Przełom w medycynie, komórki macierzyste z krwi w 30 minut

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W świecie naukowym od dawna wiele osób zdaje sobie sprawę z tego jakie możliwości dają komórki macierzyste. Do tej pory jednak ich pozyskiwanie było poważnym problemem. Po prostu ich pobieranie albo było procedurą etycznie dwuznaczną, albo ich wytworzenie trwało wiele miesięcy. Teraz naukowcy nauczyli się jak pozyskać komórki macierzyste ze starych krwinek w zaledwie 30 minut - okazało się, że wystarczy zanurzyć je w kwasie.

 

Zespół japońskich naukowców natknął się na tą metodę po obejrzeniu podobnego zjawiska u roślin, u których stres zewnętrzny może spowodować normalne komórki do przekształcenia się w niedojrzałe.  Z tych niedojrzałych komórek można hodować nowe rośliny.  Przedtem było wiadomo, że procesy te występują także u ptaków jak i gadów. Zespół specjalistów postanowił się dowiedzieć, czy to samo obowiązuje u ssaków.

 

Naukowcy z Centrum Rozwoju Biologii Riken rozpoczęli eksperymenty na myszach. Poddawali komórki krwi na działanie kwasu  i cześć zginęła, ale część była w stanie dokonać transformacji do postaci mezenchymalnej. 

Odkrycie to zostało nazwane przez wielu innych naukowców, jako "wyjątkowy" i "rewolucyjne".  Sposób otrzymywania komórek macierzystych był bardzo kontrowersyjny etycznie i dość skomplikowany. Początkowo naukowcy uzyskiwali komórki macierzyste bezpośrednio z zarodków, a procedury medyczne je zabijały.

 

W 2006 roku, zespoły z Japonii i Wielkiej Brytanii, opracowały nową metodę, w której niektóre geny powodują, że komórki przeprogramowują się, przekształcając w komórki macierzyste. Za to odkrycie otrzymali Nagrodę Nobla w 2012 roku, ale ta metoda jest bardzo kosztowna i długotrwała.  Inne metody eksperymentalne są wciąż w fazie rozwoju i wspomina się o tym, że wkrótce komórki macierzyste będzie można drukować na drukarce 3D.

 

Nowe odkrycie oznacza, że ​​nie tylko możemy szybko i tanio produkować komórki macierzyste, ale potencjalnie może to zatrzymać debatę etyczną, ponieważ proces ten nie szkodzi żywym zarodkom. Niektórzy wątpią, czy to może być aż tak proste, ale wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest.

 

Oczywiście, nadal potrzebne jest wiele badań, zanim naukowcy będą mogli w pełni zrozumieć ten proces i opracować metody do produkcji komórek macierzystych ludzi. Przełom ten może też oznaczać, że terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych staną się dostępne dla wszystkich.

 

 

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu poświęconego medycynie - tylkomedycyna.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika koszerr umysłów

Źródłem komórek macierzystych

Źródłem komórek macierzystych są m.in. napletki i to im młodsze tym lepiej. Stąd tak ogromne parcie syjonistów i syjonistycznych lekarzy na okaleczający rytuał obrzezania pod byle pretekstem. Głośno było też swego czasu o zamrażaniu takich świeżo odciętych napletków i sprzedawaniu ich przez szpitale i kliniki firmom produkującym bardzo drogie kosmetyki.

Oczywiście rodzicom nic się nie mówi poza bełkotem, że to w celach "higienicznych" podczas gdy dla dziecka jest to niemalże kastracja bo w wyniku zabiegu obcięcia napletka i wędzidełka niszczy się również większość zakończeń nerwowych w tej części ciała odpowiedzialnych m.in. za odczuwanie przyjemności seksualnej i jest to trwałe okaleczenie na całe życie.

Portret użytkownika Wandal

Przede wszsytkim jest to

Przede wszsytkim jest to zwyczaj poważnie zboczony. Wszelkie spaczenia są typowe dla mentalności żydowskiej - wystarczy trochę poobserwować zachowanie żyda, żeby samodzielnie wypracować sobie ten element świadomości rasowej.

Skomentuj