Rekord ciepła na Alasce, temperatury powyżej 22 stopni

Kategorie: 

Źródło: NASA/MODIS/Terra

Podczas gdy większość USA walczy ze śniegiem i mrozem, na Alasce rejestruje się rekordy ciepła. Druga połowa stycznia 2014 r. była jedną z najcieplejszych w historii zim tego północnego stanu.  Przez kilka dni w centralnej i zachodniej części stanu temperatury przekroczyły 22 stopnie.

 

Powyższe zdjęcia wykonano za pomocą urządzenia MODIS, znajdującego się na pokładzie amerykańskiego satelity "Terra". Pokazuje ono stosunek bieżących odczytów temperatury do średniej rocznej. Obszary o wyższej niż normalnej temperaturze są podświetlone na czerwono. Część stanu, gdzie termometr osiągnął standardową temperaturę oznaczono na biało, a tegoroczne ochłodzenie na niebiesko. Kolor szary wskazuje oceany lub obszary, w których chmury uniemożliwiły satelicie zebranie niezbędnych danych.

 

Rekordy temperatury są rejestrowane w wielu miejscowościach. Ze względu na połączenie ciepła i deszczu przepełniły się niektóre rzeki na Alasce i na zdjęciach satelitarnych widać, że niosą ze sobą wiele błota. 

Źródło: NASA/Aqua

To zdjęcie z 25 stycznia 2014 wykonane za pomocą bliźniaczego do „Terra” satelity "Aqua" wskazuje na spływające do Zatoki Alaska osady wlewające się strumieniami z licznych rzek wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża stanu.

 

Ciepło i deszcze powodują topnienie śniegu, co na dodatek zwiększa ryzyko lawinowe.  Seria bardzo dużych lawin wystąpiła pod koniec stycznia na jednej z autostrad, gdzie śnieg zablokował drogi w wyniku czego odcięto od komunikacji miasto portowe Valdez.  Wysokość zapory śniegu wynosiła wtedy 30 m, a długość 460 metrów.

 

Na podstawie: Gis Meteo

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Portret użytkownika Detonator

Tak wysoka temperatura na

Tak wysoka temperatura na Alasce nie musi być czymś niezwykłym. Na jednym biegunie pokrywa lodowa dość szybko sie topi, ale na drugim się powiększa. Niestety o tym drugim fakcie się już nie wspomina. Powodów może być wiele np. spowolnienie biegu prądu zatokowego (Golfstrom) i zanik powiązanych z nim prądów Norweskiego i Północnoatlantyckiego. Te zmiany mają kolosalny wpływ na klimat na całej Ziemi. Nie ulega jednak wątpliwości, że eksperymenty prowadzone przy pomocy HARP-a pociągają za sobą skutki uboczne a naukowcy którzy przy nich pracują otwarcie przyznali, że te konsekwencje są niemożliwe do przewidzenia bo są to eksperymenty na skalę jaka do tej pory nie miała miejsca. 
Golfsztrom

Portret użytkownika pleban

Według hipotezy Hapgood'a

Według hipotezy Hapgood'a "winą" za wielki uskok skorupy ziemskiej obarczyć należy masę nagromadzonego lodu na biegunie północnym (ówczesnym). Czy przyczyna jest jedna, czy tylko jedna z kilku? Skorupa ziemska nie jest na całej powierzchni jednakowa. Na wielkich nizinach jest cieńsza, a w rejonach wielkich łańcuchów górskich grubsza i zarazem cięższa. Jeśli przyjąć założenie, a jest chyba logiczne, że największe masy (a w zasadzie ich wypadkowa) winny rozłożyć się równomiernie w okolicy równika gdzie odziaływuje największa siła odśrodkowa, to patrząc na rozłożenie kontynentów jest do tego jeszcze daleko. Co to oznacza? Oznacza jednoSkorupa Ziemi jeszcze się NIE USTABILIZOWAŁA.Jeśli Hapgood miał rację, to być może my lub nasze potomstwo, doświadczymy dowodu na prawdziwość hipotezy "wielkiego uskoku skorupy ziemskiej", lecz będzie to ostatnie życiowe doświadczenie. Czy nie nadszedł czas, by wreszcie uwierzyć, że mądrość starożytnych doskonale odróżniała "4-Ahau 8-Cumhu" od "Naui Ollin"? 

Portret użytkownika klimatolog

Czy autor widzi różnicę

Czy autor widzi różnicę pomiędzy temperaturą +22°C, a anomalią temperaturową +22°C?
Jeśli normalnie o tej porze jest na Alasce np -20°C, to anomalia 22° oznacza, że jest tam +2°C.
 
pozdrawiam

Portret użytkownika wisznu

Nawet jest zwiekszona

Nawet jest zwiekszona chorowalność psów na tkz.ropomacicze.To grożna choroba która sie da wyleczyć opreracyjnie.i to najczęsciej zdarza sie an wiosne gdyż wtedy zwierzęta mają największą produkcje hormonów.Weterynarz mói wprost zimy już niebedzie a zbliża sie szybko wiosna gdyż tyle psów zaczyna szaleć hormonalnie. Zobaczcie też na drzewa już zaczynają pąki sie rozwijać gdzie nie gdzie. Natury nie oszukasz co daje nam sygnały.

Portret użytkownika walmar

Co jeden, to lepsza teoria.

Co jeden, to lepsza teoria. chcę poznac tego Weta. Czy na rynku pojawił sie nowy srodek psychoaktywny? Weterynarz przewidujący pogodę na podstawie ropomacicza? A zmiana cyklu rozwojowego u pchły co mu mówi?

Strony

Skomentuj