Naukowcy stworzyli wydajną biobaterię, zasilaną cukrem

Image

Źródło: sxc.hu
Biobaterie mogą w przyszłości zastąpić obecne akumulatory litowo-jonowe, ponieważ wykorzystują materiały biologiczne, dzięki czemu są odnawialne i nietoksyczne. Większość z nich nie potrafi jeszcze generować odpowiednio dużych ilości energii, jednak najnowszy prototyp jest zarówno lżejszy jak i bardziej wydajny od baterii, jakie zazwyczaj znajdują się w urządzeniach przenośnych.

 

W ludzkim organiźmie, cukier przekształca się w energię w procesie zwanym metabolizmem, który rozkłada cukier na dwutlenek węgla i wodę, uwalniając elektrony. Biobaterie tworzą energię w ten sam sposób, przechwytując elektrony jakie powstają w trakcie tego procesu. Mogą one więc w przyszłości nawet zastąpić tradycyjne baterie, wykorzystujące metale i chemikalia.

 

Naukowcy z Virginia Tech w Blacksburg (USA), Percival Zhang i Zhiguang Zhu, zaprojektowali nową biobaterię o większej wydajności w stosunku do wagi, niż typowe akumulatory litowo-jonowe. Potrafi ona w pełni przekształcić cukier w energię poprzez zastosowanie białek, które pomagają zachodzącej reakcji.

 

System wykorzystuje dwa aktywne enzymy, które uwalniają dwie pary eletronów z cukru a pozostałe enzymy pomagają zresetować zachodzącą reakcję w biobaterii. Gdy reakcja zostaje zresetowana, aktywne enzymy ponownie uwalniają elektrony. Po sześciu takich cyklach, biobateria wydobywa całą energię z cukru, wraz z dwutlenkiem węgla i wodą.

 

Zhiguang Zhu powiedział, że w przyszłości, korzystając z biobaterii wykorzystującej cukier, urządzenia mobilne będą pracować nawet 10 dni. Jednak obecnie nie są one jeszcze na tyle mocne, aby mogły całkowicie zastąpić wszystkie baterie. W pierwszej kolejności, biobaterie mogą mieć zastosowanie w przenośnych urządzeniach elektronicznych, takich jak tablet czy iPhone.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/biobaterie-zasilane-cukrem-moga-okazac-sie-technologia-przyszlosci

0
Brak ocen

"w przenośnych urządzeniach elektronicznych, takich jak tablet czy iPhone."

A w tabletach iPad czy innych też? :)

Szkoda, że w Xperiach i Lumiach tego nie zastosują :( 

0
0

Dodane przez mat (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Rzeczywiście amatorsko sformuowane zdanie przez autora.

To jakby stwierdzić, że silnik spalinowy stosowany jest w motocyklach i Mercedesach, ale w innych markach samochodów już niekoniecznie. Czytelnik musi się domyśleć :)

Brawa za następny kalambur na znz.

0
0

Dodane przez Venture w odpowiedzi na

"W pierwszej kolejności, biobaterie mogą mieć zastosowanie w przenośnych urządzeniach elektronicznych, takich jak tablet czy iPhone."

 

 

Nie wiedziałem, że tak trudno będzie zrozumieć sens tego zdania :)

0
0

Iphone do kieszeni a do plecaka kilo curku i i mozna sie bujac po miescie ;D

0
0

W mojej xperi wymieniłem już dwie baterie w ciągu 1,5 roku użytkowania, a mam tel od nowości. Nawet nowy akumulatorek nie wytrzymuje mi 2 pełnych dni:-( to taka bateria cukrowa odmieniła by nam wszystkim życie

. zamiast pod ładowarkę, to cukiereczek albo coca cola(tylko nie"zero")

0
0

Dodane przez j23 (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

No że nie wytrzymuje to więcej sportu na swierzym powietrzu uprawiaj a nie tylko cwiczenie "kciuka".

Życie to ułatwiła by burza magnetyczna która uszkodzi całą tą elektronike która zniewoliła ludzi ! A nie to że będzie można dłużej szmartofony głaskać.

Gdzie ten świat zmierza ?

0
0