Naukowcy badają wpływ turbin wiatrowych na klimat

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Energetyka wiatrowa jawi się nam jako doskonałe panaceum na wszelkie potrzeby energetyczne. Wiele krajów zainwestowało potężne pieniądze w budowę wielkich ferm wiatrowych. Poza ewidentnym zyskiem w postaci produkcji energii elektrycznej jest też mroczna strona tej technologii. Wiatraki mogą mieć na przykład negatywny wpływ na klimat.

 

Naukowcy spierają się o to, czy turbiny wiatrowe mają silny wpływ na klimat czy pogodę w długim okresie czasu.  Na przykład, w 2012 roku, klimatolodzy z USA stwierdzili, że ze względu na dużą liczbę turbin wiatrowych w Teksasie, średnia roczna temperatura w tym stanie, w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 0,74 stopni.

 

Aby zrozumieć te procesy francuscy badacze przeprowadzili ostatnio badania dotyczące wpływu elektrowni wiatrowych na klimat. Zbudowano modele klimatyczne, które opisywały zmiany klimatu w różnych regionach Europy, wraz z pojawieniem się turbin wiatrowych.  Naukowcy porównali modele przed i po instalacji turbin wiatrowych i stwierdzili, że nawet budowa elektrowni wiatrowej o mocy 50 gigawatów w regionach, w których turbiny wiatrowe są już dostępne, nie spowodowała widocznych zmian w klimacie.  Obok takich stacji energetycznych temperatura wzrośnie o zaledwie 0,1 stopnia.

 

Wpływ elektrowni wiatrowych na środowisko i klimat pozostaje do ustalenia. Energia wiatrowej jest uważana za stosunkowo czystą, jednak wirniki powodują dużo hałasu. Teoretycznie w Europie funkcjonują przepisy ustanawiające minimalną odległość masztu z turbiną od domów, ale w praktyce często dochodzi do odstępstw. Ekspozycja na emitowane przez wiatraki infradźwięki grozi chorobą wibroakustyczną, która może w konsekwencji prowadzić do ciężkich schorzeń.

 

Do tej pory ustalono, że turbiny są odpowiedzialne za śmierć wielu ptaków.  Poza tym rocznie w wirnikach giną milion nietoperzy. Padają sugestie, że unieruchomione łopatki wirnika powodują lokalny spadek ciśnienia w pobliżu generatora, co może prowadzić nawet do uszkodzeń płuc zamieszkujących okolicę istot. Ze względu na bezpośredni wpływ na środowisko, niewątpliwie kwestia bezpieczeństwa turbin wiatrowych dla otoczenia wymaga dalszych szczegółowych badań.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Rafal1

hmmm... Popatrzmy na wiatraki

hmmm... Popatrzmy na wiatraki z zewnątrz.
Gdy czujemy że wieje wiatr to wiatraki się kręcą - więc gdyby nie one nie było by wiatru. Bo przecież jak wiatru nie ma to stoją .... A gdyby się nie obracały i nie dmuchały to ziemia stała by w miejscu. Ot cała filozofia potrzeby stawiania wiatraków. hehehehe...

Portret użytkownika Xystos

wszystko by zmiejszyc emisje

wszystko by zmiejszyc emisje CO2 jednoczesnie milczac o fakcie ze metan jest 21 razy bardziej szkodliwy dla ozonu niz wspomniany CO2, metan to pola ryzowe,chodowla swin i krowie "placki" jak rowniez ludzkie pierdziele
.. ale nikt niemowi o koniecznosci montarzu katalizatorow w majtkach,miesa tez chcemy jesc a
odwowic Chinczykom ryzu oznacza wojne globalna.
tak czy inaczej mamhy przes.... !

Portret użytkownika Impuls

Wnerwiają mnie tacy

Wnerwiają mnie tacy "nałukofcy". Po za tym nawet jakby się ocieplał klimat, jest to powód do radości !
Wyobrażcie sobie:
Miesiąc                   Tmax średnio            Tmin średnio
Styczeń                           +16                              +6
Luty                                  +19                              +8
Marzec                            +21                              +11
Kwiecień                         +26                              +12
Maj                                   +29                              +16
Czerwiec                        +31                              +19
Lipiec                              +33                              +21
Sierpień                         +32                              +19
Wrzesień                       +29                               +16
Pażdziernik                  +26                               +13
Listopad                        +21                              +11
Grudzień                      +17                               +6
35% dni z zachmurzeniem większym niż 60% w ciągu dnia (30% dni z burzą, 5% z innymi opadami), 65% dni pogodnych, brak wnerwiających chmur stratus, stratocumulus i altocumulus które zasłaniają całe niebo nie przynosząc opadów.
Tak by było dobrze...

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Skomentuj