Polska, jako pierwsza na świecie, uruchomiła przemysłową produkcję grafenu

Kategorie: 

Źródło: wikipedia commons

Grafen to materiał przyszłości i wygląda na to, że do jego upowszechnienia się mogą się przyczynić Polacy. Skomercjalizowano technologię, którą opracowano w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych przy udziale Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tym samym Polska staje się pionierem w produkcji grafenu.

 

Co ciekawe grafen jest materiałem dwuwymiarowym, czyli jego grubość wynosi jeden atom. Wiązania węgla mają kształt plastra miodu i są to połączone ze sobą sześciokąty. Okazuje się, że taka struktura zapewnia powstanie wyjątkowego materiału o doskonałych właściwościach. Jest wielokrotnie bardziej wytrzymały od stali, ma doskonałą przewodność elektryczną i cieplną. Dzięki grafitowym membranom można będzie tworzyć proste filtry, ponieważ materiał ten przepuszcza tylko wodę.

 

Niesamowicie wyglądają możliwości rozwoju elektroniki z grafenem. Pierwsze testy wskazały, że można stworzyć tranzystor gra fenowy o taktowaniu 150 GHz a to dopiero początek. Bardzo możliwe, że jesteśmy na progu przełomu technologicznego. Za kilka lat wszyscy będą się zastanawiali jak to było gdy nie było grafenu. Do tej pory wytwarzanie tego materiału węglowego było trudne i kosztowne. Dzięki polskiej myśli technicznej rewolucja może nastąpić wcześniej.

 

To, że zdołaliśmy utrzymać taką technologię w kraju jest czymś niezwykłym. I po 3 latach od jej opracowania rozpoczęła się komercyjna produkcja grafenu. Polskim staje się pionierem. Utworzono spółkę Nano Carbon, której właścicielami są między innymi ITME, KGHM i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

 

Metodę opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Polega na zastosowaniu epitaksji, czyli krystalizacji z zewnętrznego źródła węgla, w którym węgiel jest osadzana na powierzchni w postaci mono-lub diwodorotlenowe warstw. Sposób ten jest skuteczny, tani i używa urządzeń dostępnych na rynku. Jednak trzeba wiedzieć jak ich użyć i to wiedzą Polacy.

 

Na dzień dzisiejszy Neo Carbon jest jedyną na świecie firmą zajmującą się produkcją grafenu.  Należy się spodziewać szerokiego zastosowania grafenu w bateriach i elektronice. Dzięki temu materiałowi mogą powstać zwijalne w rolkę wyświetlacze i superszybkie komputery. Sądzono, że na eksplozję tej technologii trzeba będzie poczekać jeszcze dekadę, ale dzięki Polakom może to nastąpić dużo szybciej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kowal cudzego losu

Naiwni! Ten patent już rok

Naiwni!
Ten patent już rok czy dwa lata temu oddaliśmy UE. W zamian za dotacje na niby rozwój tego wynalazku. 200 mln euro w rozbiciu na 10 lat. Ale dokumentację musieliśmy przekazać. Bruksela rozparcelowała to na bodajże 6 państw (uczelni) i dofinansowała 2 miliardami (!) euro na okres dwóch lat (!). My sobie możemy uruchamiać produkcję, nawet jako pierwsi. Tylko że kontrakty to już kto inny będzie zdobywać. Tylko troszkę później.
Nasz przemysł raczej tego nie ruszy, bo niby jak? Przy braku produkcji maszyn i urządzeń precyzyjnych, bez własnej elektroniki potrzebne to nam jak łysemu grzebień. Nikt od nas tego nie kupi. Najwyżej, skoro się na tym znamy, dostaniemy jakieś 'podwykonawstwo' czyli znowu jakaś montownia.
Kilka miesięcy temu Samsung (Korea!) ogłosił, że przystępuje do projektu nowego telefonu w oparciu o grafen. I znów zrobimy coś fajnego za półdarmo a inni będą zarabiać.
 
Znajdźcie jednego inżyniera na świecie, który pamięta/wie, że niebieski laser to unikatowe polskie rozwiązanie...

Portret użytkownika Tybe

Witaj kowal podobnego zdania

Witaj kowal podobnego zdania jest Mateusz , ale tak jak jemu tak i Tobie zadam to samo pytanie. Czy możesz podać wiarygodne źródło Twoich rewelacyjnych informacji , czy tylko krzykacz ci się załączył  z którego nic poza agresją i jadem nic nie wynika. Żebyś dobrze zrozumiał , nie twierdzę że nie jest tak jak podałeś w swoim komentarzu , ale dosyc mam pseudo fachowców którzy biją pianę nic nie wnosząc do tematu. Jeśli masz info że technologia została sprzedana to podaj żródło tych informacji . Pozdrawiam .

Portret użytkownika Młody

o co z tego jak i tak

o co z tego jak i tak podnaciskiem obcych sprzedadzą, a wszytskie patenty polaków trzyma niemiec pod łapą w swiom instytucie,
 Podobnie było gdy Naszą Klasę sprzedali ruskiemu. Wszystkie wasze dane i zdjecia z NK.pl posiada ruski, niepolak. Rzeczywistość w tym kraju jest okrutna, nie ma litości czy to z zachodu, ze wschodu, z pólnocy czy z południa będą grabić i grabią ale po cichu.

Portret użytkownika rympałek

nic z tego nie będzie, za

nic z tego nie będzie, za dużo zdrajców na wiejskiej. grzecznie oddadzą tą myśl techniczną usraelowi, sami zaś będziemy płacić pejsowatym za korzystanie z naszego osiągnięcia. tak łatwo być prorokiem we własnym kraju.

Strony

Skomentuj