego ludzie nie , moga zaczaic o co chodzi, mysla ze podatek dochodowy idzie na drogi, szkoly itp, ze jedni placa podatki, inni z nich zyja I inne herezje. prosze pomyslec nady tymi pytaniami, duzo rzeczy moze sie wyjasnic...pozdrawiam I zachecam do zabawy. ale uwaga, mozna dozna c szoku jak sie za duzo rozkmini. out
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Strony

Skomentuj