Odkryto powiązanie między stosowaniem pestycydu DDT a Alzheimerem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Z dotychczasowych badań wynika, że pestycydy stosowane w rolnictwie są odpowiedzialne za masową śmierć pszczół. Teraz naukowcy na podstawie przeprowadzonego badania twierdzą, że powszechnie stosowany w przeszłości pestycyd DDT może mieć związek z chorobą Alzheimera.

 

Pestycyd DDT (dichlorodifenylotrichloroetan) był kiedyś masowo stosowany do walki z komarami, które przenosiły malarię. Odkrywca tej substancji Paul Mueller otrzymał nawet Nagrodę Nobla w 1948 roku. Oprócz zwalczania owadów był również wykorzystywany w rolnictwie a w 1972 roku wprowadzono zakaz stosowania DDT w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Światowa Organizacja Zdrowia wciąż zaleca stosowanie tego pestycydu jako taniego związku owadobójczego w walce z malarią.

 

Teraz jednak okazuje się, że substancja ta może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Naukowcy z Rutgers University i Emory University wykonali badania krwi sprawdzając poziom DDE u 86 osób chorych na Alzheimera a następnie porównali wyniki do 79 zdrowych osób o podobnym wieku i o podobnej przeszłości. Okazało się, że osoby chore miały niemal czterokrotnie wyższy poziom DDE we krwi.

 

Uczeni zaznaczają jednak, że konieczne jest prowadzenie dalszych badań w tym kierunku aby potwierdzić wpływ pestycydu DDT na chorobę Alzheimera. Niektórzy zdrowi uczestnicy badania mieli wysoki poziom DDE, natomiast u niektórych chorych wykryto niski poziom. Poza tym, choroba Alzheimera została opisana po raz pierwszy przed pojawieniem się DDT. Autorzy badania uważają, że substancja ta sprzyja rozwojowi tej choroby i może odgrywać rolę w tworzeniu się blaszek amyloidowych w mózgu, które przyczyniają się do śmierci komórek mózgu, co jest charakterystyczne dla Alzheimera.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Paulina CYRAN, W-wa

CHOROBA ALZHEIMERA. MOŻNA Z

CHOROBA ALZHEIMERA. MOŻNA Z NIĄ ŻYĆ! *****
 
ODŻYWIANIE  PRZY  CHOROBIE  ALZHEIMERA  /  OTYŁOŚCI  (CHOLESTEROL)  /  NADCIŚNIENIU  /  CHOROBACH  SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****
 
1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
INDEKS  ŻYWIENIOWY  TJ. IŻ  PRODUKTU.
 
2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
NISKIE  WĘGLOWODANY  TJ. DO  26%  WZROSTU.
 
3. Puenta to tabele:
IŻ  PRODUKTU.
 
P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA  NA  OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.
 
4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
WYSOKIE  WĘGLOWODANY  TJ. OD 26.01% WZROSTU.

 

Portret użytkownika Teresa z Torunia

Każdy wiek ma swoje

Każdy wiek ma swoje szaleństwa - swojego czasu był to rad. Kąpiele radowe, płukanki a nawet woda radowa miała być panaceum na wszystko (na szczęście był to rarytas tylko dla bogatych). W starożytnym Rzymie był to ołów (naczynia z ołowiu) a w naszych czasach tak było z DDT...

Skomentuj