Naukowcy odkryli ogromne oceany wody ukryte setki kilometrów pod ziemią

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Na głębokości setek kilometrów od warstwy wód gruntowych mogą się znajdować kolejne oceany. W świecie wysokich ciśnień gdzie króluje zjawisko polimorfizmu objawia się to w postaci grup hydroksylowych obecnych w mineralnej warstwie pośredniej zwanej ringwoodite.

 

Nie ma polskiej nazwy tej warstwy wnętrza ziemi. Została ona zaproponowana przez australijskiego geofizyka Teda Ringwooda i stąd ringwoodite. Długo to pozostawało jedynie teorią, ale analizy fal sejsmicznych towarzyszących trzęsieniom ziemi pokazują, że ich prędkość zmienia się nagle na granicy górnego i dolnego płaszcza ziemi na głębokości od 410 do 660 kilometrów. Jest to warstwa polimorficznego oliwinu zawierająca dużą domieszkę wody.

 

Do tej pory nikt nie wydobył ringwoodite pochodzącego z płaszcza Ziemi. Nie mamy technologii pozwalającej pobranie takich próbek. Odnajdowano jednak ringwoodite pochodzący z meteorytów więc podejrzewano, że ziemska warstwa pośrednia będąca pod dużym ciśnieniem, rzeczywiście istnieje.

 

Przełomu dokonano w 2008 roku w Brazylii w okolicy Juina w stanie Mato Grosso. Pracownicy kopalni odkrywkowej odnaleźli tam diament, który wydostał się podczas erupcji lawy w jego wnętrzu utkwił fragment czegoś, co mogło być poszukiwanym minerałem. Zbadaniem tego zajął się wraz ze współpracownikami z innych uczelni profesor Graham Pearson z University of Alberta w Edmonton (Kanada).

Ringwoodite w diamencie z Brazylii - Foto: Richard Siemens

Zbadał on próbkę potwierdzając, że to ringwoodite w diamencie. Analiza wykazała, że 1,5% wagi próbki to woda w postaci grup hydroksylowych (OH).  Jak wynika z artykułu w czasopiśmie Nature, Pearson uważa, że to bardzo mocne dowody na to, że głęboko pod ziemią istnieją obszary zawierające duże ilości wód podziemnych, które znajdują się przynajmniej w niektórych miejscach warstwy pośredniej. Gdyby taki skład miała cała warstwa to byłoby to tyle wody, ile znajduje się we wszystkich oceanach świata.

 

Odkrycie oznacza, że należy przemyśleć aktualność ogólnie uznawanej teorii tektoniki płyt litosferycznych. Konieczne jest wzięcie pod uwagę składu tych warstw płaszcza Ziemi, ponieważ taka obecność wody w istotny sposób wpłynie na dynamikę procesów. To samo dotyczy wiedzy o wulkanach i w ogóle tego jak działa nasza planeta.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Robertlwieserce

"Tego bowiem umyślnie nie

"Tego bowiem umyślnie nie chcą wiedzieć, że niebiosa były od dawna i ZIEMIA Z WODY, I W WODZIE STANĘŁA PRZEZ SOWO BOŻE; przez które ówczesny świat zalany wodą zginął; a obecne niebiosa i ziemia przez to samo słowo są utrzymane i zachowane dla ognia na dzień sądu i zatracenia bezbożnych ludzi" 2 List Piotra 3,5-7

Portret użytkownika biedulka

Wg mojej teorii popartej

Wg mojej teorii popartej analizą wiedzy sumeryjskiej, tybetańskiej, egipskiej, biblijnej i troszkę tylko obecnej, nasza Ziemia powstała z wody w wyniku gromadzenia się na jej powierzchni pyłów i gruzów kosmicznych w okresie formowania sie planet po powstaniu naszego układu słonecznego. Płaszcz ziemi może mieć grubość około 120 - 200 km grubości. Wnętrze ziemi poza metalicznym jądrem to woda w róznych stanach skupienia. Najblizej skorupy ziemi znajduje się w czwartym stanie skupienia t.j. w stanie który wytwarza wysokie temperatury mągoce  topiąc skały. Trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, wypływ lawy to nic innego jak efekt działania wody w czwartym stanie skupienia.

Portret użytkownika torello

Miau, miau... coś ty kotku

Miau, miau... coś ty kotku chciał? Oczywiscie ze miał miejsce ogromny kataklizm - zwany potopem. Skądś przecie ta woda musiała się wydobyć (nie licząc długotrwałych opadów). Jak technicznie przebiegało to wydostanie się wody - to tym właśnie zajmuje się nauka.

Ave Maryja, pogromczyni mocy piekielnych! Ave gratia plena!

Portret użytkownika Jacoo

to dokładnie pasuje do tzw

to dokładnie pasuje do tzw odchłani z których wydobyły się wody potopu. pasuje też super do teorii wielkiego uskoku skorupy ziemskiej który mógł być powodem zaistnienia globalnej katastrofy tysięce lat temu ...

Portret użytkownika AyersRock

Lepiej poczytajcie o

Lepiej poczytajcie o podziemnych miastach, tunelach na zachodzie USA. Największa baza wojskowa Pin Gape ponoć ma pod ziemią 13 km całe uprawy zboża, wode pitną, urządzenia wytwarzające wolną energię.

Strony

Skomentuj